Damak Zevkinize Göre Yöresel Kahve Önerileri

by Basak Oksak

Kahvaltı İçeceği/Kahve

Kahvenizi nasıl alırsınız? Yüksek asiditeli, yoğun kıvamlı, meyve aromalı ya da baharatlı! Son yıllarda giderek daha fazla günlük hayatımızın bir parçası haline gelen yöresel kahvelerin lezzeti ve aroması, çekirdeklerin yetiştirildiği bölgeye göre değişiklik gösteriyor. İşte dünyanın farklı bölgelerinden en kaliteli ve lezzetli yöresel kahveler ve özellikleri…

Türk kültürünün yüzlerce yıldır devam eden geleneklerinden biri olan kahve, son yıllarda pazarın büyümesiyle birlikte çeşitlilik gösteriyor. Bu çeşitlilikte öne çıkan lezzetlerden biri de yöresel kahveler. Dünyanın farklı noktalarında üretilen kahve çekirdekleri, yetiştirildikleri bölgenin kendine has özelliklerini alıyor. Bu nedenle bazı kahveler yüksek asiditesiyle ön plana çıkarken, bazıları yoğun kıvamıyla, aromasıyla ya da pürüzsüz tadıyla cezbediyor. Peki, hangi yöresel kahve, hangi özellikleri taşıyor? Misafirlerine en iyi lezzeti sunmak için dünyanın en iyi kahve üreticileriyle çalışan Kahve Dünyası, yöresel kahvelerin özelliklerini ve hangi damak tatlarına hitap ettiğini sıraladı…

Santos, Brezilya

Pürüzsüz tat arayanlara

Dünyadaki en büyük kahve üreticisi konumunda olan Brezilya’nın sıcak ve nemli iklimi, kahve yetiştirmek için mükemmel bir ortam oluşturuyor. Çekirdek türü olarak verimin dörtte birinden fazlası Arabica’dan sağlanıyor. Brezilya’da çok yüksek miktarda üretim olmasına rağmen en yüksek kalitenin yakalanması için her çiftlik aynı standartlarda üretim yapıyor. Kahve çekirdekleri elle toplanıyor ve kuru olarak işleniyor.

Kimler tercih etmeli: Düşük kıvam, düşük asidite, çiçeksi ve fındığı anımsatan aromalı, pürüzsüz tat arayanlar.

Kolombiya

Yoğun kıvam sevenlere

Dünyada en fazla yıkanarak işlenmiş Arabica kahve üreten ülke olan Kolombiya yalnızca kahve ihracıyla değil, halkının gerçek bir kahvesever olmasıyla da dikkat çekiyor. Kolombiya’da en iyi kalite kahveler, Supremo olarak adlandırılıyor. Üretimin en fazla yapıldığı yer olan Narino’da kahve çekirdekleri, bölgeye has bir aroma ve lezzet kazanıyor.

Kimler tercih etmeli: Yoğun kıvam, şeker kamışı tatlılığı, çikolata, şeftali ve ceviz aroması sevenler.

Kosta Rika

Narenciye ve fındıksı aroma

Dünyaca ünlü Kosta Rika kahvesi için, ülkedeki toplam üretimin dörtte birinin gerçekleştirildiği West Valley bölgesinde yetiştirilen çekirdekler tercih ediliyor. Farklı mikro iklimlere ev sahipliği yapan bölgede ağırlıklı olarak sert çekirdek ve katı sert çekirdek yetiştiriliyor. Başlıca çeşitler ise Caturra ve Catuaí olarak adlandırılıyor.

Kimler tercih etmeli: Dengeli, orta yumuşak gövdeli, çiçeksi, baharatlı, narenciye ve fındığı anımsatan aromalı, canlı asiditeli kahve sevenler.

Kenya

Kremalı kahve tutkunlarına

Yüzde 7 ile dünyanın en yüksek asit oranına sahip kahvesi olan Kenya kahvesi, bu sayede yüksek parlaklık seviyesine de ulaşıyor. Siyah akışı, yoğun sitrik asiditesi, üzüm, böğürtlen ve limon aromaları ile ön plana çıkan kahvenin çekirdekleri yıkanarak işleniyor.

Kimler tercih etmeli: Orta kıvamlı, yüksek asiditeli, meyve aromalı, tatlı ve kremalı kahve müdavimleri.

Guatemala

İsli ve baharatlı sevenlere

Kahve yetiştirmek için uygun iklimi ve volkanik dağlarının sağladığı özel koşullar sayesinde Guatemala, dünyadaki en özel kahvelerinin yetiştiği ülkeler arasında yer alıyor. Toprak, yağış miktarı, hava sıcaklığı, nem ve rakım konusunda büyük bir çeşitlilik gösteren ülkede, kendine has özellikleri olan tam sekiz ayrı kahve üretim bölgesi bulunuyor.

Kimler tercih etmeli: Orta kıvamlı, yumuşak içimli, bol asiditeli, isli kokulu ve baharatlı bir yapıya sahip kahve tüketenler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange