Soğuk havalara özel ballı içecekler

by Basak Oksak

Soğuk havaların kapımızı çaldığı şu günlerde dünya koronavirüs ve solunum yolu enfeksiyonları ile boğuşuyor. Özellikle soğuk algınlığı, grip, üst solunum yolu enfeksiyonu, COVID-19 gibi bulaşıcı hastalıklara karşı uzmanlar, ham bal ile yapılabilecek doğal karışım kürlerini tavsiye ediyor. Kendine has coğrafi yapısıyla, zengin endemik türlere ev sahipliği yapan Türkiye’nin, dünyanın en kaliteli bal ve arı ürünlerini üretebilecek kaynaklara sahip olduğunu belirten Bal Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, kış mevsiminin olumsuz etkilerine karşı vücudun direncini artırmak amacıyla özel ballı içecek tarifleri paylaştı.

Etkisini artıran soğuklarla birlikte üst solunum enfeksiyonuna bağlı hastalıklarda önemli bir artış yaşanıyor. Soğuk havalar, özellikle bağışıklığı düşük kişilerde etkisini daha yıkıcı şekilde gösteriyor. Hastalıklara karşı etkin çözümlerin başında hastalığa yakalanmamak geliyor.

Vücudun birçok ihtiyacını içeren çeşitli vitamin, mineral, enzim, aminoasit ve probiyotiklerle karşılayan ham bal ve arı ürünleri hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendiriyor ve öncesinde set çekiyor.

COVID-19, soğuk algınlığı, grip gibi viral enfeksiyonlara bağlı hastalıklara karşı ham bal ve arı ürünlerinin daha yoğun tüketilmesi gerekiyor. Vücudu doğal yollarla koruyabilmenin önemi tartışılmaz.

Mevsimsel hastalıklara karşı pastörizasyon işlemi görmemiş ham bal, polen, arı sütü ve propolis tüketiminde kişiler vücudunu zırhlayabilir ve hastalıklara karşı direnç gösterebilir. Eğer kışı konforlu geçirmek istiyorsak bu doğa mucizelerini tüketmeyi ihmal etmeyin.

Bal ve Kuru Nane Karışımı

Kurutulmuş nane yaprakları diyabetli kişiler üzerinde iyileştirici etkiye sahip olduğu gibi solunum bozukluğu sorununu önlüyor ve beyin fonksiyonlarının gelişimine katkı sağlıyor. Bu nedenle yemek öğünlerinize eklemek iyi bir fikir olabilir.

Tüketim şekli:

 • Küçük bir kâseye nane tozlarını koyun.
 • 2 yemek kaşığı bal ekleyin ve karıştırın.
 • Ardından bu karışıma ölçüsüne göre ılık su ekleyin.
 • Her gün aç karnına düzenli bir şekilde tüketin.

Bal ve Tarçın Karışımı

Tarçın, yüksek antioksidan içeriği sayesinde yaşlanmayı geciktiriyor, enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyor ve stresi azaltmaya yardımcı oluyor. Ham balın kilo kaybı ve kan lipitleri üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Balın içine tarçın eklenmesi de kan şekerini azaltabilir ve bağışıklık sisteminizi kötü kolesterolden temizleyebilir.

Tüketim şekli:

 • Tarçın çubuklarını kaynatın.
 • Tarçın suyunu bir bardağa koyun ve içine bir yemek kaşığı bal ekleyin.
 • Bu karışımı her hafta 3 kere düzenli olarak tüketin.

Propolis, Bal ve Süt

Bağışıklık sistemini destekleyen propolis, soğuk algınlığından korunmak için kullanılıyor. Hücre yenileyici özelliğe sahip olduğu biliniyor. Araştırmalarda ülserler, iltihaplı hastalıklar, yanıklar için olumlu etkileri görülmüş. Propolisi bal ve sütle birleştirerek hem olumlu etkilerini artırabilir hem de solunum yolu rahatsızlıklarından korunabilirsiniz.

Tüketim şekli:

 • Sıcak bir bardak sütün içerisine bir tatlı kaşığı bal ekleyin.
 • Üzerine yarım çay kaşığı toz propolis ilave edin.

Vücudu Zırhlayan Kür

Mevsim geçişlerinde bal, polen, arı sütü ve propolis tüketildiği zaman vücut tüm hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık elde ediyor. Kış öncesi bu karışımla vücudunuzu adeta zırhlayabilir, hastalıklara karşı kendinizi garantiye alabilirsiniz.

Tüketim şekli:

 • 500 gram ham bal  
 • 100 gram polen
 • 100 gram arı sütü
 • 20 gram propolis

Karışım kürünüzü hazırladıktan sonra sabahları kahvaltıdan önce bir tatlı kaşığı, akşam yatmadan evvel de bir tatlı kaşığı tüketebilir, gün boyu vücudunuzu zırhlayabilirsiniz. 4 yaş ve üstündeki çocuklara yarım tatlı kaşığı şeklinde verilebilir. Yetişkinler günde 1-2 tatlı kaşığı rahatlıkla tüketebilir.

Ahmet Bağran Aksoy (Bal Gurmesi)

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange