Peru’nun dünyaca ünlü lezzeti: Ceviche

by Basak Oksak

800 farklı çeşidiyle Peru’ya damgasını vuran, her damak zevkine uygun bir türü olan ceviche hayat dolu bir yemek! Aşağıdaki tarife sadık kalabilir ya da yaratıcılığınızı konuşturarak ufak tefek eklemeler yapabilirsiniz.

Çiğ soğan, acı biber dokunuşu, misket limonunun yakıcı tadı ve çiğ balığın lezzeti… Hazırlaması eğlenceli ve aslında oldukça basit bir yemek ceviche. Birbirinden farklı tarifleri var ama siz onlara yüzde 100 sadık kalmak zorunda değilsiniz. Biraz hayal gücü ve yaratıcılıkla harikalar yaratabilirsiniz.

Malzemeler:

500 gr derisi alınmış beyaz etli balık (deniz levreği veya dil balığı gibi)

Deniz tuzu

250 ml misket limonu suyu (posası süzülmüş)

1 diş sarımsak (kıyılmış)

Küçük bir parça zencefil (kıyılmış)

25 gr kişniş (doğranmış)

2 küçük kırmızı soğan (yarım halka şeklinde dilimlenmiş)

1 adet acı biber (tohumları ayıklanıp kıyılmış)

Yapılışı:

Balık dilimlerini 20 dakikalığına buzluğa yerleştirin. Düzgün keserseniz işiniz kolaylaşır. Buzluktan çıkarıp 2 cm’lik parçalar halinde doğrayın. Dilimlenmiş soğanları da birkaç dakika soğuk suda bekletin, böylece acılıkları gider ve yumuşarlar. Misket limonunun suyunu sarımsak, zencefil ve kişnişin yarısıyla karıştırın. Karışımı balığın her yerine eşit derecede gelecek şekilde sürün. Çiğ balığı buzdolabında bir saat kadar bekletin. Yiyeceğiniz zaman bir soğan yatağı oluşturun, balığı terbiye sosundan çıkarıp soğanların üstüne yerleştirin. Terbiye sosunun yarısını üstüne dökün ve servis etmeden önce acı biber ve kişnişi serperek son dokunuşları yapın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange