San Sebastian’ın en iyi 4 tapas barı

by Basak Oksak

Dünya’nın gastronomi merkezi ve gastro gezginleri en fazla yükselten bağımsız Bask bölgesi San Sebastian’dayız. Kısa ama lezzetli bir keşif turuna hazır mısınız?

İspanya sınırları içinde kalan ve Fransız sınırına komşu olan, kendi dilini konuşup Avrupa’daki hiçbir ırkla genetik bağı olmayan Baskların gastronomideki bu ünleri boşa değil.

İspanya’daki tapas kültürü elbette Basklarda da var. Tapas bildiğiniz gibi ortaya paylaşmalık gelen küçük İspanyol mezelerine deniyor. Bask başkenti San Sebastian’da bu tapas barların ismi pintxo (pinço diye okunuyor). Her birinde ekmek üstü atıştırmalıklar oldukça çeşitli, yemesi son derece keyifli ve bir o kadar da lezzetli. Yalnız her pintxo barın bir de kendine has imza yemeği bulunuyor.

Gelin size San Sebastian’daki dört favori pintxo barımdan ve mutlaka denemeniz gereken öne çıkan lezzetlerinden bahsedeyim…

Bar Gorriti

En geleneksel pintxo’ları bulacağınız ve bütün pintxo barları kapandığında bile size kucak açacak, lokallerin takıldığı klasik bir pintxo barı burası. Sabahın en erken saatlerinden gecenin en ilerleyen saatlerine kadar klasik pintxo’ların en iyi örneklerini bulup karnınızı doyurabilirsiniz. 

Tezgâhları ise adeta bir sanat eseri. Gidenlere şimdiden afiyet olsun.

Bar Sports

Hayatımızda yediğimiz en iyi kalamar tavayı burada tattık. Yunanistan, Ege falan değil, kesinlikle burası! Üstelik bu yargıya altı kişilik grupta hepimiz birlikte vardık. Ayaküstü yiyeceğiniz kalamarı bolca limon eşliğinde üç dakika içerisinde bitirip hemen yenisini sipariş edeceğinize eminiz. Biz üç tabak sipariş ettik ama yetmedi. Dönerken hâlâ aklımızdaydı.

Bar Nestor

Bar Nestor’a sırf kızarmış biber ve domates yemek için gidebilirsiniz. Evet yanlış duymadınız, kızarmış biber ve domates… Yalnız Bar Nestor’un sahibi Nestor amcamızın çok özel bir spesiyali daha var: Patatesli omlet. Evet, yine yanlış duymadınız, patatesli omlet. (Ama ne omlet!) Ancak bu omlet 12:00 – 16:00 öğlen servisinde, bir de Baskların siesta sonrası 20:00 – 00:00 arasında çıkıyor ve günde sadece iki kez servis ediliyor. Her bir seansta 16 porsiyon veriliyor. Bu da demek oluyor ki bu patatesli omlet için sıraya girmeniz ve şanslı olmanız şart. Bar Nestor’da ayrıca erkenci davranıp yer bulursanız dört kişilik rib eye steak de mutlaka yemeniz gereken bir diğer spesiyal.

Borda Berri

Borda Berri klasik pintxo’larının dışında özellikle kremalı risottosu ile öne çıkmış bir pintxo bar. Asla oturacak yer bulamayacağınız Borda Berri’de ayrıca dana yanağı ve kuzu uykuluklu ravioliyi yemeden dönmeyin. Muhtemelen risottosundan birkaç tabak daha sipariş edeceksiniz. Çok şaşırtıcı!

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange