Beyaz yakalıların kahve tercihleri

by Mithat Sahin

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kahve sektörü hızla büyüyor ve gelişiyor. Kahve çoktandır iş yaşamının, özellikle de beyaz yakalıların vazgeçilmezi. Peki yeni nesil kahve tutkunları hangi kahveleri tercih ediyor, tercihlerini neler belirliyor?

Röportaj: Ladin Hıdıroğlu

Demet Zeynep Aksoy

Demet Zeynep Aksoy

“Kahve, keyifli sohbetlerimizin olmazsa olmazı”
Demet Zeynep Aksoy (27) / Türk Telekom – Pazarlama Uzmanı
Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun. 5 senedir telekomünikasyon sektöründe pazarlama departmanında çalışıyor.

Bir beyaz yakalı olarak kahve günlük hayatınızın neresinde yer alıyor? Güne kahve içmeden başlayamayanlardan mısınız?
Beyaz yakalı olarak kahve olmazsa olmazım. Oldukça dinamik bir sektörde çalışıyorum. Yoğun iş tempomun yanında sosyal hayatta aktif olmaya çalışan bir beyaz yakalı olarak kahve uykusuz günlerimin vazgeçilmezi.

Kahve sizin için ne anlam ifade ediyor?
Kahve, arkadaşlarla keyifli sohbetlerimizin olmazsa olmazı. Kışın içimizi ısıtan, yazın ise ferahlatan bir kaynak. Günde ortalama kaç kahve içiyorsunuz? Günde ortalama iki bardak kahve içiyorum.

Ne tür kahveyi tercih ediyorsunuz, neden?
Türk kahvesi vazgeçilmezim. Sert kahveleri daha çok seviyorum.

Farklı kahveler denemeye açık mısınız?
Evet, yeni kahveler denemeyi çok severim. Özellikle yurtdışı seyahatlerimde mutlaka Nespresso mağazalarına uğrayarak farklı, yeni kapsülleri deniyorum.

Türk kahvesi de içiyor musunuz? Ne sıklıkla ve günün hangi saatlerinde?
Evet, en sevdiğim kahve Türk kahvesi diyebilirim. Özellikle hafta sonu kahvaltılarından sonra sade Türk kahvesi içmek gibi bir ritüelim var. Hafta içi ise Türk kahvesini öğleden sonra içmeyi tercih ediyorum.

Ofis, kafe, restoran veya ev… En çok nerede kahve içiyorsunuz?
En çok ofiste tüketiyorum. Kendiniz de kahve yapıyor musunuz? Elbette, hatta kendime sadece Türk kahvesi yapıyorum diyebilirim.

Fatih Öztürk

Fatih Öztürk

“Kahveyi keyifli olduğum ve mola verdiğim zamanlarda içiyorum”
Fatih Öztürk (29) / Trendyol – Pazarlama İletişimcisi

ODTÜ Kıbrıs mezunu. Galatasaray Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptıktan sonra bankacılık ve telekomünikasyon sektörlerinde çalıştı, şimdiyse internet ve e-ticaret dünyasında.

Bir beyaz yakalı olarak kahve günlük hayatınızın neresinde yer alıyor?
Genelde keyifli olduğum veya mola verdiğim zamanlarda kahvenin bana eşlik etmesini severim.

Kahve sizin için ne anlam ifade ediyor?
Bana çok güzel eşlik ediyor. Yalnızken, yürürken, toplu bir sohbet ortamındayken veya iş/ders çalışırken kahve size çok rahat uyum sağlayabilir. Hatta bazen zihninizi açtığını bile hissedebilirsiniz, özellikle yürüyüş yaparken içtiğinizde.

Günde ortalama kaç bardak kahve içiyorsunuz?
En az bir kahve içiyorum. Sürekli kahve içtiğimde kahvenin arzuladığım tadının veya kokusunun kaçtığını hissediyorum. O yüzden kahveyi çok sık içmemeye ve daha özellikli tutmaya çalışıyorum.

Peki ne tür kahveleri tercih ediyorsunuz ve neden?
Hemen yemek sonrası ise Türk kahvesini tercih ediyorum. Süt ve kahvenin iyi bir uyum yakaladığını düşünüyorum, kahveme genellikle az da olsa süt koydururum. Son zamanlarda en çok tercih ettiğim kahve flat white. Latte ve cappuccino arası bir tadı var.

Farklı kahveler denemeye açık mısınız?
Fazlasıyla… Daha önce duymadığım bir kahve adı veya türüyle karşılaşırsam hemen deneme eğilimim oluyor. Tadı dışında kahvenin tarihi ve kültürünü de merak ederim. Kahve çekirdeğinin yolculuğu, evrimi, gelişimi ilgimi çekiyor.

Ecem Çelen

Ecem Çelen

“Psikolojik olarak kahvenin beni dinçleştirdiğini düşünüyorum”
Ecem Çelen (25) / Eksen Research – Proje Yöneticisi

Sosyoloji mezunu, özel sektörde bir araştırma şirketinde çalışıyor.

Bir beyaz yakalı olarak kahve günlük hayatınızın neresinde yer alıyor?
Kahvaltıdan önce veya sonra, sabah saatlerinde mutlaka kahve tüketiyorum. Bilimsel olarak kanıtlanmış kafeinin uyarıcı etkisinden çok, psikolojik olarak kahvenin beni dinçleştirdiğini düşünüyorum.

Kahve sizin için ne anlam ifade ediyor?
Kahve benim için sohbettir. “Gel, bir kahve içelim’ her zaman kulağa hoş geliyor. Kahve aslında bir tür seremoni. Neredeyse bin çeşit kahve var, bu da bizlere bir tür kişiselleştirme imkânı sunuyor. Laktozsuz sütlü, az kremalı… Seçenekler uzayıp gidiyor. Kapitalizm herkese, her zevke, her insana göre mottosunu sürdürüyor diyebiliriz.

Günde ortalama kaç kahve içiyorsunuz?
Günde genellikle üç ya da dört bardak kahve içiyorum.

Ne tür kahveyi tercih ediyorsunuz, neden?
Şirkette 15:00’te verdiğimiz arada hep beraber Türk kahvesi içeriz. Bu, artık seremonimiz oldu. Hafta sonları ablam ve annemle fal saatimiz var, burada fal en büyük etken. Özetle, günde bir fincan Türk kahvesi içiyorum. Günün geri kalanında iki-üç bardak sütlü filtre kahve içmeyi tercih ediyorum. Sütsüz kahveler bana daha sert geliyor, mecbur kalmadıkça içmiyorum. Özellikle süt tozu ile yapılmış kahvelerden uzak durmaya çalışıyorum, fazlaca yapay ve lezzetsiz geliyor.

Farklı kahveler denemeye açık mısınız?
Farklı tatları denemeye bayılırım. Bazı kahvelerin dönemlik satışları oluyor, bunlara denk gelirsem asla kaçırmam.

Ofis, kafe, restoran veya ev… En çok nerede kahve içiyorsunuz?
Daha çok ofiste tüketiyorum. Dördüncü bardaktan sonra genellikle fazla geliyor ama hafta sonu arkadaşlarımla dışarı çıktıysam mutlaka dışarıda da kahvemi içerim.

Kendiniz de kahve yapıyor musunuz?
Genellikle yaparım. Bir dönem french press kullanıyordum ama artık filtre kahveyi de kahve makinesinde yapıyorum. Artık her şey otomatik makinelerle yapılıyor, biliyorsunuz. Ben yapıyor sayılır mıyım emin değilim.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

“Yeni kahveleri ve farklı çekirdekleri denemeyi seviyorum”
Emre Yılmaz (32) / Türkiye İş Bankası – Yazılım Mühendisi

Yaklaşık 8 yıldır bankacılık sektöründe yazılım mühendisi olarak çalışıyor.

Bir beyaz yakalı olarak kahve günlük hayatınızın neresinde yer alıyor?
Uyanmak için kahve içtiğim zamanlar elbette oluyor ancak bunun rutinim olduğunu söyleyemem. Daha çok kulaklığımı takıp işe odaklandığımda, elimin altında güzel bir fincan kahve olması tercihimdir.

Kahve sizin için ne anlam ifade ediyor?
Kahveyi daha çok tadını sevdiğim ve biraz da odaklanmak için içiyorum. Ofiste ya da sosyal yaşamda içmekten en fazla keyif aldığım içecek kahve.

Günde ortalama kaç kahve içiyorsunuz?
Yaklaşık iki-üç bardak diyebilirim, günlük tükettiğim kahve miktarı için. Gün içinde tüketmiş olduğum sıvının yarısına yakınını kahve oluşturuyor sanırım.

Ne tür kahveyi tercih ediyorsunuz, neden?
Genellikle espresso bazlı sade kahveleri tercih ediyorum. Tatlı kahvelerle pek aram yok. Özellikle Americano sanırım en fazla tükettiğim kahve. Espresso’nun aromasının filtre kahveye göre daha yoğun olması nedeniyle favorim Americano. Bazen bunun yerini uzun çekim (lungo) espresso alıyor, nadiren de olsa latte de içiyorum. Ofiste ise filtre kahve makinesi bulunduğu için filtre kahve içiyorum. Farklı kahveler denemeye açık mısınız? Yeni kahveleri ve farklı çekirdekleri denemeyi seviyorum.

Kendiniz de kahve yapıyor musunuz?
French press kullanarak filtre kahve yapıyorum yalnızca. Evde kahve yapmanın en pratik yöntemi yani. Ancak şu sıralar bir aeropress almayı planlıyorum.

Nilgün Dalgıç

Nilgün Dalgıç

“Çok iş yoktur, az kahve vardır”
Nilgün Dalgıç (33) / Linens – İç Kontrol Kıdemli Uzmanı

Üniversitenin ardından farklı firmalarda ve pozisyonlarda çalışsa da şu an yaptığı işi perakende deneticisi olarak tanımlıyor.

Bir beyaz yakalı olarak kahve günlük hayatınızın neresinde yer alıyor?
Ne güne kahve içmeden başlamam ne de kahve içmeden devam etmem söz konusu bile olamaz. Toplantıların olmazsa olmazı, denetim sırasında geçen uzun saatlerde iyi bir yol arkadaşı, yemekten sonra tatlının yanında iyi bir eşlik edici ve uykundan önce iyi bir arkadaş. Evet doğru, akşam uyumadan önce kahve içip öyle yatıyorum. Ama yanında mutlaka eşit miktarda su içmeyi ihmal etmiyorum.

Kahve sizin için ne anlam ifade ediyor?
“Çok iş yoktur, az kahve vardır” diyebilirim. Sadece kahve değil kahve aksesuarlarıyla, festivalleriyle, kitaplarıyla da çok ilgiliyim. En iyisi neyse, parasına bakmadan onu alırım. Ucuza hiç tahammül edemem. Kahveyi uzun saatler sıcak tutabilen bir termosu uzun araştırmalarım sonunda bulduğumdan beri kahve içmek artık daha keyifli.

Günde ortalama kaç bardak kahve içiyorsunuz?
Doktorlar damarlarımda kan yerine kahve dolaştığını söyleseler şaşırmam. Ne kadar kahve içtiğimi inanın bilmiyorum ama mutfaktan çalışıyorum diyebilirim. Kahvelerin biri gidiyor, biri geliyor.

Ne tür kahveleri tercih ediyorsunuz ve neden?
En çok Türk kahvesini seviyorum ama en fazla Americano tüketiyorum. Americano’nun yumuşak içimli, pratik oluşu, sütsüz içilebilmesi hoşuma gidiyor. Farklı kahveler denemeye açık mısınız? Gittiğim festivallerde farklı kahveleri, değişik demleme tekniklerini mutlaka test ederim. Bir süre damak tadımda güzel anılar bıraksalar da son noktada kürkçü dükkânı misali yine Sumatra kahve peşine düşüyorum. Granül kahve tüketmemeye çalışıyorum.

Kendiniz de kahve yapıyor musunuz?
Uzun uzun çekirdeği kavurmak, çekmek vs. gibi aşamalarıyla uğraşacak vaktim yok açıkçası. Güzel bir makinem var, benim yerime saati gelince o yapıyor. Bana sadece güzel anılar biriktirmek kalıyor.

Çağtay Çağlı

Çağtay Çağlı

“Kahve ile alakalı her şeyi deneyebilirim”
Çağtay Çağlı (41) / Mavi – Eğitim Yöneticisi

Gıda ve tekstil başta olmak üzere çeşitli sektör ve pozisyonlarda çalıştı. Son 7 yıldır eğitimci olarak çalışıyor.

Bir beyaz yakalı olarak kahve günlük hayatınızın neresinde yer alıyor?
Eşimle evlilik hazırlıkları yapmaya başladığımız dönemlerde daha olmayan evimize aldığımız ilk ev aletimiz, kendinden çekirdek öğütmeli, gürültülü -ki hâlâ onu kullanıyoruz- bir kahve makinesiydi. Sabahları uyanmak için çalar saat kullanmaktansa akşamdan sabah için programladığımız kahve makinesinin öğütme sesine ve o taze kokusuna uyanmak başka bir mutluluk veriyor bana. İş hayatında da toplantılarda, toplantı aralarında, eğitim öncesi ve sonrasında, saha ziyaretlerinde kısaca günlük hayatımın her yerinde kahve yer alıyor.

Kahve sizin için ne anlam ifade ediyor?
Çok klişe olacak ama en net ifade şekli ile kahve ve kahve içimi hayat tarzımın içinde belli bir yer aldı. Tabii ki bu konuda belli kriterlerim oluştu. En basitinden, plastik ve karton bardaktan kahve içmekten hoşlanmıyorum, tadını ve kokusunu sırlı kupa veya porselen bardaklarda daha iyi alıyorum.

Günde ortalama ne kadar kahve içiyorsunuz?
Yaklaşık iki litre kadar sanırım.

Ne tür kahveyi tercih ediyorsunuz?
Çoğunlukla espresso bazlı yeni çekilmiş makine kahvelerini tercih ediyorum.

Farklı kahveler denemeye açık mısınız?
Kahve ile alakalı her şeyi deneyebilirim.

Kendiniz de kahve yapıyor musunuz?
Evet, evde ve işte fırsat buldukça kendime kahve yapmayı seviyorum.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange