Bunları biliyor muydunuz?

by Basak Oksak

Strese karşı 8 savaşçı

Koronavirüsle birlikte iş, okul ve ekonomik hayatımız ani ve keskin bir değişim yaşadı. Bu değişimle kaygılarımız ve stres kat sayımız arttı. Stresle baş etme yöntemi olarak birçoğumuz şeker, un ve yağ içeriği yüksek besinlere yöneliyoruz. Ama bu besinlerin obezite ve diyabet gibi birçok hastalığa zemin hazırladığını unutuyoruz. Stresin arttığı dönemlerde kaygı seviyesini azaltan besinleri tercih etmek son derece önemli. İşte stresi azaltan 8 besin…

1 Kabak çekirdeği

Stres anında yükselen kortizol seviyesinin düzenlenmesinde rol oynayan ve stres belirtilerini azaltan magnezyumun başlıca kaynağı. Stresli olduğunuz dönemlerde 1 avuç kabak çekirdeğini ara öğünlerinize ekleyin.

2 Yulaf ezmesi

Serotonin seviyesinin artmasına yardımcı olarak stresi azaltan yulaf ezmesini süt veya yoğurdunuza ekleyerek eğlenceli ve sağlıklı öğünler hazırlayın.

3 Kırmızı biber

İşte iyi bir C vitamini kaynağı. C vitamini kandaki stres hormonu olan kortizol seviyesini düşürerek stresinizi gidermenize yardımcı oluyor. Stresli zamanlarda kırmızı biberi yemeklerinize veya salatalarınıza ekleyin.

4 Yeşil çay

Yeşil çay, duygudurum bozuklukları üzerinde olumlu etkileri olan L-Theanine adlı amino asit içeriyor. L-Theanine, stresi azaltan serotonin ve dopamin hormonlarının üretimine yardımcı olurken; beyinde stres ile bağlantılı kimyasalların seviyesini düşürerek stresi azaltıyor. Kalp, tansiyon gibi probleminiz yoksa ara öğünlerde veya güne başlarken yeşil çay için.

5 Bitter çikolata

Serotonin ve endorfin gibi iyi hissetmemizi sağlayan nörotransmitter’lerin beyindeki düzeyini artırıyor. Bu nedenle stresli anlarınızda kendinizi daha iyi hissetmek için kahvenizin yanında en az  yüzde 70 oranında kakao içeren bitter çikolata tercih edin.

6 Kefir

Probiyotik besinler bağırsak florasını düzenleyerek stresin azaltılmasına yardımcı oluyor. Kefir tüketmeyi alışkanlık haline getirerek doğal bağırsak bakterilerini destekleyebilir; buna bağlı olarak stres kaynaklı hastalık riskini azaltabilirsiniz.

7 Yaban mersini

Stresle mücadelede etkin bir kimyasal olan dopaminin üretimine yardımcı olur. Serbest radikallerle savaşan antioksidanlarca zengin yaban mersinini tek başına, smoothie’lerinize ve yoğurdunuza ekleyin.

8 Yumurta

Serotonin oluşturmaya yardımcı bir amino asit olan triptofanın başlıca kaynağı. Aynı zamanda D vitamini, çinko, magnezyum ve selenyum açısından zengin bir kaynak olan yumurtayı sofralarınızdan eksik etmeyerek strese savaş açabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange