Bir Saray Tatlısı: Güllaç

by selenay

Güllaç, Ramazan deyince akla gelen ilk tatlılardan biri! Güllaç, sütlü olduğundan iftardan sonra rahatlıkla yenebilecek, hazmı kolay ve hafif bir tatlıdır. Sarayda da bu özelliğiyle çokça tercih edilmiştir. Arif Bilgin’in Osmanlı Saray Mutfağı kitabındaki bilgilere göre, güllaç ilk kez saraya 1489 yılında alındı.

Osmanlı sultanlarının sofralarından eksik etmediği güllacın 200 gramında yaklaşık 300 kalori bulunuyor ve büyük çoğunluğu Ramazan ayında olmak üzere günümüzde Türkiye’de yılda ortalama 250 ton üretilip tüketiliyor. Bu eşsiz, hafif ve lezzetli tatlıyı mutfaklarınızda muhakkak denemelisiniz!

Malzemeler

10 yaprak güllaç

2 litre süt

2 su bardağı şeker

Çekilmiş ceviz

2 yemek kaşığı gül suyu (isteğe göre)

Üzeri için:

Ceviz

Nar tanesi (isteğe göre)

Hazırlanışı

1.Süt ve şekeri tencereye alarak şekerler tamamen eriyinceye kadar ısıtın.

2.Daha sonra sütü oda sıcaklığında el yakmayacak şekilde ılınıncaya kadar soğutun.

3.Güllaç yaprağının parlak kısmı üste gelecek şekilde derince bir tepsiye alın, üzerine her yanı ıslanacak şekilde bir iki kepçe süt dökün.

4.Beş güllaç yaprağı için aynı işlemi tekrarlayın ve 5. katı da ıslattıktan sonra bu kata ceviz serpin ve üzerine diğer güllaç yapraklarını aynı şekilde ıslatarak serin.

5.Kalan şekerli sütten bir su bardağı kadar alın ve içerisine 2 yemek kaşığı gül suyu ekleyip tatlının üzerine gezdirin.

6.Tatlıyı buzdolabında en az 2-3 saat dinlendirdikten sonra üzerini isteğe göre süsleyerek servis edebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange