Yemek kültürü üzerine kitaplar

by Basak Oksak

Ortaçağ’da İslam Mutfağı

Yazar: Lılıa Zaoualı

Kitap ne hakkında? Lilia Zaouali, keyifli bir anlatı eşliğinde İslam’ın canlı mutfak mirasına yeniden hayat veriyor. Ayrıca pişirme araç gereçleri, aromatik çeşniler, yemeklerin sunumu gibi konuları da ele alarak aşçılık sanatının incelikleriyle ilgilenen herkese keyifli bir okuma ve bilgi kaynağı sunuyor.

Neden okunmalı? keyifli bir mutfak serüveni sunan kitapla, Arap mutfağ ının altın çağ ının tüm lezzetleri önümüze seriliyor. 9. ve 10. yüzyıllarda Bağdat’taki gösterişli halife saraylar ında Pers, Grek, Roma ve Türk aşçılarından esinlenilerek geliştirilmiş ve h ızla tüm Akdeniz’e yay ılmış gastronomik sanatın izini sürüyoruz.

Gastro Sinema

Yazar: İlkay Kanık

Kitap ne hakkında? Kitapta ‘Sinema ve yemeğin teorisi’, ‘Modernite ve yemek filmleri’, ‘Postmodernite ve gerçekliğin yemek filmlerindeki büyülü dönüşümü’ gibi başlıklar altında yemek ve sinema ilişkisinde tarihsellik ve dönemsellik konusu ele alınıyor. ‘Aşçı, Hırsız, Karısı ve Aşığı’, ‘Babette’in Şöleni’, ‘Acı Çikolata’ gibi filmleri kitabı okuduktan sonra yeniden izlemek isteyebilirsiniz.

Neden okunmalı? Modernite ile büyüsü bozulmuş dünya yeniden nas ıl büyülenir? Gastro Sinema’da büyünün modernitede yemek filmleriyle yeniden oluşan serüvenini okuyacaksınız. kitap, yemek ve sinemaseverler için eşsiz bir kaynak.

Mutfak Sırları

Yazar: Anthony BourdaIn

Kitap ne hakkında? Haziran ayında aramızdan ayrılan ünlü televizyoncu, yapımcı, şef ve yazar Anthony Bourdain’in kült kitabı yeni baskısıyla raflarda. Mutfak kapısının ardına, aşçılık dünyasının karanlık tarafına doğru macera dolu bir yolculuğa çıkarıyor bizleri. Ağzınızı sulandıracak kadar lezzetli, gülmekten karnınızı ağrıtacak kadar eğlenceli bir kitap bu. Yemek sanatına ilgi duyan herkesin kütüphanesinde olması gereken bir eser.

Neden okunmalı? bu dünyadan bir bourdaIn geçti, üstelik derin izler bırakarak. Elinizdeki bask ı, kendisinin ölümünden önce kitaba elyaz ısıyla yapt ığı küçük eklemeleri, yorumlar ı da içeren özel bir edisyon.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange