Vitamin Deposu Greyfurtu Tüketirken Bunlara Dikkat Edin!

by selenay

Hastalıklardan korunmak için çok sık tüketilen greyfurt, içeriğindeki C vitamini nedeniyle güçlü bir antioksidan etkiye sahip ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Tüm turunçgiller gibi kalorisi az ve neredeyse hiç yağ içermeyen greyfurt, kilo kontrolü sağlamak için yapılan diyet listelerinde sıkça yer alıyor. Ancak bazı ilaçlarla etkileşime girebilen greyfurtu tüketirken çok dikkatli olmak gerekiyor. Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Merve Sır, kış aylarının vazgeçilmez meyvesi greyfurt hakkında önemli bilgiler verdi.

Greyfurt, mineral ve vitamin açısından zengin, sulu, kalorisi düşük ve tropikal bir meyve. Aynı zamanda ekşi, biraz acımsı ve ağızda bıraktığı tuzlu tadıyla yemeklerde de kullanılabiliyor. Bol miktarda C vitamininin yanı sıra tokluk hissi veren lif ve pektin içeriyor. Rengi pembe olan çeşidi genellikle sarı olanlardan daha tatlı ve hücreleri koruyan karotenoid olan likopen açısından zengin. Turuncudan kırmızıya kadar geçiş renkleri olan greyfurt, aynı zamanda diyete yardımcı meyveler arasında sayılıyor. Tüm turunçgiller gibi az kalorili, neredeyse hiç yağ içermiyor ve sağlıklı tüm değerli bileşenleri barındırıyor.

KANSER RISKINI AZALTIYOR

Greyfurtun pembe rengi, domatesi de kırmızıya çeviren bitki pigmenti olan likopenden kaynaklanıyor. Likopenin, kardiyovasküler hastalık ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini azalttığına inanılıyor. Greyfurtun içeriğindeki C vitamini, bağ dokusunun gelişimi için önemli. Yaklaşık üç greyfurt, bir yetişkinin günlük 100 miligram C vitamini ihtiyacını karşılıyor. Ancak vücudun ihtiyacı olan C vitaminini sadece 3 greyfurt tüketerek almak uygun değil. Greyfurtun içeriğindeki B vitaminleri ise vücutta çeşitli metabolik süreçlerde rol oynuyor.

İLAÇLARLA ETKİLEŞİME GİREBİLİR

Mineraller açısından greyfurt; potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfat içeriyor. Greyfurttaki ‘naringin’ meyveye acı tadını veriyor. Ancak greyfurt ve greyfurt suyundaki naringin, ilaçlarla etkileşime giren bir madde. Greyfurtta bulunan diğer fitokimyasallarla birlikte rol oynuyor. Örneğin greyfurt suyu tüketmek bazı ilaçların etkisini zayıflatırken, bazı ilaçların etkisini de artırabilir. Bu nedenle ilaç almak zorunda olanlar, greyfurt ve suyunu tüketme konusunda temkinli olmalı. İlaçların kullanma talimatlarındaki olası etkileşimleri her zaman dikkatlice okunmalı ve beklenmeyen etkileri hakkında uzman hekimlere bilgi verilmeli. Bunun için greyfurtun aşağıdaki ilaç gruplarıyla aşırı miktarda tüketilmesi önerilmiyor:

• Sürekli kullanılması gereken kolesterol ilaçları.

• Kalp ritim bozukluğu için kullanılan ilaçlar.

• Kan sulandırıcı ilaçlar.

• Psikolojik hastalıklar için kullanılan antidepresanlar.

• Bir grup tansiyon ilaçları ve kortikosteroidler.

KALORİSİ ÇOK DÜŞÜK

Greyfurtun yüksek C vitamini içeriği iyi biliniyor. 100 gram greyfurt vücudun ihtiyacı olan C vitamininin yüzde 60’ını karşılıyor. Diğer turunçgillere oranla kalorisi çok düşük olan bu vitamin deposu meyvenin 100 gramında ortalama sadece 40 ila 50 kilokalori var. Düşük kalori içeriği, büyük miktarda sudan kaynaklanıyor. Ayrıca 100 gram greyfurtta 8 gram şeker, çok az miktarda yağ ile çeşitli vitamin ve mineraller bulunuyor.

ŞEKER HASTALARI DİKKAT ETMELİ

Diyette en iyi sonucu almak için greyfurt kesinlikle gözetim altında tüketilmeli. Beslenme planı çeşitli ve dengeli olmalı. Greyfurt ve greyfurt suyu vücudun drenajına da yardımcı oluyor. Ancak greyfurtun yağ yakımı konusunda doğrudan değil dolaylı etkisinin bulunduğu unutulmamalı. Bu nedenle greyfurtu tüketmenin yanı sıra düzenli egzersiz yapılmalı, dengeli beslenmeye dikkat edilmeli. Aksi takdirde greyfurt tüketerek kilo vermek mümkün olmayabilir. Greyfurttaki faydalı etki, naringenin adı verilen bir flavonoid tarafından üretiliyor. Bu madde diğer turunçgillerde de bulunuyor. Naringenin, karaciğerin yağ yakmasına yardımcı olan belirli proteinleri aktive ettiği biliniyor. Diyabet hastaları, diyetlerine greyfurtu dahil edebilir. Ancak porsiyon miktarını beslenme uzmanlarının belirlemesi gerekir.

GREYFURTUN ÇEKİRDEĞI DE FAYDALI

Greyfurt çekirdeğindeki maddeler, zararlı bakteriler ve virüsler ile mantarlar üzerinde ölümcül bir etkiye sahip. Bu etki uygun dozda kullanıldığında fark ediliyor. Antimikrobiyal etkisi nedeniyle greyfurt çekirdeği en iyi doğal antibiyotikler arasında yer alıyor.

• Greyfurt çekirdeği ekstresi ve sardunya yağı kombinasyonunun süper virüs olarak bilinen MRSA’ya karşı en iyi antibakteriyel sonuçları sağladığı belirlenmiş.

• Çekirdek, pankreas dokusunda iltihaplanma ile ilgili değişiklikleri önlüyor. Bu koruyucu etkinin nedeni ise greyfurt çekirdeği ekstresinde bulunan antioksidan maddesi olan flavonoid.

• Greyfurt çekirdeği kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürüyor.

• Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu için kardiyovasküler sistem üzerinde de olumlu etkiye sahip olduğu biliniyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange