Online Alışverişte En Çok Sıcak İçecek Alıyoruz

by selenay

NielsenIQ Türkiye, hızlı tüketim ürünleri perakendesindeki son gelişmeleri paylaştı. Türkiye’de e-ticaret, yılın ilk 8 ayında yüzde 89 büyüme gösterdi. E-ticarette en çok büyüyen ilk 5 kategori Türk kahvesi, hazır kahve, çay, ev temizleyicileri ve deodorantlar oldu. ‘Yeni normal’ dönemde ise online alışveriş yapanlar tekrar inovasyona yöneldi. Öte yandan alışverişçilerin sürdürülebilir ürünlere yönelik tercihi, pandemiyle birlikte net biçimde arttı.

FMCG (hızlı tüketim ürünleri) perakendesinin güçlü 2021 performansını ortaya seren NielsenIQ liderleri, yakın gelecekte perakendede başarının anahtarlarına da ışık tuttu. FMCG perakendesinin hem 2020-2019 kıyaslamasında yüzde 22 büyüme hem de 2021-2020 kıyaslamasında yüzde 25 büyüme kaydettiğini belirten NielsenIQ Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan, büyümede küçük formatlı marketler ile geleneksel kanal katkılarının öne çıktığını söyledi.

Didem Şekerel, benzer ülke örnekleriyle kıyaslandığında modern ticaretin Türkiye’de çok önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğunun da altını çizdi. Araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de e-ticaret büyümesi, pandemi öncesi seviyenin üzerinde kalmaya devam etti ve ilk 8 ayın sonunda geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 89 büyüme gösterdi. Bu dönemde e-ticaretin payı FMCG pazarında yüzde 6’ya ulaştı. Türkiye, bu oranla e-ticaretin satış ağırlığında en önde geldiği Çin (yüzde 30), Güney Kore (yüzde 26) ve ABD (yüzde 15) gibi ülkeleri yakından takip ediyor ve aynı zamanda Avrupa’da da e-ticaretin en çok ağırlığa sahip olduğu ülkeler arasında İngiltere (yüzde 15) ve Fransa’dan (yüzde 9) sonra yer alıyor.

“Avrupa ortalamasının çok üzerinde gelişen bu büyüme öyküsü heyecan verici olduğu gibi, aynı zamanda globalde de yaygınlaşan çoklu kanal tercihlerini anlamanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” diyen Şekerel Erdoğan, e-ticaretin bu yüksek büyümesiyle tüm kategorilerde payını artırdığını; ancak büyümede liderliği sıcak içecek kategorilerinin aldığını paylaştı. NielsenIQ verilerine göre, e-ticarette en çok büyüyen ilk 5 kategori Türk kahvesi, hazır kahve, çay, ev temizleyicileri ve deodorantlar oldu.

Araştırma ayrıca, pandemi döneminde güven arayışı nedeniyle alışveriş yapanların yeni ürünleri denemekten bir miktar uzaklaştığını; ancak pandeminin etkisinin atlatıldığı ‘yeni normal’ dönemde ise alışverişçilerin tekrar inovasyona yöneldiğini ortaya koyuyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange