Sokak lezzetleri: Döner

by selenay

Kısaca Türklerin fast food’u diyebileceğimiz vazgeçilmez bir lezzet dürüm, sandviç ya da ekmek arası döner… Tırnak pide, lavaş veya yarım ekmek içinde nefis bir döner kebap, sokak lezzetlerinin şahıdır. Şimdi gelin İstanbul’da en lezzetli döneri yiyebileceğiniz sokak mekanlarını birlikte keşfedelim… Ayaküstü ya da ufak taburelerde yenilen ve tadı damağımızda kalan döner kebabın izini sürelim…

Yazı: SERVET KAVASOĞLU

Döner, içyağı ve yöresel baharatlarla terbiyelenmiş ve hafif dövülmüş et parçalarının, bir şişin üzerine geçirilerek, dik bir şekilde asıldıkları odun ateşi karşısında pişirilen bir kebap türüdür. Döner kebabın atasının, kılıçlarına et takıp ateşte kızartan Kırımlılar olduğuna inanılır. Evliya Çelebi’nin ‘Seyahatname’sinde de bunu doğrulayan gözlemleri var: “Kış geceleri bütün Kırım vilayetinde oda sohbetleri edip nice çeşit helvalar, yemekler ve çeşit çeşit şaraplar yenilip içilir, kış günleri has sohbetle geçirilir. Hatta o has sohbet geceleri bir semiz kuzu kurban eder, dilim dilim edip, bir demir kebap şişine eti geçirip, iki başı ince, ortası kalın eti düzgünce dizerler. Sonra bir araba tekerleği kırıp kebabın altında yavaş yavaş yakarak ateş edip bir çeşit kebap pişirirler ki, sanki ilik olur. O derece hoş, yumuşak ve taze kebap pişirirler ki, yeryüzünde öyle kebap pişmesi ihtimali yoktur.” Biz de döneri en iyi yapan sokak mekânlarını şöyle bir dolaşalım ve İstanbul’da en lezzetli döneri yiyebileceğiniz adresleri sizlere tanıtalım istedik…

döner1

DÖNERCİ SADIK USTA
Ekmek ya da pide arası
İstanbul’da sokakta yenen döner kebabın efsane isimlerinden biri. Aksaray’da Yusufpaşa tramvay istasyonunun karşısında. Sadık Usta’nın vefatından sonra yeğenleri tarafından aynı lezzet korunarak devam ediyor. İki metrekarelik bir pişirme yeri var. Ekmek arası veya pide arası aldığınız döneri, kaldırım üzerine koydukları ufak tabure ve masalarda afiyetle yiyorsunuz. Parça etten yapılan bu yağlı dönerin lezzeti mükemmel, ekmeğin arasına döner kebabın dışında sadece domates ve biber koyuyorlar. Yarım, çeyrek ve pidenin yanında ‘üç parça’ diye isimlendirdikleri bir çeşit de var. Yanında Sadık Usta yapımı ayran, ekmek arası döner kebabın en lezzetli eşlikçisi.
Adres: Aksaray, Yusufpaşa
Tel: 0555 523 00 00

döner2

KARADENİZ DÖNER
Dana ve kuzu karışımı
Beşiktaş’ın Köyiçi de denilen çarşısının içinde, kaymağı ile bütün İstanbul’a ün salmış kaymakçı Pando Dayı’nın dükkânının tam karşısında yer alan bir büfe. Dev boyutta bir döner, ateşin etrafında yağlarını alta bırakarak dönüyor. Önünde her daim sıra var. Döner yağlı ve kıymasız.1/3 oranında kuzu etinin olduğu, dana-kuzu karışımı şeklinde hazırlanan kebabı, kendi fırınlarında pişirdikleri gobit (bir tür ekmek) arası veya francala ekmek arası servis ediyorlar. Büfenin çok kısıtlı oturma mekânı olduğu için dışarda ayaküstü yemek daha popüler. Beşiktaş çarşıya yolum düştüğünde tok olsam bile mutlaka gobit arası veya çeyrek ekmek arası döner yiyorum.
Adres: Beşiktaş Çarşı içi
Tel: 0212 261 76 93

döner3

ŞEHZADE CAĞ KEBAP
Yatık dönerin adresi
Sirkeci’de Hocapaşa Sokak’ta ufak bir dükkân. Köşede yatık dönerin odun ateşinde piştiği tezgâh ve işinin başında Özcan Yıldırım. Kendisi yaptığı kebabın memleketinden, yani Erzurumlu. Masaya ilk önce acısı yerinde ezme ve güveçte yoğurt geliyor. Yoğurt şahane, mutlaka tadın. Bir porsiyonda iki adet şiş var ve yanında lavaşı geliyor. O kadar lezzetli ki, tahmin ediyorum bu lezzete doyamayacağınız için bir veya iki şiş fazladan isteyeceksiniz. Tatlı severler ise finali cevizli, bol şerbetli kadayıf dolması ile yapabilir. Şehzade Cağ Kebap, yatık döner için İstanbul’da ziyaret edilmesi gereken bir mekân.
Adres: Hocapaşa Sokak, Sirkeci
Tel: 0212 520 33 61

döner4

DÖNERCİ ŞAHİN USTA
Kendi yağında pişiyor
Kapalıçarşı’nın Kılıçcılar Kapısı tarafından çıkınca hemen çarşı içinde 45 senelik bir lezzet. Şahin Usta’nın vefatından sonra bu güzel lezzet, oğlu Mehmet Dinçer tarafından devam ettiriliyor. Döner kebap yaklaşık 4 metrekarelik minik bir mekânda yapılıyor. Tırnak pide ve ekmek arasında servis ediliyor. Dönerin lezzetini örtecek yeşillik ve kızarmış patates gibi garnitürler kullanmıyorlar. Sadece soğan, domates ve isteğe göre kırmızı pul biber ile çeşnilendiriyorlar. Öğle yemeği civarında önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Pide ve ekmek arasını kapanlar, kaldırımın karşısındaki banka oturup veya ayaküstü sokakta bu enfes lezzeti Şahin Usta’nın el yapımı şahane ayranı eşliğinde yiyorlar. Dönerin formülü, kıyma ve parça ete ekstra yağ koymayıp eti kendi yağında pişirmeleri. Döner kebabın, sokakta ayaküstü denenmesi gereken ilk adresi.Yalnız 4 saat içinde tükeniyor, öğlen erken saatte gitmekte fayda var.
Adres: Kılıçcılar Sokak. No.9 Nuruosmaniye-Fatih
Tel: 0212 526 52 97

döner5

KASAP OSMAN
Döneri de lezzetli iskenderi de
Sirkeci Garı’ndan Cağaloğlu’na çıkarken, Koska’nın dükkânından hemen sola dönerseniz, Sirkeci’nin sağlı sollu lezzetli esnaf lokantalarının yer aldığı Hocapaşa Sokağı’nda Kasap Osman’ın dükkânını görürsünüz. Kasaplık tecrübesi olan Osman Bey’in döneri çok lezzetli. Ayrıca güveç kabı içinde aslına çok yakın iskender kebabı da yapıyorlar.
Adres: Hocapaşa Sokak No: 22 Sirkeci
Tel: 0212 519 32 16

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange