Açık havada kahvaltı için en iyi 10 mekân 2019

by Basak Oksak

Bol oksijen, deniz ya da orman havası, yöresel ve doğal ürünler… Açık havada yapılan kahvaltının yerini hiçbir şey tutmaz! Sabah kahvaltısı için yollara düşmeden önce önerilerimize bir göz atın…

Denizle iç içe:
MASSHA ŞİLE

Aslında bir balıkçı olan Massha, Şile’nin kahvaltıdaki gözdelerinden biri. Muhteşem deniz manzarası ile kahvaltı zevkine zevk katan mekânın serpme kahvaltısında üç çeşit peynir, iki çeşit zeytin, domates, salatalık, biber, tereyağı, tereyağında yumurta, jambon, sosis, reçel, bal, kaymak, sigara böreği, patates kızartması, meyve ve sınırsız çay yer alıyor. Ayrıca menemen veya sucuklu yumurta da sipariş edebilirsiniz.

Ada ’da bir Rum köşkü:
Ada Kahavaltı

— Büyükada’da bir Rum köşkünün bahçesinde yer alan Ada Kahvaltı’nın; ‘Bizim Kahvaltı’ adını verdiği özel kahvaltısında zahter, zeytinyağı, üç çeşit peynir, iki çeşit zeytin, haşlanmış yumurta, üç biberli çörek, baharatlı anne salçası, tereyağı, üç çeşit reçel, kaymak, bal, domates, salatalık, güne has hamur işi ve yine güne has bir sürpriz lezzet bulunuyor. Ayrıca pişi, hellim peyniri ve simit de var.

İstanbul’da köy hayatı:
FİLAMİNGOKÖY

Filamingoköy size İstanbul’dan çıkmadan, Çatalca’da köy hayatını yaşama şansı sunuyor. Sebze ve meyveler de mevsimine göre Filamingoköy’ün bahçesinde ve dalından koparma. Restoranın köy yumurtasından yapılan menemen ve omletleri ile ev reçelleri favoriler arasında. Ayrıca mekânın bahçesinde yer alan mini hayvanat bahçesindeki sevimli dostlar da size kahvaltınız boyunca eşlik ediyor.

Tamamen organik:
MİMOZA PARK

— Mimoza Park’ın organik köy kahvaltısında domates, salatalık, peynir ve zeytin çeşitleri, reçel, bal, tereyağı, kaymak, gözleme, yumurta, menemen, sigara böreği, pişi ve semaverde gelen sınırsız çay var. En çok beğenilen kahvaltılığı ise gözleme. Dilerseniz hafta sonu kahvaltıyı pikniğe dönüştürüp çimenlere yayılarak orman havasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Piyano eşliğinde brunch:
CAFEMİZ – ANKARA

Kavaklıdere semtinin son müstakil villalarından birisinde, 25 yılı aşkın hizmet veren Cafemiz; haftanın her günü klasik Türk kahvaltısı veriyor. 20’nin üzerinde kahvaltılığın içerisinde yöresinden gelen peynirler, ev yapımı reçeller, meşhur Ankara simidi, sınırsız çay ve kahve yer alıyor. Hafta sonları ise canlı piyano eşliğinde zengin brunch menüsü servis ediliyor.

Martılarla kahvaltı:
LACİVERT – İSTANBUL

Şef Hüseyin Ceylan’ın yılların tecrübesini yansıttığı lezzetli yemekleri, yaklaşık 200 çeşit ürünün yer aldığı brunch’ta sizleri bekliyor. Hepsi birbirinden lezzetli ve kaliteli sınırsız açık büfede mıhlama, menemen, tulum peyniri gibi çeşitler her şey dahil eşsiz bir kahvaltı sunuluyor. Lacivert’e Rumelihisarı’ndan mekânın özel teknesi ile ulaşabilirsiniz.

İstanbul hatırası:
EMEK CAFE – İSTANBUL

— İstanbul’un en güzel semtlerinden Yeniköy’de, 1965 yılından bu yana hizmet veren Emek Cafe’de hafta sonları yer bulmak zor. Beykoz manzarasına karşı kahvaltı yapmak isteyenler mekânı dolduruyor. Bu salaş ve tatlı mekânda serpme kahvaltı, menemen ve sahanda yumurta, tost, börek ve sandviç çeşitleri var. Deniz kenarında oturursanız dikkat edin, Boğaz’ın hırçın dalgaları sizi ıslatmasın!

Dört dörtlük kahvaltı:
BAK HELE BAK YUSUF – VAN

Yolunuz Van’a düşerse ve orijinal Van kahvaltısını merak ederseniz, şehrin en iddialı mekânına mutlaka uğrayın. Pek çok ödül almış, nevi şahsına münhasır bir sahibi olan, ilginç isimli bir kahvaltı salonu burası. Otlu peynir, yumurta, kavut, helva ve bal kaymak mutlaka tadılmalı. Ekmekleri kendi fırınlarında yapıyorlar. Çömlekte kavurmalı yumurta başka yerde kolay kolay bulamayacağınız lezzetlerden.

Benzersiz tatlar:
SEDİR KAHVALTI – ÇEŞME

Yaz-kış açık bir mekân. Geniş ürün yelpazesine sahip Sedir’de patenti kendilerine ait benzersiz tatlar var. Kavurmalı simit dolması dillere destan. Omlet pizza, sosisli hellim şiş, köstebek, İskender gözleme menüdeki öne çıkan sıra dışı lezzetler. Sucuk, Afyon’da özel olarak hazırlatılıyor. Dilerseniz serpme kahvaltı da var. Semaverde gelen taze çayın kokusu sabahınızı güzelleştiriyor.

Yöresel köy kahvaltısı:
ORKİDE PASTANESİ – GAZİANTEP

Antep’in yöresel kahvaltısı her gün 07.00-21.00 arası edilebiliyor. Köy kahvaltısında neler yok ki! Mevsimlere göre ciğer kavurması, tatlı tarhana kavurması (pekmezle yapılan dilme bastığın pişirilmiş hali), piyazlar (zeytin, yumurta, nohut, patates), börekler (semsek, sigara böreği, su böreği) kaymak çeşitleri, ev yapımı reçeller, yöresel taze peynir, dürüm ve peynirli ekmek çeşitleri…

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange