Eskişehir’in En İyi Kahvecileri

by selenay

Ülkemizin en güzel şehirlerinden Eskişehir, bir öğrenci kenti olduğu kadar aynı zamanda bir kahve
kenti de…

Doğduğum, büyüdüğüm ve bana kahveyi sevdiren şehir, şehrim Eskişehir. Lise yıllarımdan beri aktif olarak kahve tüketiyor ve içinde bulunduğum hizmet sektöründe de gelişen kahve trendlerini elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. Üstelik hobim olan kahve, 2018 sonlarından itibaren de tam zamanlı olarak mesleğim haline geldi. Bunun en büyük nedeni de yeni nesil kahvecilik akımı. Yeni nesil kahvecilik, kahvenin topraktan fincana olan yolculuğu ve sürekli güncellenen yöntemleriyle merak duygumu dinamik tutuyor. Kahve içmeyi, hazırlamayı ve bu süreci misafirlerimle paylaşmayı çok seviyorum. Kahve Dergisi okurları için de bu yeni sayıda sizlere bir kahve mekânı rotası oluşturmak istedim. Bu rota da hiç kuşkusuz Eskişehir’de olacaktı. Yolunuz bir gün Eskişehir’e düşerse, bu kahve mekânlarına uğramayı unutmayın. Hatta, bir kahvesever olarak yolunuzu bir gün mutlaka Eskişehir’e düşürün.

ORDINARIUS ROASTERS CO. 

​Ordinarius Roasters Co., 22 Temmuz 2018 tarihinde mimarisiyle şehrin atmosferini değiştiren Collesium’da açıldı. Bulunduğu bölgede öncü işletmelerden biri olan Ordinarius, açıldığı günden bu yana hizmet kalitesinden ödün vermeden yoluna devam ediyor. Sıcak ve samimi ortama sahip bu küçük kahve dükkânı, sektörel yenilikleri güncel olarak takip edip her zaman bünyesine katmaya devam ediyor. 2021 yılına da kendi kahvelerini kavurarak giren Ordinarius, şubat ayı itibarıyla online satışa başladı ve bütün kahveseverleri kucaklamayı hedefliyor. Markanın özellikle Haubal-Peru ve Kilimanjaro – Tanzanya kahveleri tatmaya değer.

Adres: Eskibağlar, Genez Sk. No:38, 26170 Tepebaşı/Eskişehir

’78 COFFEE

’78 Coffee, ismini markanın kurucusu Serhat Bey’in 1978 senesinde dedelerinin kurduğu kahve dükkânından alıyor. Serhat Bey, aile mirasını devam ettirmeye karar verip 2016 yılında ’78 Coffee serüvenine başladı. Nitelikli kahve çekirdekleri ile birlikte ev yapımı tatlılarını da misafirlerine sunmaktan keyif alan Serhat Bey, 2020 senesinde ikinci şubesini de Eskişehir’in en nezih semtlerinden olan Sümer’e açtı. Küçük ve samimi olan ilk şubeleri şehrin en merkezi noktasında ve al-götür olarak da hizmet veriyor. İkinci şubelerinde ferah bir bahçesi bulunuyor. Pandemi yasakları kalktığında bu keyifli bahçe, dostlarla kahve yudumlamak için eşsiz bir buluşma noktası olacak.

Adres: Cumhuriyet, No: 84-D, Cengiz Topel-1 Cad., 26130 Tepebaşı/Eskişehir

SNUG COFFEE 

Kapısından içeriye adım attığınızda adeta bir orman evindeymişsiniz gibi hissettiren, odun kokusu eşliğinde şömine başında kahve yudumlamaktan haz duyacağınız nadide bir kahve mekânı Snug Coffee. Öncelerde kafeterya işleten Ferhat Bey, nitelikli kahvenin Türkiye’de hızla yayılmasıyla sektördeki yönünü değiştirip kahveciliğe başlamış. Snug Coffee, açıldığı günden bu yana konsepti ve servis ettiği ürünleriyle şehre kendini çok sevdirdi. Şehrin ara sokağında orman evi gibi görünen bu mekânda, her daim taze filtre kahveniz hazır. Özellikle kış aylarında benim favori mekânlarımdan biri. Şömine başına geçip sıcacık kahve yudumlamak kimin hoşuna gitmez ki?

Adres: Eskibağlar, Yenilik Sk. No:37, 26170 Tepebaşı/Eskişehir

KEÇİ GEÇTİ 

Şeker yok, şurup yok, sos yok hatta bazen süt bile yok ve pazartesileri kapalı! Evet, burası Keçi Geçti. Benim görüp bildiğim en ilginç kahve dükkânı. Kıramayacakları müşterileri için dolaplarında bazen 1-2 litre sütleri var; ama bazen. Farklı bir çizgide ilerleyip tamamen alt kültüre hitap ediyorlar. Açıldıklarından bu yana ilk üç senelerinde herhangi bir firmaya bağlı olmaksızın multi roastery çalışan Keçi Geçti, son bir yıldır artık kendi kahvelerini kavuruyor. Kahvenin fincanınıza gelene kadarki sürecini alışılagelmişin dışında ve farklı bakış açılarıyla size aktarmayı görev olarak görüyorlar. Eğer şeker kullanıyorsanız ya da aromalı kahve tercih ediyorsanız, buraya gitmeden önce iki kere düşünün. Çoğunlukla V60, chemex, aeropress gibi metotlar ile filtre kahve servis edilen bu aykırı kahve dükkânına sütlü kahve tüketicisi pek uğramıyor. Şimdilerde kapıdan al-götür olarak hizmet veren Keçi Geçti’de, karton bardak kullanılmadığı için yolunuz düşerse termosunuzla ya da kupanızla gidin.

Adres: İstiklal, Adalar Sokak 33/A, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

COFFEECIEL 

Nitelikli kahveye gönül vermiş üç kahvesever yıllar boyunca kazandıkları deneyimi ve bilgi birikimini Coffeeciel’de bize sunmaya çalışıyor. Geliştirmiş oldukları kahve kavurma profilleri ve tekniklerini kendi imalathanelerinde, dört kıtadan 13 ülkenin farklı çekirdeklerini kahveseverlerle buluşturuyor. Her zaman çekirdek çeşitliliği bolca olan Coffeeciel’de, kahveler el yapımı fincanlarla servis ediyor. Aynı zamanda Uzakdoğu’dan getirdikleri çeşitli bitki çayları da menülerinde mevcut. Kahveniz demlenirken barın arkasında belki de bir sonraki hafta içeceğiniz kahvenin nasıl kavrulduğunu görebiliyorsunuz. Benim favori içeceğim ise Panama Cascara.

Adres: Vişnelik, Erkan Sokak No: 66, 26020 Odunpazarı/Eskişehir

PALM COFFEE CO.

Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Palm Coffee Co, leziz tatlıları ve kahveleriyle bu bölgedeki kitlenin birinci tercihi. Kava’nın çekirdeklerini servis eden Palm, menüsünde farklı bitki çaylarını da barındırıyor. Yürüyüş yolu kenarında bulunduğu için al-götür olarak hızlı hizmet sağlıyor ve dilerseniz bahçesinde yeşilliğin ortasında kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Palm, misafirlerine şehrin gürültüsünden biraz olsun uzak, daha az hareketli ve huzurlu bir ortam sunuyor. Yürüyüşe ya da koşuya çıkıp bir kahve molası vermek isterseniz adresiniz burası. 

Adres: Vişnelik, 26020 Odunpazarı/Eskişehir

MORE & MORE COFFEE 

Yeni mezun bir mühendis ve doktorun hayali ile oluşturulan bu sıcak mekân, yoluna iki yakın arkadaşı da eklemiş ve kurumsallaşma yolunda gidiyor. “Kahve ve daha çok kahve” mottosuyla Montag’ın çekirdeklerini misafirlerine servis ediyor. Sıcak ve samimi bir ortama sahip arka bahçelerinin keyfi özellikle kışın kurdukları soba ile çıkıyor. Kahveye alternatif olarak doğal meyve ile hazırladıkları yaz kokteylleri de müşterilerinin favorilerinden. 

Adres: Güllük, Bacı Sokak No:8/B, 26170 Tepebaşı/Eskişehir

KEDD COFFEE 

Salaş ortam, iyi müzik, güzel kahve, satranç, kitap… Hepsi bir arada nerede olur? Cevap elbette Kedd Coffee. Bir köşesi sahaftan hallice, bir köşesi kahve laboratuvarı. Uzun yıllar kahve sektöründe çalışan Mustafa Bey, sektördeki deneyimini kendi markası altında misafirleriyle paylaşıyor. Firmalardan bağımsız, hemen her kavurucudan kahve alan Kedd’de her zaman farklı bir çekirdek çeşidi ile karşılaşabilirsiniz. Kahvemi kendim yapacağım derseniz burada buna da müsaade ediyorlar. Mustafa Bey size eşlik ederek kendi kahvenizi demlemenize yardımcı oluyor. Barlarında kendi üretimleri olan çeşitli cold drip standları mevcut ve her birinde farklı çekirdekler, farklı zaman aralıklarıyla demleniyor. Benim burada favorim tabii ki de cold brew.

Adres: İstiklal, Adalar Sok. No:35/b, 26130 Odunpazarı/Eskişehir

MUCHO GUSTO 

Mucho Gusto, konseptini İspanyol ve Latin Amerika kültürünü temel alarak oluşturmuş. Farklı kültürlere ait mutfağı ve bar menüsüyle, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekerek çok uluslu bir kafe haline gelmiş. Kafede aktif olarak workshop’lar ve kurslar veriliyor. Öğrenci kulüpleri ve İspanyol öğrenci grupları toplantı masalarında sürekli bir etkinlik halindeler. Dinamik bir ortama sahip olan Mucho Gusto’nun menüsündeki en ilgi odağı ürün, İspanyolların severek tükettiği ‘cafe bombon’. Süt reçeli, espresso ve süt ile hazırlanan bu kahve, Mucho Gusto’nun en sevilen ürünü. 

Adres: Eskibağlar, Yenilik Sokak No: 18, 26170 Tepebaşı/Eskişehir

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange