Sıcak İçecek Sektörü Hızla Büyüyor

by efe

Yapılan son araştırmalar küresel sıcak içecek pazarında hızlı büyümeye işaret ediyor. Araştırma şirketi Statista’nın raporuna göre sektörde bu yıl beklenen gelir yüzde 18.9 artışla 688 milyar 727 milyon dolar civarında. Pazarın 2021-2025 döneminde yıllık ortalama yüzde 8.26 oranında büyümesi bekleniyor.

Pazarın en büyük segmentini bu yıl 436 milyar 632 milyon dolara ulaşması beklenen satış geliriyle kahve oluşturuyor. Sıcak içecekte en büyük satış pazarı ise 107.8 milyar dolarla Çin iken, kahvede lider ABD. Dünyada 2025 yılına gelindiğinde sıcak içecek pazarındaki harcamaların yüzde 72’sinin ve tüketim hacminin yüzde 12’sinin bar, restoran gibi ev dışı tüketim kaynaklı olması bekleniyor. Sıcak İçecek pazarında kişi başına ortalama hacmin 2021 yılında 2,0 kg olması beklenirken, gelecek yıl hacimde yüzde 3.9 artış öngörülüyor.

Beş yıl içerisinde %6’lık bir büyüme bekleniyor

Geleneksel kahve kültürü yerini zincir dükkanlara bıraktığından beri americano ve latte gibi yeni nesil içeceklerin popüleritesi oldukça artmış durumda.  Research and Markets’ın raporuna göre sıcak içecek sektörünün beş yıl içerisinde %6’lık bileşik bir büyüme oranına sahip olacağı tahmin ediliyor.

Araştırmalara göre sıcak içecek sektörünün yılda 180 milyon dolar bir hacme sahip olduğu açıklandı. Research  and Markets’ın raporuna göre, yeşil çay, detoks kahvesi ve organik çay gibi sağlıklı içeceklerin büyümeyi hızlandırdığı belirtildi. Sağlıklı içeceklerin popüleritesiyle birlikte büyük kahve zincirleri artık ürün yelpazesinde bu içeceklere de yer vermeye başladı. Hızlı hazırlanıp tüketiciye  sunulan sıcak içecekler önümüzdeki yıllarda en çok tercih edilen tüketim ürünü olması bekleniyor.

Kahve pazarındaki yıllık satış 1.7 milyar dolar

Kahve pazarındaki yıllık gelir 1.7 milyar dolar civarında tahmin ediliyor. Kakao pazarına bakıldığında yıllık gelirin 388 milyon dolar olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Türkiye’de çay, kahve ve kakaolu sıcak içecek pazarlarında 2021-2025 döneminde sırasıyla yüzde 13.33, yüzde 15.86 ve yüzde 12.49 büyüme tahminleri yapılıyor.

Araştırmaya göre 2025 yılında Türkiye’de sıcak içeceklere yönelik harcamaların yüzde 60 ve tüketim hacminin yüzde 6’sı bar ve restoran gibi ev dışı tüketim kaynaklı olacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange