Kahve yanına çikolata tercihiniz bitter olsun

by Basak Oksak

Sütlü, fındıklı, fıstıklı, bademli, bitter… Kahvenin en iyi eşlikçisi çikolata… Ama tabii ki abartmamak koşuluyla. Çikolata tüketiminde dikkat edilmesi gereken hususları anlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslıhan Altuntaş, kakao oranı yüksek olduğundan bitter çikolatayı önerdiklerini söylüyor.

Çikolata karbonhidrat ve yağ açısından zengin bir besin. Karbonhidrat ve yağ tüketimini dengelemek adına çikolatayı dengeli tüketmek gerekiyor. Örneğin; çikolata yemek istediğiniz zaman tükettiğiniz meyve miktarını azaltabilirsiniz. Karbonhidrat oranı yüksek pilav, makarna ve ekmekten keserek çikolata tüketebilirsiniz. Dengeyi sağladığınız sürece çikolata elbette beslenmede yer alabilir.

Günde yalnızca 2 kare yeter

Çikolatanın tüketim miktarı çok önemli. Günlük 20 ila 50 gram arasında yani 2 kareyi geçmeyecek şekilde çikolata tüketebilirsiniz. Bu, yaşa ve herhangi bir hastalığınızın olup olmadığına göre değişir. Yaşlara göre çikolata tercihi üzerine yapılan araştırma, 20-25 yaş arasındaki kişilerin sütlü ve beyaz çikolataları tercih ettiğini gösteriyor. Aynı araştırma, 25 ile 40 yaş arasındaki kişilerin ise bitter çikolataları tercih ettiğini ortaya koyuyor. O nedenle bizim için en tehlikeli yaş grubu 25 yaş altı. Çünkü o yaş arasında tüketilen çikolata miktarı çocukluk dönemi olduğu için biraz fazla. Çikolata, doğru miktarda tüketilirse antioksidan kapasitesi çok yüksek bir besin. Hatta diş çürüklerine değil, onların önlenmesine yardımcı oluyor. Ama belli miktardan fazla tükettiğimizde şeker oranını ve ağızdaki bakteri miktarını artıracağından çürüklerin oluşmasına yol açıyor.

Hangi çikolata daha sağlıklı?

Bitter çikolatanın kakao oranı yüksek. Kakaonun içerisindeki fenolik bileşenler sağlık açısından destekleyici. Bunlar vücuda destek sağlayan bileşenler. Çikolata kanserden koruma, damar sağlığını güçlendirme, tansiyon kontrolünü sağlama ile dikkat çekiyor. Hatta düzenli aralıklarla bitter çikolata tüketilmesi tip 2 diyabetlilerde şeker ve kilo kontrolüne fayda sağlıyor. İkinci sırada ise sütlü çikolatalar var.

Sütlü çikolataların da tüketilme oranı, içindeki kakao miktarına göre değişiyor. Burada etiket okumak önem taşıyor. Bu çikolatalar fındıklı ya da fıstıklı tüketilebilir. Buna lezzetine göre karar verebilirsiniz. Önemli olan bu çikolataların içerisindeki yağ oranı. Bazı çikolatalarda palm, bazılarında ise kakao yağı kullanılıyor. Bizim önerdiğimiz kakao yağı kullanılarak yapılan çikolataların tüketilmesi. Beyaz çikolata ise bir çikolata değil. Çikolata olabilmesi için içinde belli miktarda kakao olması gerekli. Beyaz çikolata, sadece yağ ve şekerden oluşuyor. “Beyaz çikolata mı, sütlü çikolata mı?” derseniz, cevabımız “Sütlü çikolata”. Bitter ve sütlü çikolata arasında kalınırsa bitter çikolata tercih edilmeli.

Uzman görüşü – Yazı: Aslıhan Altuntaş (Beslenme ve Diyet Uzmanı)

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange