Bozcaada’da kahve molası: Madam’ın Kahvesi

by Basak Oksak

Bozcaada’nın sevimli mekânlarından Madam’ın Kahvesi, Madam Panayota’nın anısına kurulmuş. Bir fincan ‘ada esintisi’ sipariş edip ahşap sandalyelerde kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Tenedos’un dillere destan rüzgârına meydan okuyarak…

Yel değirmenleri, çılgın rüzgârı, Arnavut kaldırımlı sokakları, geçmişin izlerini taşıyan muhteşem evleriyle Tenedos’tayız, yani  Bozcaada’da… Tarihi Rum Mahallesi’nde ünü ada sınırlarını aşmış şirin mi şirin bir kafe var: Madam’ın Kahvesi, kahve çeşitlerinin yanı sıra kahvaltı seçeneklerinin de sunulduğu adanın ruhunu yansıtan sevimli bir mekân.

Madamın Kahvesi, 2017 yılında Bozcaada Rum Mahallesi’nde oturan Madam Panayota’nın anısına kurulmuş. Madam Panayota gençliğinde Beyoğlu’nda yaşamış, oradan Bozcaada’ya gelin gelmiş. Uzun yıllar Bozcaada Rum Mahallesi’nde oturmuş.

Ruhu olan bir mekân burası, içeri adım atar atmaz sizi sarıp sarmalayan… Mavi ile beyazın uyumunu seyredip taşların hikâyesini dinlemek istediğiniz yerlerden…

Bir fincan ada esintisi

Kahveleri kendileri kavuruyorlar, mis gibi kahve kokusunu içinize çekmek de size kalıyor. Madam’ın Kahvesi’nde tek sorununuz hangi kahveyi seçeceğiniz olabilir. Yaklaşık 20 çeşit kahve var menüde. ‘Ada Esintisi’ bunların içinde en popüler olanı. Çok beğenilen bu kahvenin özel karışımında dağ çileği ve portakal bulunuyor. Onu damla sakızlı Türk kahvesi, dibek kahvesi ve geleneksel Türk kahvesi izliyor. Ama kahve seçenekleri sadece Türk kahvesiyle sınırlı değil elbette. Üçüncü nesil kahve sevenler de unutulmamış.

Hangi kahveyi seçerseniz seçin yanında lezzetli kurabiyelerden tatmayı da ihmal etmeyin. Bozcaada’nın meşhur tereyağlı bademli kurabiyeleri rüyanıza girebilecek kadar lezzetli. Damla sakızlı muhallebisi ve ada tatlısı da denenmeye değer.

Hedef 2020’de 12 şube

Başka yerde şubesi yok şimdilik Madam’ın Kahvesi’nin. Ama bayilik için çok talep geliyormuş. Seçici davrandıklarını söylüyorlar bu konuda. 2020 yılında yurtiçinde 10, yurtdışında ise 2 şube için franchise vermeyi planlıyorlar. Şehirlerde açılacak dükkânlarda da Bozcaada’yı hissettireceklerini söylüyorlar. Tüm ürünlerin Çanakkale ve Bozcaada’dan gelmesi koşulu var. Şubelerin dekorasyonundan sunulan ürünlere kadar her şey kontrol altında olacak. İşini seven, işinin başında duran, Madam’ın Kahvesi’ni hakkıyla temsil edebilecek yatırımcılarla çalışabileceklerinin altını çiziyorlar.

Tenedos’un ruhunu yeterince yansıtır mı bilinmez, temennimiz Madam’ın Kahvesi’nin doğduğu yer dışına çıkınca bozulmaması…

Türkiye’nin pek çok şehrinden misafir ağırlayan bir mekân burası. Gelenler döndüklerinde herkese anlatıyor Madam’ın Kahvesi’ni, duyanlar da geliyor. Kulaktan kulağa yayılıyor, kısa sürede bir Bozcaada markası olmayı başarıyor. Ama hedefleri daha büyük: Türkiye’nin kahve markası olmak.

Diğer kafelerden en büyük farkı bir hikâyesinin olması. Bozcaada’nın meşhur rüzgârına kulak verirseniz o bile anlatır size hikâyeyi. Olmadı kendiniz bir hikâye yazar, ona inanırsınız. Bozcaada’dasınız ne de olsa. Buralarda hikâyeden bol ne var! Kimisi neşeli, kimisi hüzünlü… Tıpkı hayat gibi…

Siz iyisi mi bu güzel adaya yolunuzu düşürün, bu şirin kafede enfes tereyağlı bademli kurabiye eşliğinde kahvenizi yudumlayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange