S.Pellegrino 5. Kez  Gastronominin Geleceğini Şekillendirecek Genç Şefleri Belirleyecek

by selenay

S.Pellegrino Young Chef Academy Yarışması’nın 2022/23 dönemi için başvurular 7 Şubat’ta başlıyor. Bu dönem beşincisi gerçekleşecek yarışma S.Pellegrino Young Chef Academy tarafından gastronominin geleceğine yön verecek yeni nesil şefleri destekleyerek, gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla düzenleniyor.

Önde gelen mineralli su markası S.Pellegrino’nun gastronominin geleceğini desteklemek amacıyla açtığı S.Pellegrino Young Chef Academy, düzenlediği yarışma ile dünya çapındaki usta şefleri genç yeteneklerle bir araya getirmeye devam ediyor. 

Gastronomi dünyası için heyecan verici bir buluşma olan S.Pellegrino Young Chef Academy Yarışması gastronominin sınırlarını aşabilen yeni nesil parlak profesyonelleri keşfediyor ve destekliyor.  Yarışma, toplumda pozitif bir etki yaratmanın yanı sıra kendilerini sınamak, kaliteli tadım deneyimleri yaratarak hünerlerini sergilemek, oyunun kurallarını değiştirmek isteyen herkes için ideal bir ortam sunuyor. Bu sebeple yarışmaya katılmak uzun soluklu ve vizyoner bir projeye dahil olmak, ilham almak için benzersiz bir fırsat. S.Pellegrino bu projeyle yalnızca gastronomi dünyasının değil bir bütün olarak toplumun dönüşümüne de katkıda bulunuyor. 

Yeni dönem başvuruları 7 Şubat’ta başlıyor

30 yaşının altındaki genç şefler 7 Şubat – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında MailScanner has detected a possible fraud attempt from “www.sanpellegrinoyoungchefacademy.coma” claiming to be www.sanpellegrinoyoungchefacademy.com adresinden S.Pellegrino 2022-23 Young Chef Academy Yarışması’na kaydolabilecek. Adayların kaydolurken kişisel ve mesleki bilgilerini girmeleri ve kişisel vizyonlarını, benzersiz yeteneklerini ve yaratıcılıklarını ortaya koyabilecek imza niteliğindeki bir yemeğin tarifini göndermeleri isteniyor. Önceki yıllarda olduğu gibi ön seçmelerde, başvurular Uluslararası İtalyan Mutfağı Okulu ALMA (International School of Italian Culinary Arts) tarafından değerlendirilecek. Bu değerlendirme sonrasında ALMA, 2022’nin ikinci yarısında dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilecek 16 Bölge Finalinden birinde yarışmaya hak kazanan Genç Şefleri duyuracak.  S.Pellegrino 2022/23 Genç Şef Yarışması’nın katılımcısı genç şefler dünya çapında görünürlük ve kayda değer mesleki itibar kazanacak. Bölge finallerinin kazananları ise 2023’te yapılması planlanan Büyük Final’de yarışacak.

“Gastronomi dünyasını dönüştürme taahhüdümüzü ortaya koyuyor”

Yarışma ile ilgili konuşan Sanpellegrino Uluslararası İş Birimi Direktörü Stefano Bolognese, “Geçen Ekim ayında Milan’da düzenlenen 2019/21 Büyük Finalinin başarısından birkaç ay sonra beşinci S.Pellegrino Young Chef Academy Yarışması’nı düzenleyecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Aslında uluslararası yetenek avcılığı projesi olarak başlayan yarışma son iki yıl içerisinde iş bağlantılarının kurulduğu, özgün, kalıcı bir eğitim merkezine  dönüştü. S.Pellegrino Genç Şef Akademisi, dünyanın her bir yanından genç ve kıdemli şefler sayesinde 1000’i aşkın üyenin bir araya geldiği ilham veren bir topluluk oldu. Akademinin kapılarını açan bu yarışma, yaratıcılığı ateşlemek ve yetenekleri teşvik etmek için sahip olduğumuz temel bir araç aslında. Ayrıca gastronomi dünyasını dönüştürmeye yönelik taahhüdümüzü de ortaya koyuyor. Gastronomi, sürdürülebilirlik, sorumluluk, kapsayıcılık, direnç ve güzellik gibi evrensel değerlerin yayılabileceği olağanüstü bir alan,” dedi. 

“Türkiye’den genç şeflerin katılımını diliyorum”

Nestlé Waters Türkiye Genel Müdürü Michel Beneventi ise şunları dile getirdi: “Nestlé Water olarak müşterilerimize yaşam kaynağı suyu ulaştırmanın ötesinde bir sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğun bir parçası olarak, beş kıtada, Türkiye’yi de kapsayan 150’den fazla ülkede yer aldığımız S.Pellegrino markamız ile gerek S.Pellegrino Young Chef Academy ile gerekse akademi bünyesindeki bu yarışma ile gastronomi dünyasının gelişimine katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz. Gastronominin geleceği genç şeflerin teşvik edilmeye, cesaretlendirilmeye ve fırsatlara ihtiyacı var. Genç Şef akademisi Yarışması, tüm bunlar için güzel bir ortam sunuyor.  Bu dönem, Türkiye’den değerli genç şeflerin de yarışmada yer almasını, yenilikçi dokunuşlarla zengin Türk mutfağını temsil etmesini, hatta birinciliği göğüslemesini yürekten diliyorum.”

Yarışma kapsamında 4 ödül

S.Pellegrino Genç Şef Akademisi Yarışması’nda başvuru sahipleri, S.Pellegrino Young Chef Academy Ödülü, S.Pellegrino Sosyal Sorumluluk Ödülü, Gastronomide Bağ için Acqua Panna Ödülü, Fine Dining Lovers Food for Thought Ödülü olmak üzere dört ödül için yarışacak. 

Dünyaca ünlü şeflerden oluşan saygın Seven Sages (Yedi Bilge) panelinin oylarıyla belirlenen ve ana yarışma ödülü olan S.Pellegrino Young Chef Academy Ödülü’nü kazanacak şefin eşsiz teknik becerilerin yanı sıra özgün bir yaratıcılık sergilemesi gerekiyor. Genç yeteneğin gastronomiye dair güçlü bir kişisel inancı olması ve Jüriyi, pozitif değişimi tetikleme kabiliyeti konusunda ikna etmesi bekleniyor.

S.Pellegrino Sosyal Sorumluluk Ödülü’nün kazananı ise Food Made Good’u yürüten Sürdürülebilir Restoran Derneği’nin oylarıyla kaynak kullanımı, iklim etkisi, biyoçeşitlilik, gıda atıkları, inovasyon gibi kriterler göz önünde bulundurularak seçiliyor. 

Mentorların oyladığı Gastronomide Bağ için Acqua Panna Ödülü, geçmiş ve gelecek arasında bağ kurarak yerel mutfak mirasını temsil eden bir yemeği en iyi şekilde ortaya koyan şefe verilirken; Fine Dining Lovers topluluğunun çevrimiçi oylarıyla verilen Fine Dining Lovers Food for Thought Ödülü olan kendi imza niteliğindeki yemeğiyle kişisel inancını en iyi şekilde temsil edebilen genç şefin olacak.

2019/21 döneminin Genç Şefi: Jerome Ianmark Calayag idi

Bir önceki yarışmada 50 farklı ülke ve bölgeden yaklaşık 300 yetenekli Genç Şef yer aldı. Yarışmacılar mentorlerle birlikte çalışarak, tariflerin ötesinde, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir aşçılık devrimine yönelik imza niteliğinde yemekler geliştirmişti. 9 yetenekli finalisti geride bırakarak yarışmayı kazanan ise “Mütevazı sebzeler” imza yemeği ile Jerome Ianmark Calayag olmuştu. Bu yarışma sayesinde Calayag, aşçılık mesleğini geleceğe yönelik yeni bir perspektifle icra etmek isteyen herkes için bir referans noktası haline geldi. 

Girişimle ilgili ayrıntılı bilgi için: www.sanpellegrinoyoungchefacademy.com.  

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange