Mesai saatlerinde içilen çay motivasyonu artırıyor

by Basak Oksak

Çayın sağlığımız açısından pekçok faydası olduğunu biliyoruz. Peki keyifle içtiğiniz herbir bardak çayın stresi önlediğini ve iş yerinde motivasyonu artırdığını biliyor muydunuz? Konuyla ilgili bilgi veren Uzman Diyetisyen Hülya Çağatay Öke, günlük çay tüketiminin 7 fincanı aşmaması gerektiğin de altını çiziyor.

Dünyanın en çok çay tüketilen ülkesi olan Türkiye’de çay, çalışma hayatının ayrılmaz parçası. Hemen tüm işyerlerinde iş saatleri boyunca içilen ve ikram edilen çay hakkında yapılan araştırmalar, çalışan kişilerin zihinsel yetkinlikleri, iş motivasyonları ve stres seviyeleri üzerinde çayın olumlu etkilerini ortaya koyuyor.

Çayın içindeki aktif maddelerin insan sağlığı açısından çok yönlü faydaları bulunuyor. Çay ve motivasyon üzerine yapılan araştırmalarda, işe verilen molalarda çay içenlerin tatlı gıdalar tüketenler ve su içenlerle karşılaştırıldığında, testlerde daha istekli ve başarılı oldukları görülüyor. Ayrıca problem çözme yetilerinin daha yüksek olduğu anlaşılıyor. Ölçülü şekilde tüketildiğinde çayda bulunan kafein ve tein maddelerinin yaptığı bu olumlu etki, çalışanlarda çaya olan bağlılığın nedeni olarak görülebilir. Ancak çayın olumlu etkilerinden yararlanabilmek için günlük tüketimin 7 fincanla sınırlandırılması gerektiğini unutmayalım.

StreS Seviyesini düşürüyor

Araştırmalar ayrıca günde 4 fincan çay içenlerde strese neden olan hormon kortizolün seviyesinin daha düşük olduğu, kalp krizi ve diyabet riskinin azaldığını gösteriyor. Bir antioksidan kaynağı olan çayda bulunan flavoneller C vitamininden 20 kez daha etkili. Yine yapılan bazı araştırmalarla çayın, antibakteriyel, kolesterol dengeleyici, obezite önleyici ve yaşlanmayı geciktirici özellikleri de ispatlandı. Sebze ve meyvelerde bulunan flavonoidler bakımından zengin olan çay, kalp hastalıkları ve çeşitli kanser türleri açısından da koruyucu etkiye sahip. Çay özellikle uzun mesai saatlerini ofislerde geçiren çalışan kesimin ve yoğun ders çalışan gençlerin tüketebileceği en güvenli içeceklerden biri. Dengeli tüketildiğinde sağlığımız ve zihinsel yetkinliklerimiz açısından son derece yararlı bir içecek olarak öncelik verilmesinde fayda var.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange