Şiş yapmak hüner ister

by Basak Oksak

İster et olsun ister tavuk ya da balık, şişte pişirilince tadına doyum olmaz. Hele bir de araya sebzeler girince her yemeği lezzetli bir şölene dönüştürür. Ama şiş deyip geçmeyin… Onun da bazı kuralları, püf noktaları var… Hangi eti hangi sebze ve hangi sosla bir araya getireceğinizi bilirseniz, mükemmel lezzeti yakalayabilirsiniz. İşte birbirinden lezzetli şiş tarifleri…

Et tavuk veya balık, sebze meyve ile omuz omuza verince… Karpuz kabuğu gibidir şişlerde… Yaz geldiğinde aklımıza düşer. İster açık havada mangal başında ister döküm tavada ocağın üstünde… Sebzelerle etler dizilir… Pişme süresi kısadır ama sabır gerekir, ilgiyi bir an bile kaçırmayacaksınız üstünden; yoksa affetmez hemen yanar. Yüksek ısıya maruz kalabilen her türlü malzemenin şiş haline dönüşmesi için küçük bir aparat da gerekir. Bu bir demir çubuk da olur bir tahta parçası da…

Şişte başarı için 5 kural

Pişirme süresi uzun tutulmamalı, yüksek ısıda etlerin ve sebzelerin suyu muhafaza edilmeli ki lezzet de korunsun. Fırında ızgara konumunda bir yüzeyi piştiğinde hemen diğer taraf çevrilmeli. Ocakta yine yüksek ateşte iki yüzü çevrilerek pişirilmeli. Malzemeler dizilirken ısının eşit dağılması için çok sıkıştırılmamalı. Pişirme öncesi marine edilerek dinlenmesi için gerekli zaman verilmeli.

Marine için tavsiyeler

Kullanacağınız sosla uyumlu malzemeler ile marine edilmesi tadını kuvvetlendirir. En az 1 saat marine ederek eti, tavuk veya balığı dinlendirin. Bu süre pişmesini çok uzun tutmadan yine de yumuşak olmasını sağlayacaktır. Teriyaki sos, soya sos, şarap, limon, sirke, bira gibi asitik sıvılardan biri veya birkaçı kullanılmalıdır. Soğan, sarımsak ve biberiye, kekik gibi otlar da marine sosuna ilave edilmeli. Dolapta dinlendirdiğiniz etleri pişirmeden önce oda sıcaklığına getirmeyi unutmayın.

Patatesli kuzu şiş

Malzemeler 1/2 kg kuşbaşı doğranmış kuzu şiş 4 adet orta boy patates Hell im peyniri Taze incir

Marine için Halka doğranmış so ğan Sarıms ak Zeytinyağı Bibe riye

Sos için: Avokado Zeytinyağı Tuz Biberiye Limon suyu

Etleri en az bir saat sosun içinde dolapta dinlendirin. Malzemelerin hepsini blendırdan geçirin. Patatesleri ince dilimleyin. Kuşbaşı etleri ve patatesleri sırayla dizin. Kızgın döküm tavada çevirerek kızartın.

Fıstıklı kebap

Malzemeler 1 kg az yağlı köftelik kıyma Kırmızı so ğan (yemeklik doğranmış) Tuz Fıstık Acı biber Hepsini iyice yoğurup şişe yerleştirin.

Kırmızı soğan (doğranmış) Maydanoz Fıstık

Levrek şiş

Malzemeler 1/2 kg le vrek (kuşbaşı doğranmış) 2 adet taze koçan mısır Mantar Arpacık so ğan Marine için Beyaz şarap Zeytinyağı Tuz Acı sos Bal

Sos için domates rendesi Tuz 4 kaşık ze ytinyağı İki kaşık şarap sirkes i 2 tatlı kaşığı esmer şeke r 2 tatlı kaşığı bal Hepsini bir taşım kaynatın.

Karides şiş

Malzemeler 1 kg jumbo karides (kuyruğu kalsın) 1/2 kg taze patates 1/2 kg çeri domates Sarıms ak (kabukları ile)

Marine için Sarıms ak Bira Tuz Biberiye Arpacık soğan

Sos için; 1/2 bardak ze ytinyağı Bibe riye Taze fesle ğen Ceviz Sarımsak

Bonfile şiş

Malzemeler Bonfile (şerit halinde kesilmiş) Kabak (halka halka kesilmiş) Kırmızı bibe r

Marine için Yoğurt Sarıms ak Zeytinyağı Tuz

Sos için: 100 gr süzme YOğurt 100 gr tahin Sarıms ak Tuz

Limonlu somon şiş

Malzemeler 500 gr somo n (kuşbaşı doğranmış) 2 adet limo n (ince dilimlenmiş) 4 dal taze soğan

Sos için: 200 gr dom ates rendesi 4 kaşık ze ytinyağı 2 diş sarıms ak 4 kaşık kapari Taze kek ik Limon suyu

Kapari ve kekik dışında hepsini bir taşım kaynatın. Sonra hepsini bir kaba koyup soğuk servis yapın.

Tavuk şiş

Malzemeler Kemiksiz tavuk but (kuşbaşı doğranmış) Kırmızı soğan (dörde bölünmüş) Kırmızı biber Yeşil biber Marine içi

Marine için Teriyaki sos Sarımsak Soya sosu Soğan Tuz Lime suyu

Sos için;100 gr yer fıstığı Tuz 4 kaşık zeytinyağı 4 kaşık teriyaki sos 2 diş sarımsak 4 kaşık soya sosu Lime suyu ChIlI sos 1 tatlı kaşığı esmer şeker 1/2 bardak su Hepsini blendırdan geçirin.

Yazı: Pelin Bilgiç/Fotoğraflar: Altan Aykan

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange