Kışlık konserve yaparken bunlara dikkat

by Basak Oksak

Bunları biliyor muydunuz?

Son bahar geldi, kış mevsimi için evlerde hazırlıklar başladı. Pazardan onlarca kilo sebze ve meyve alınıyor, konserveler yapılıyor. Bu gıdaların sağlık için herhangibir risk oluşturmaması için hazırlarken ve saklarken bazı kurallara uymak gerekiyor. Çünkü hijyenik ve doğru bir şekilde hazırlanmayan konserve ürünler tehlike saçıyor.

Mevsiminde alınan sebze ve meyveleri farklı dönemlerde de tüketebilmek için en çok tercih edilen saklama koşullarından biri konserve yapmak. Ev yapımı ürünlerin tüketilmesi hem ekonomik hem de sağlıklı ancak hazırlarken dikkatli olmakta fayda var. Çünkü uygun şekilde yapılmayan konserve ürünleri besin zehirlenmesinden ölüme kadar ortaya çıkabilecek ciddi bir tablo oluşturabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Rumeysa Çelik, evde konserve yaparken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı. Sebze ve meyveler küflü olmasın Konserve hazırlanırken kullanılan malzemelerin satın alınmasından tüketimine kadar tüm aşamalarda hijyen koşullarına dikkat edilmesi gerekiyor. Alınan sebze ve meyvelerin taze olması ve küflü olmaması konserve yapımında ilk kural. Gıdalar, kullanım öncesinde iyice yıkanmalı. Isıya dayanıklı cam kullanın Konserve yapımında kullanılan kapların ısıya dayanıklı cam olması önemli. Eğer turşu yapılacaksa ve plastik kap kullanılacaksa bu konuda yasal olarak onaylı plastik malzemeden yapılmış kaplar tercih edilmeli ve bunlar sadece bir kez kullanılmalı.

Cam kavanozları kaynatın

Cam kavanozlar kullanımdan önce 15-20 dakika kaynatılarak sterilize edilmeli. Kavanozların kapakları paslı olmamalı. Cam kavanozlar bir kez daha kaynatılarak kullanılabilir ancak kapaklar asla bir kez daha kullanılmamalı. Sebze ve meyveleri 15-20 dakika kaynatın Güvenli konserve yapımında uygulanacak işlemin sıcaklık derecesi ve uygulama süresi önem taşıyor. Isıtma süresi besinin asit miktarına bağlı olarak değişiyor. Meyveler ve domates gibi asidi yüksek besinler ortalama 15-20 dakika kaynatılmalı. Ayrıca tüm sebzeler temizlenip parçalandıktan sonra pişirme işlemi yapılmalı. Konserveleri açtıktan sonra hemen tüketin Konserveyi tüketirken dikkat edilmesi gerekenler de var. Yaptığınız ürünü kavanozu açtıktan sonra aynı gün ya da birkaç gün içinde tüketmeniz gerekiyor. Konserveler mutlaka oda sıcaklığında ya da buzdolabında muhafaza edilmeli. Çok sıcak ortamda ya da derin dondurucuda muhafaza edilen konserve gıdalar açıldıklarında lezzet, kalite ve duyusal özellik kaybı meydana geliyor.

Doğru yapılmayan konserve hayati riske neden oluyor

Konserve açıldığı gün ya da birkaç gün içinde tüketilmediğinde ‘clostridium botulinum’ bakterisi açığa çıkabiliyor. Bu bakteri gıda zehirlenmelerine neden oluyor. Bu bakterinin dünyada bilinen en güçlü zehirlerden olduğu ve ölümle sonuçlanabilecek rahatsızlıklara yol açtığı biliniyor. Konservelerde fazlaca üreyebiliyor ve kendisini konserve kapaklarında oluşturduğu bombeleşmeyle belli ediyor. Konserve yaparken kavanozun kapaklarına dikkatli bakın. Eğer kapaklarda bombeleşme varsa asla tüketmeyin. Tüketim olursa zehirlenme de kaçınılmaz olur.

Yedikten sonra bu belirtilere dikkat!

Kapakları bombeleşen cam kavanozdaki ürünün yenmesi halinde 12-36 saat arasında zehirlenme belirtileri ortaya çıkar. Bu süreçte karın ağrısı, bağırsak fonksiyonlarında bozulmalar, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtileri yaşayan kişilerin mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange