Tchibo Genel Müdürü Tuba Yapıncak “Kahve ve lezzetlerimizle tüketicilerimizin karşısına sürekli yeniliklerle çıkıyoruz”

by Basak Oksak

“Çoğunlukla yüzde 100 Arabica olan Tchibo’nun kapsül kahvelerinin yanı sıra Mart 2018 itibarıyla Türk kahvesine yaptığımız büyük yatırımla bu ürünü de 100 gramlık paketler halinde müşterilerimize sunmaya başladık.”

Kahve, ülkeleri ve insanları birleştiren, yakınlaştıran sosyal bir içecek. Bu özel içecekle insanları birleştiren markalardan biri de 1949’da Almanya’da kurulan ve Türkiye’de 15’inci yılını dolduran Tchibo.

Tchibo, Türkiye pazarına girdiği günden beri kahve başta olmak üzere, kahve makineleri, ev gereçleri ve tekstil alanlarında ilgi gören bir marka oldu. Sadece şubeleri üzerinden değil, online satışta da etkili olan Tchibo, pandemi dönemi sonrası yeni normalleşme sürecinde açtığı konsept mağazalarıyla da ilgi görüyor. Yeni sayımızda Tchibo Genel Müdürü Tuba Yapıncak, markanın kuruluşundan Türkiye pazarındaki çalışmalarına dair tüm sorularımızı yanıtladı.

Tchibo, 15 yıldır Türkiye pazarında. Türkiye’de ilgi gören bir markasınız. Tchibo markası ne zaman ve nerede kuruldu?

Tchibo’nun hikâyesi 71 yıl önce kahve tutkusuyla başlıyor. 1949 yılında Almanya’da evlere posta ile kahve gönderme fikriyle kurulan Tchibo, 1955 yılında ilk mağazasını Hamburg’da açıyor ve 1965 yılında 400 kahve mağazasına ulaşıyor.

Bugün, 1000’den fazla mağazamız ve 22.300 satış noktamız ile 8 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Türkiye pazarındaki yolculuğumuz ise 15’inci yılını doldurdu. Hayatı kolaylaştıran, fonksiyonel, sürekli değişen gıda dışı ürünlerimiz, her damak zevkine uygun farklı kategorilerdeki kahve ve lezzetli atıştırmalıklarımızla tüketicilerimizin karşısına sürekli yenilikler ve sürprizlerle çıkıyoruz. Benzersiz iş modelimiz sayesinde perakende sektöründe de referans gösterilen ve ilham veren markalar arasındayız.

Tchibo, öznesi kahve olan bir marka. Tchibo bünyesinde ne çeşit kahveler ve kahve makineleri mevcut? En çok ilgi gören kahveleriniz hangileri?

Kapsül kahveden filtre kahveye, çözünebilir kahveden Türk kahvesine birçok farklı çeşidimiz var. Ayrıca kısa süreli sınırlı sayıda kahveler de getiriyor ve her damak zevkine hitap edebilecek kahveler sunmaya özen gösteriyoruz. Tchibo mağazalarında kişisel tüketime uygun öğütülmüş kahve, çözünebilir hazır kahve ve çekirdek kahveden oluşan geniş bir kahve seçeneği bulunuyor. Çoğunlukla yüzde 100 Arabica olan Tchibo’nun kapsül kahveleri de ürün portföyümüzün önemli bir kategorisini oluşturuyor. Mart 2018 itibarıyla Türk kültürünün çok önemli bir parçası olan Türk kahvesine yaptığımız büyük yatırımla, bu ürünü de 100 gramlık paketler halinde müşterilerimize sunmaya başladık.

Öğütülmüş kahve kategorisinde Privat Kaffee Latin Grande, kapsül kahvelerimizde ise Barista ve Caffè Crema çok beğeniliyor. Farklı damak tatlarına uygun yenilikleri de kahveseverlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Son olarak Exclusive Decaf Kafeinsiz Filtre Kahve ile günlük tüketiminde kafeini sınırlandırmak ya da hiç tüketmemek isteyenlere de keyifli bir alternatif sunduk.

Davidoff kahvelerinin tüm dünyadaki lisanslı üreticisi de Tchibo. Premium segmentte lider olan Davidoff kahvelerinin sadece özel dönemlerde kısa süreliğine satışa çıkan farklı yöresel kahveleri de bulunuyor.

Türkiye’de kapsül kahve kategorisi hızlı büyüyor. Tchibo da bu alanda lider konumunda bulunuyor. Kapsüllü kahve makinelerimiz ile tek tuşla kahve yapabiliyorsunuz. Cafissimo Latte, Cafissimo Easy, renkleri ve kompakt tasarımıyla Cafissimo Mini kahve makinelerimiz ile espresso, caffè crema, filtre kahve gibi farklı lezzetler tek tuşa basarak kolaylıkla hazırlanabiliyor. Son olarak kahve tutkunlarını yeni tam otomatik çekirdek kahve makinemiz Esperto Latte ile buluşturduk.  Süt köpürtme fonksiyonu ile hayatı kolaylaştıran Esperto Latte ile lezzetli cappuccino, latte ve latte macchiato gibi farklı kahve çeşitlerini kolayca hazırlamak mümkün.

Yeni nesil kahvecilik (Üçüncü Nesil Kahve) akımı Türkiye’de çok ilgi gördü. Bu akım, kahveye olan bakışı da değiştirdi. İrili-ufaklı birbirinden farklı birçok kahve mekânı faaliyet gösteriyor. Bu kahvecilik akımının yeni kahve demleme aparatları da çok ilgi görüyor. Sizler de bu aparatların bazılarının satışını yapıyorsunuz. Yeni nesil kahveciliğe nasıl bakıyorsunuz?

Çağımızın imkânlarına uygun olarak dünyanın her yerinde tüketiciler artık farklı ülkelere ait çekirdekleri, farklı sunumları, farklı lezzetleri denemek istiyor. Türkiye önceden daha çok ‘çay’ ülkesi gibi algılanıyor olsa da birbiri ardına açılan kahve zincirleri ülkemizdeki kahve tüketimini de oldukça artırdı. Giderek yoğunlaşan iş hayatı, yetmeyen zaman, yaşam tarzını da çok değiştirdi. Eskiden ‘oturularak’ yapılan kahve keyfi, şimdi vakit yok denecek kadar az. Bu da hareket halindeyken kahve tüketimini çok doğal bir hale getirdi. Bu kültür Avrupa’da zaten uzun süredir yaygındı. Biz kahve kültürünün zenginleşmesini, gerçek kahve tercihinin yaygınlaşmasını önemsiyoruz. Bu nedenle de özellikle gençlerin gerçek kahve deneyimini, doğru lezzetlere ulaşarak yaşamalarını istiyoruz. Bu kapsamda gençlere yönelik özel projelere imza atıyoruz. 2019 yılında yenilenmiş kahve barı konseptimiz ile İstanbul Trump AVM’de ve Beyoğlu Fitaş D&R mağazalarının içinde yer almamız da bu projelerimizden biriydi. Aynı zamanda yepyeni bir konsept ile Tchibo Barista mağazalarımız da Akaretler’den sonra Kadıköy Bahariye’de de kahveseverlere hizmet vermeye başladı. Bu tür yenilikçi projelerimizi çoğaltmayı hedefliyoruz.

Pandemi sürecinde kahve ilgi gören gıdalardan biri oldu. Online gıda satışlarında kahve alımı en üst sıralarda yer aldı/alıyor. Tchibo olarak pandemi süreci online satışlarınızı nasıl etkiledi? En çok hangi çeşide ilgi vardı?

Hayatı eve taşıdığımız dönemde kahve sevgimiz online satışlarla katlanarak sürdü. Bu süreçte tüm Türkiye’ye ulaştığımız e-ticaret sitemiz tchibo.com.tr’de en çok talep gören ürün kahve oldu. Kahve alışverişi üç ayda İstanbul’da yüzde 172, Ankara’da yüzde 153, İzmir’de yüzde 127 oranında artış gösterdi. Kahve müdavimlerinin bu süreçte en çok satın aldığı kahve çeşitleri arasında filtre kahve ilk sıraya yerleşti ancak kapsül kahveye artan talep de yoğundu. Ayrıca işbirliği yaptığımız kanallardaki satışlara baktığımızda da Tchibo kahvelerin satışı Migros, Migros Sanal Market, Macrocenter ve Carrefour gibi zincir market satış kanallarımızda iki katına çıktı. Bu dönemde silo ve çekirdek kahve satışlarımız da pandemi öncesine göre yüzde 250’leri aşan oranlarda arttı.

Tam otomatik sistemiyle evde dilediğiniz kahve çeşidini tek dokunuşla hazırlamanızı sağlayan kahve makinelerimiz de bu dönemde oldukça popüler ürünlerimiz arasında yer aldı. Cafissimo Latte, Cafissimo Easy ve kompakt tasarımıyla öne çıkan Cafissimo Mini gibi kahve makinelerimiz kahveseverlerin online alışverişte en çok satın aldığı ürünler oldu. Aynı zamanda evde kalınan zamanda french press, filtre kahve kâğıdı gibi ürünlerimize de müşterilerimiz tarafından talep arttı diyebiliriz.

Yeni normalleşme sürecinden sonra yeni konsept mağazalarınız açılmaya başladı. Bu konsept mağazalarınızda müşterilerinizi neler bekliyor? Bu mağazaları diğer şubelerinizden ayıran nedir?

2020 itibarıyla kahve odaklı yatırımlarımızı artırmaya odaklanmıştık. Tchibo Barista konseptimizin ilk mağazasını, Akaretler’de açtık. Akaretler Sıraevler’in tarihi dokusunda Tchibo’nun 70 yılı aşan köklü kahve geçmişini yansıtan Tchibo Barista’da müşterilerimize kahve çeşitlerinin yanı sıra kahve yanında tüketilebilecek lezzetli yiyecek ve atıştırmalıklar da sunuyoruz. Yeni konsept mağazamızda kahveseverleri benzersiz bir kahve deneyimi ve huzur dolu bir ortam bekliyor.

Temmuz ayı itibarıyla Kadıköy Bahariye’de de ikinci konsept mağazamız olan Tchibo Barista Bahariye mağazamızın açılışını gerçekleştirdik. Kadıköylü kahveseverlerin beğenerek geldiği, benzersiz kahve keyfi yaşayıp, öğlen “Tchibo to go” dolabımızdan atıştırmalıklardan alıp, Tchibo’nun inovatif ürünlerini de bulabildikleri çok güzel bir konsept yarattık. Yepyeni konsept mağazalarımızda farklı bir deneyim yaşamaya tüm Tchibo ve kahveseverleri bekliyoruz.

Röportaj: Reha KADAK

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange