ÜLKELER VE KAHVE KÜLTÜRLERI

by selenay

1.Vietnam: ‘Ca Phe Trung’ olarak bilinen yumurtalı kahve, İsveç, Norveç, Macaristan gibi ülkelerde tüketilse de Vietnam’da yaygın olarak içiliyor. İsminden kaynaklı tadının kötü olduğunu düşünseniz de oldukça farklı bir lezzete sahip.

2.Meksika: Meksikalıların geleneksel kahvesi ‘Café de Olla’ zanaatkârların yaptığı kil kaplarda hazırlanıyor. Çömlek kahvesi olarak da bilinen kahve; mükemmel tadını Meksika’ya özgü panela şekeri, tarçın ve piloncillo’dan alıyor.

3.Almanya: Kahve çeşitleri arasında efsaneleşmiş ve Almanya ile özdeşleşmiş durumda olan ‘Pharisaer’, kahve ve alkol ikilisinin eşsiz birleşiminden oluşuyor. Bu kahve rom, çırpılmış krema ve filtre kahvenin birbirleriyle olan uyumundan meydana geliyor.

4.Etiyopya: 100 yılı geçkin süredir kahve üretimi ile uğraşan ve 15 milyondan fazla insanın bu sektörde çalıştığı Etiyopya’nın en ünlü kahvesi ‘Buna’. İbikli geniş bir kap içinde kömür ateşinde pişiriliyor ve küçük fincanlarda sunuluyor. İçenlerin bir daha içmek istediği eşsiz bir tat.

5.Finlandiya: Bize biraz garip gelebilecek olsa da Finlilerin ‘Kaffeost’ adlı ünlü kahvesine peynir katılıyor. Küçük küçük doğranan peynirler fincanın altına yerleştirilip üzerine kahve dökülüyor. Kahve bitiminde de tabanda kalan peynirler yeniyor.

6.İrlanda: İrlandalıların ünlü kahvesi ‘Irish Coffee’, sıcacık kahve, krema, şeker ve İrlanda viskisinin karışımından oluşuyor. Bu ünlü kokteyl en üst katmandan alta doğru; köpük, kahve ve viskinin tadından oluşuyor. Bu kahve İrlanda’nın soğuk havalarında iç ısıtıcı oluyor.

7.Portekiz: Portekiz’in ünlü kahvesi ‘cimbalino’dur. Portekizliler bu kahveyi sabah shot şeklinde içerek güne oldukça zinde bir başlangıç yaparlar.

8.Fas: Baharatlarıyla çok ünlü olan Fas’ın en ünlü kahvesi ‘baharatlı kahve’. Yapan ustalar 6-16 arasında çeşit çeşit baharat ile kahve çekirdeklerini harmanlayarak kahveyi hazırlıyorlar.

9.Norveç: Norveçlilerin kahvesi bildiğimizden biraz farklı. ‘Karsk’ olarak bilinen bu kahveyi Norveçliler bardağın tabanına bozuk para koyarak hazırlıyorlar. Bozuk para görülmez hale gelene kadar kahve ekleyip para tekrar görünür hale gelince de likör ekliyorlar.

10.İspanya: Eğlencelerine düşkün İspanyolların ünlü kahvesi ‘Cafe Carajillo’. İspanyollar bu kahvenin içine rom, konyak ya da viski katarak hazırlıyorlar ve akşam eğlencelerinde de bu kahvenin keyfini sürüyorlar.

11.Hollanda: ‘Koffie Verkeerd’ isimli Hollanda kahvesinin Türkçe hali; ‘yanlış kahve’. Böyle denmesinin sebebi, sütle hazırlanan bu kahveye sütlü kahve değil de kahveli süt demenin daha doğru olmasından kaynaklanıyor.

12.Küba: Dilimizde birçok farklı şekilde bilinen ‘Café Cubano’, Küba’ya özel bir espresso çeşidi. Küba kahvesinin sert olmasından dolayı bazen şeker bazen de şeker kamışı ile servis ediliyor.

13.İtalya: Kahve kültürlerine oldukça sahip çıkan İtalyanlar arasında cappuccino ve espresso’nun rekabeti sürekli olarak devam ediyor. İtalyanlar yaz aylarında en çok ‘Affogato’ isimli dondurmalı kahveyi tüketiyorlar. Kahve, espresso ve vanilyalı dondurma ile hazırlanıyor.

14.Kolombiya: Kahvenin hâlâ geleneksel yöntemlerle üretildiği ve her zaman aynı kalitede olan, dünyanın en iyi kahvesinin üretildiği yer olarak da bilinen Kolombiya’nın en ünlü kahvesi ‘Juan Valdez’. Kolombiya’da çoğu kahveler, hafif ve içimi yumuşak kahvelerdir.

15.ABD: Amerika’ya özgü espresso’nun da inceltilmiş hali olan ‘Americano’, dünyanın en çok tercih edilen kahvelerinden biri. Aynı zamanda kahveye yeni bir soluk getiren, özellikle gençlerin tercih ettiği ‘Starbucks’ da Amerika menşeli bir marka.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange