Doğal gıda, nitelikli kahve Blum Coffee House

by Basak Oksak

Bazı mekânlar vardır, daha içeriye adımınızı attığınız an, bir mıknatıs gibi sizi çeker kendine. Tıpkı sağlıklı ve doğal ürünleri, özgün ve nitelikli kahveleriyle Blum gibi…

Beşiktaş Akaretler yokuşundan çıkarken önce şirinliği ile dikkat çeken, içeriye adım attıktan sonra da ahşap ve yeşilin ağırlıklı olduğu sıcak ve sevimli atmosferi ile sizi sarıp sarmalayan bir mekândayız, Blum’da… Salıncaklı koltuklara oturmuş keyifle kahve içenler, tam ortadaki büyük ahşap masada kitap okuyanlar, sohbet edenler… Havayı saran mis gibi kahve kokusu. Güler yüzlü ve hızlı servis. Çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın evine misafirliğe gitmiş gibi…

Blum Coffee House’un sahibi Müge Cergel, kız kardeşi Hande Hanım ile birlikte iki buçuk yıl önce açmış bu şirin mekânı. Ana ürün kahve ama kahvenin etrafında farklı doğal ve sağlıklı ürünlerden oluşan bir konsept oluşturmaya çalışmışlar. Avrupa Kahve Birliği’nden barista eğitimi almış her ikisi de. Tezgâhın hem önünde hem arkasında çalışıyorlar yani.

Parola sağlıklı yaşam

Kahvelere geçmeden, kısaca menüdeki diğer lezzetlerden bahsedelim isterseniz. Çünkü kahvaltı ve tatlı seçenekleri de en az kahveleri kadar seviliyor. “Kendi hayatımızın bir modelini işimize uyguladık” diyor Müge Cengel. Parolaları ‘sağlıklı yaşam’. Menüde unsuz, şekersiz, glutensiz gıdalar var, kahveyi şekersiz tatlandırıyorlar. Menünün özeti, ‘iyi kahve, sağlıklı yiyecek ve içecekler’…

Unsuz hazırlanan antepfıstıklı bademli kek, Türkiye ve Ortadoğu’nun en çok beğenilen kekiymiş. Yaban mersinli kek hurmayla kaplanıyor, üzerinde çikolata sosu var. Çikolata sosu kakao, bal, hindistancevizi sütü karıştırılarak hazırlanıyor. Başka yerde kolay kolay bulamayacağınız ayvalı cheesecake bile var Blum’da. Reçeteler kendilerine ait, alt kattaki mutfakta yapılıyor tüm ürünler. “Günümüzde sağlıklı gıdaya ulaşmak çok zor, kendimiz ne yiyip içiyorsak burada da onu ikram ediyoruz” diyor Müge Cergel.

Keçiboynuzlu latte mi, yoksa süt reçelli mi?

Neyse sözü fazla uzatmadan kahvelere geçelim biz… Kahve menüsü oldukça zengin. En popüler kahveleri ise özellikle kış aylarında çok tercih edilen keçiboynuzlu latte. Keçiboynuzlu latte mi olurmuş demeyin, bir deneyin! “İlk başta yadırgayanlar içtikten sonra çok beğeniyor” diyor Müge Cergel. Kahveleri sıralamaya devam edelim… Espresso bazlı kahvelerde seçenekler bir hayli fazla: Cortado, red eye, black eye, mocha, flat white, affogato şeklinde uzayıp gidiyor liste. Blum keçiboynuzlu latte dışında marrocchino, bitter çikolatalı americano, dulce de leche latte (vanilya, tarçın ya da hindistancevizli süt reçelli latte) gibi Blum’a özel spesiyal kahveler de var. Demleme kahve ve buzlu kahve çeşitleri de bulunuyor elbette.

Latte olsun, sağlıklı olsun diyorsanız, hele de farklı tatlara açıksanız doğru adrestesiniz. Reishi mantarı, hindistancevizi şekeri ve süt ile hazırlanan mushroom, spirulina latte, zerdeçal, tarçın ve balı turmeric latte, pancar, bal ve sütlü beetroot latte ve matcha latte kahvesiz kahvelerden…

Müge Cergel, kahvenin şurup ve soslarla tatlandırılmasına karşı: “Gençler şuruplu ve soslu kahveleri çok fazla tercih ediyorlar. Ama biz kahvenin şurupsuz, sossuz, kendi içinde barındırdığı aromalar ile içilmesinden yanayız. Bu anlamda alternatifler oluşturmaya çalışıyoruz. Keçiboynuzlu latte bunun en güzel örneği. Bize özel bir lezzet. Keçiboynuzu pekmezi ile yapılıyor, yani pekmez burada doğal tatlandırıcı. Kendi hazırladığımız dulce de leche yani süt reçeli de öyle. Ekstra hiçbir katkı maddesi yok, olabildiği kadar doğal. Kahvenin sade, içindeki tüm aromaları hissederek içilmesini teşvik etmeye çalışıyoruz. Yeni nesil kahveci olarak yapmak istediğimiz bu.”

Herkes nitelikle kahve satmıyor

Sağlıklı yaşam konseptini bir kahvecide uygulayıp bunu yayma istekleri gerçek olmuş. Gelenler mutlu ayrılıyor Blum’dan. Franchise görüşmeleri de yapılıyor şu sıralar. Yakında Blum’un Arnavutköy ve Moda şubelerini görürseniz şaşırmayın. “İyi kahve tüketme alışkanlığının yaygınlaşmasını istiyoruz” diyor Müge Hanım ve ekliyor: “Nitelikli kahve satıyorum diyenlere bir bakıyorsunuz, doğru dürüst bir tartı bile kullanmıyorlar. Oysa bu işin bir tekniği var, doğru yapılmalı. Türkiye’de çok iyi kahve mekânları da var tabii. Özellikle kahve festivalleri ile kahveye ilgi arttı, bunlar olumlu gelişmeler. Ama daha uzun bir yolumuz var.  Gelişmeye açık olduğu kesin. Bıkmadan anlatmamız lazım ki insanlar anlasın ve iyi kahvenin, kaliteli kahvenin kıymetini bilsinler.”

Blum Coffee House haftanın 7 günü sabah 08:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında açık. Cuma-cumartesi 21:00’e kadar uzuyor. Pazar günü ise 10:00 ile 18:00 arası açık.

Adres: Vişnezade Mah. Süleyman Seba Cad. No 64/A

Beşiktaş/Akaretler / İstanbul

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange