Kırmızı et buzdolabı ve dondurucuda nasıl saklanmalı?

by Basak Oksak

Severek tükettiğimiz kırmızı et çeşitleri, şu sıcak yaz günlerinde uygun olmayan koşullarda saklanırsa kısa sürede bozulabilir, besin zehirlenmelerine yol açabilir. Peki etleri tazelik ve lezzetinden hiçbir şey kaybetmeden nasıl muhafaza etmeli?

 

Et ürünlerini kullanacağınız kadar porsiyonlara ayırıp buzdolabı poşetine koyarak, streç filme veya yağlı kâğıda sararak ya da kapağı kapalı bir şekilde cam, çelik, plastik kaplarda saklayabilirsiniz.

Hemen kullanacağınız etleri buzdolabında muhafaza edebilirsiniz ama bu süre etin çeşidine göre değişiyor. Kuşbaşı, bonfile, biftek gibi parça etler 3-5 gün, kıyma ve sakatatlar 2-3 ay, sosis, salam gibi işlenmiş et ürünleri ise son kullanma tarihlerine dek buzdolabında saklanabiliyor.

Yakın zamanda kullanmayacağınız etleri muhafaza etmek içinse buzdolabınızın dondurucusunu tercih edin. Yine etin çeşidine göre dondurucuda saklayacağınız süre değişiklik gösteriyor. Kuşbaşı, bonfile, biftek gibi parça etler 6 ay, kıyma ve sakatatlar 3 ay, sosis, salam gibi işlenmiş et ürünleri ise 1-2 ay derin dondurucuda saklanabiliyor.

  • Buzdolabında eti cam, çelik ya da plastik kapta saklamak sulanmasına engel olur.
  • Çiğ ve pişmiş etleri birbirlerine temas etmeyecek şekilde saklayın.
  • Köftelerinizi porsiyonlayın ve buzdolabı poşetlerine koyarak dondurun. Bu sayede uzun süre saklayabilir ve birbirlerine yapışmalarını engelleyebilirsiniz.
  • Dondurduğunuz etleri buzdolabının alt bölmesinde çözdürdükten sonra dışarı alın. Pişirmeden önce oda sıcaklığına getirmek etinizin yumuşak olmasını sağlar.
  • Çözdürdüğünüz eti tekrar dondurmayın ve hemen tüketin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange