Kahvaltılık Gevrekler: Sağlıklı mı Sağlıksız mı?

by selenay

Paketli kahvaltılık gevrekler kolay ve kullanışlı bir kahvaltı seçeneği.

Ancak bu kahvaltılık gevreklerin iddia ettikleri kadar sağlıklı olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Bu yazımızda, kahvaltılık gevreklere ve bunların sağlık üzerindeki etkilerini ayrıntılı bir şekilde inceledik.

Kahvaltılık gevrek nedir?

Kahvaltılık gevrek, işlenmiş tahıllardan yapılır ve genellikle vitamin ve minerallerle takviye edilir. Genellikle süt, yoğurt, meyve veya fındık ile tüketilir.

Kahvaltılık gevrekler genel olarak şu şekilde yapılır:

  1. Tahıllar genellikle ince un haline getirilir ve pişirilir.
  2. Un, şeker, kakao ve su gibi malzemelerle karıştırılır.
  3. Tahılı şekillendirmek için yüksek sıcaklıktaki bir işlem olan ekstrüzyon dan geçer.
  4. Daha sonra, tahıl kurutulur.
  5. Son olarak tahıl, toplar, yıldızlar, halkalar veya dikdörtgenler gibi biçimlerde şekillendirilir.

Şeker ve rafine karbonhidratlarla dolu

Eklenen şeker, modern diyetteki en kötü tek bileşen olabilir.  Özellikle, bu şekerin çoğu işlenmiş gıdalardan gelir ve kahvaltılık gevrekler, ilave şeker oranı yüksek en popüler işlenmiş gıdalar arasındadır.

Güne yüksek şekerli bir kahvaltı gevreği ile başlamak kan şekerinizi ve insülin seviyenizi yükseltecektir. Birkaç saat sonra kan şekeriniz düşebilir ve vücudunuz başka bir yüksek karbonhidratlı yemek veya atıştırmalık isteyecektir.

Yanıltıcı sağlık iddiaları

Kahvaltılık gevrekler sağlıklı olarak pazarlanmaktadır. Kahvaltılık gevrekler, “az yağlı” ve “tam tahıllı” gibi sağlık iddialarını içeren kutularla sağlıklı olarak pazarlanmaktadır. Yine de, içerikleri genellikle rafine edilmiş tahıllar ve şekerdir.

Genellikle çocuklara pazarlanır

Gıda üreticileri özellikle çocukları hedef alıyor. Şirketler, çocukların dikkatini çekmek için parlak renkler, çizgi film karakterleri ve aksiyon figürleri kullanır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu, çocukların kahvaltılık gevrekleri eğlence ve eğlence ile ilişkilendirmesine neden olur. Bu da tat tercihlerini etkiler. Araştırmalar, bazı çocukların ambalajlarında popüler çizgi film karakterleri olan yiyeceklerin tadına bakmayı tercih ettiğini gösteriyor.

Daha sağlıklı türleri seçmek

Kahvaltıda mısır gevreği yemeyi sevenlerdenseniz, daha sağlıklı bir alternatif seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Şekeri sınırlayın

Porsiyon başına 5 gramdan az şeker içeren bir kahvaltılık gevrek seçmeye çalışın. Ürünün ne kadar şeker içerdiğini öğrenmek için gıda etiketini okuyun.

Yüksek lif hedefleyin

Porsiyon başına en az 3 gram lif içeren kahvaltılık gevrekler idealdir. 

Porsiyonlara dikkat edin

Kahvaltılık gevrekler lezzetli olma eğilimindedir ve porsiyona dikkat edilmediğinde, yüksek miktarda kalori almak çok kolay olabilir . Rehberlik için ambalajın üzerindeki porsiyon boyutu bilgisini kullanarak ne kadar yediğinizi ölçmeye çalışın.

Etiket okuyun

İçindekiler listesini kontrol ettiğinizden emin olarak kutunun önündeki sağlık iddialarını görmezden gelin. İlk iki veya üç bileşen, gevreğin çoğunluğunu oluşturduğu için çok önemlidir.

Ancak gıda üreticileri, ürünlerindeki şeker miktarını gizlemek için hileler kullanabilir. Şeker isimlerini farklı adlarla içerik listesine ekleyebilirler. Bu da ürünü çok şekerli ve sağlıksız gıda kategorisine sokar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange