En İyi 10 Börekçi

by Basak Oksak

Kıymalısından peynirlisine, ıspanaklısından patateslisine, su böreğinden kol böreğine herkesin gönlüne taht kuran, damak zevkine uyan bir börek çeşidi vardır mutlaka. “Söz konusu börekse hiç üşenmem yollara düşerim” diyorsanız hazırlanın, börek turuna çıkıyoruz. Gastrofests jürisi Türkiye’nin en iyi börekçilerini seçti.

Çengelköy Börekçisi
İstanbul

Peynirli ve cevizli Çengelköy böreği

Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi’nden sonra Çengelköy’ün bir diğer simgesi ise börekçisi… Su böreği, kol böreği ve tepsi böreği gibi çeşitleri ile damakları tatlandıran Çengelköy Börekçisi’nin spesiyali ise peynirli ve cevizli Çengelköy böreği. Bu lezzetli böreklerin müdavimi çok ama henüz tatmadıysanız mutlaka tadın. Kışın kasvetli havasından biraz olsun uzaklaşıp kendinizi muhteşem Boğaz manzarasıyla ödüllendirin.

Adres: Çengelköy Mahallesi, Çengelköy Caddesi, No: 41 Üsküdar/İstanbul

Tel: 0 216 318 51 39

Acemoğlu Baklava Börek İzmir

Su böreğinin kıymalısı da var

Alsancak’taki en eski börekçilerden olan Acemoğlu Baklava Börek’in çıtır çıtır, ağızda dağılan su böreği İzmirlilerin beğenisini topluyor. Asıl baklavasıyla meşhur olan mekânın sütlü Nuriye tatlısı da çok iltifat alıyor. Su böreğinin peynirli ve kıymalı seçenekleri mevcut.

Adres: 1379 Sokak No: 14/B Alsancak/İzmir

Tel: 0232 421 84 08

Börekçi Rıza Adana

Peyniri ağızda eriyor

Dışı çıtır çıtır, içi bol akışkan peynirli… Kars, Trakya ve Konya’dan gelen peynir karışımı kullanıyorlar. Pişirme yöntemleri de farklı. Böreğin tepsideki ateş gören tarafını tereyağı ile destekleyerek daha kıtır hale gelmesini sağlıyorlar. Kıymalı ve peynirli çeşitleri bulunuyor. Mekân akşam 18:00’den sabah 06:00’ya kadar açık.

Adres: Alidede Mahallesi, 29009. Sokak No:13, Seyhan/Adana

Tel: 0532 425 35 97

Tarihi Odabaşı Çiğbörekçisi İstanbul

Hamuru tam kıvamında

Fatih’te bulunan bu küçük ve salaş mekân 50 yıldır çiğ börek sevenlerin vazgeçemediği yerlerden. Hamuru tam kıvamında ve içi sulu olan bu leziz böreklerin içinde minik kıymalar bulunuyor. Yağı fazla değil, yedikten sonra mideyi rahatsız etmiyor. Dilerseniz yanında cam şişede ayran geliyor. Özellikle hafta sonları önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

Adres: Şehremini Mahallesi, Mevlanakapı Cad. 125/B, Fatih/İstanbul

Tel: 0212 632 87 86

Tarihi Bilice Börekçisi İstanbul

Seçeneği bol börekçi

1976 yılından bu yana Boğaz’ın incisi Sarıyer’de hizmet veren mekânda özellikle hafta sonları yer bulmak hayli zor. Kıymalı, ıspanaklı, peynirli, patatesli, tavuklu ve sade börek çeşitleri bulunuyor. Ayrıca su böreği de günlük olarak çıkıyor. Kıymalı kol böreğinin fıstıklı-üzümlü ve sadece kıymalı seçenekleri de var.

Adres: Büyükdere Mahallesi, Çayırbaşı Caddesi, No: 17, Sarıyer/İstanbul

Tel:  0212 271 09 66

Sarıyer Hünkar Börekçisi İstanbul

Meşhur Sarıyer böreği

Börekçileriyle ünlü Sarıyer’in bir diğer meşhur mekânı Hünkar Börekçisi.  Sarıyer böreğinin en doğru adreslerinden. Kıyma, soğan, kuş üzümüyle hazırlanan bu böreği yemek için yolunuzu mutlaka Sarıyer’e düşürün. Kıymalısının dışında peynirli ve sade seçenekleri de var.

Adres: Merkez Mahallesi, Mesarburnu Caddesi, No: 20, Sarıyer/İstanbul

Tel: 0212 242 87 82

Tarihi Yeniköy Börekçisi İstanbul

Eski İstanbul’dan eskimeyen tatlar

Tarihi 1817’ye dayanan Yeniköy Börekçisi’nin, odun ateşinde pişirilen kıymalı ve peynirli kol börekleri çok lezzetli. Üzümlü çörek, tuzlu kurabiye, peksimet, baklava, dereotlu poğaça, portakallı kurabiye, anasonlu galeta, un kurabiyesi, örgü kurabiye, halka, kandil simit de bu fırının diğer lezzetleri. Tüm ürünler Rumlardan kalan formüllere sadık kalınarak üretiliyor ve taş fırında odun ateşiyle pişiriliyor.

Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi,      No: 82 Sarıyer/İstanbul

Tel: 0532 282 24 77

Kireçburnu Fırını İstanbul

Patlıcanlı ve mantarlı börek de var

Sarıyer’in şirin semtlerinden Kireçburnu sahilinde yer alan Kireçburnu Fırını, 1957 yılından bu yana aynı yerde hizmet veriyor. Galeta ve kurabiyeleri de çok meşhur olan fırında Sarıyer böreği, su böreği, kol böreği ve gülböreği gibi çeşitli börek seçenekleri var. Pek çok ünlü müdavimi olan mekân günün her saatinde ama özellikle hafta sonları oldukça kalabalık. Patlıcanlı ve mantarlı börekleri de denenmeye değer.

Adres: Kireçburnu Mahallesi, Haydar Aliyev Cad. No: 48, Sarıyer/İstanbul

Tel: 0212 262 10 59

Papağan Çiğbörek Eskişehir 

Porsiyonlar doyurucu

Eskişehir Odunpazarı’nda, 1975 yılında açılan börekçiye uzun ömürlü bir kuş olduğu için papağanın ismini vermişler. İçini soğanlı, kıymalı harç ile hazırladıkları çiğ börekleri tam kıvamında pişiriyorlar. Yemeye başladığınızda içinden suyu akıyor, iştahınız iyice açılıyor. Porsiyonlar da oldukça doyurucu.

Adres: Köprübaşı Cad. Yalbı Sokak No: 5    Odunpazarı/Eskişehir

Tel: 0222 231 43 62

Boşnjak mutfak İstanbul 

Lezzetli Boşnak börekleri

Özellikle çıtır çıtır, ağızda dağılan börekleriyle kısa sürede büyük beğeni toplayan Boşnjak’ın patatesli, ıspanaklı, kabaklı, karışık ve düğün börekleri övgüyü hak ediyor. Bir çeşit börek olan çıtır Boşnak mantısı mantiye de sevilen bir diğer lezzet. Malzemeden kısılmıyor, yedikleriniz ağırlık ve şişlik yapmıyor. Yanında bir bardak demli çayla harika gidiyor.

Adres:  Karamustafa Paşa Mahallesi, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak, No: 11 Beyoğlu/İstanbul

Tel: 0212 243 05 52

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange