Laboratuar konseptli kafe: Walter’s Coffee Roastery/Moda

by Basak Oksak

Görünürde kahveleri lezzetli, şık ve rahat bir kafe… Ama görünenden çok daha fazlası var. Beherler, şırıngalar, ölçüm aletleri, deney tüpleri ile aranız iyidir umarız. Çünkü Walter’s Coffee’de bambaşka bir deneyim yaşayabilirsiniz… Ne de olsa kimyanın yeme içmeyle doğrudan ilgisi var.

Moda’nın ara sokaklarından birinde, efsane dizi ‘Breaking Bad’den ilham almış ama kendi özgün konseptini yaratmış Walter’s Coffee’deyiz. İlk bakışta rahat ve konforlu bir kafeye geldiğinizi hemen anlıyorsunuz. Hani şu oturunca kolay kolay kalkmak istemeyeceğiniz yerlerden… Köşede asılı sarı tulumları görünce gözünüzün önüne laboratuarda harıl harıl çalışan Walter White gelse de buradaki laboratuarın işlevi daha farklı. Ama sarı tulumları giyip bol bol fotoğraf çektirmek serbest. Walter’s Coffee’nin Emar Square Mall’da bir pop-up store, Alaçatı’da da yazlık şubesi var. Dubai ve Doha şubelerini franchaise vermişler, yurt içi şubelerini ise kendileri işletiyor. Avrupa’dan ve dünyanın birçok yerinden franchaise teklifleri geliyor.

Laboratuar konseptli bir kafe açma fikri nasıl doğdu? ‘Breaking Bad’ dizisinden esinlendiniz sanırım?

Ali Kodal: Eşim psikolog ve bir kahveci açmak onun fikriydi. Sonra da biz dahil olduk bu fikre. Konsept düşünürken ‘Breaking Bad’ dizisindeki bir sahneden etkilendik, laboratuar konseptli bir kahveci açalım dedik. Hem diziden esinlendiğimiz bazı ekipmanları kullandık hem kendi kavurma odamızı buna göre tasarladık, kavurma şeklimizi ve sunumlarımızı belirledik. Aslında Can’la beraber etkinliklere dijital çözümler sağlayan bir firmamız var. İşimiz insanların daha fazla fotoğraf paylaşacağı konseptler üretmek ve yaratmak. Burada da aynı atmosferi yarattık. Ama tabii ki önceliğimiz her zaman lezzet. Diğer kahvecilerden bizi farklı yapan da kendi kavurduğumuz kahveleri farklı bir konsept ile sunuyor olmamız.

Menüyü oluştururken neleri göz önüne alıyorsunuz?

Can Kutluçınar: Biz burada herkese göre bir seçenek yaratmaya çalışıyoruz. Çünkü bazı kahveler birileri tarafından çok sevilirken, birileri de tamamen farklı çekirdekleri, tatları tercih edebiliyor. Seçenekler çok fazla. Bazıları acı, bazıları daha doyumlu ya da aromalı kahve seviyor. Bunlar çok kişisel zevkler. Sadece bize özel tatlar da var. Örneğin lemon brew. Yarısı cold brew, yarısı limonata. Hiç beklenmedik bir lezzet yarattık. Ice Americano ve Ice Latte’yi beherlerle servis ediyoruz, misafirlerimiz kendileri istedikleri gibi karıştırıyorlar.

Sizin çaylarınız da çok farklı, biraz da onlardan bahseder misiniz?

Can Kutluçınar: Özel harman çaylar kullanıyoruz ve bunları da kahve demleme teknikleriyle servis ediyoruz. Dört farklı çeşit çayımız var ve her birinin aromaları farklı. Hem sıcak hem soğuk olarak servis ediyoruz. “Bugün çok kahve içtim, başka ne içebilirim” diyenler için iyi bir alternatif.

Herkesin bir kafe açma hayali var, onlara ne söylemek istersiniz?

Ali Kodal: Öncelikle çok iyi çalışmak, altını iyi doldurmak gerekiyor. Eğer sürekli müşterilerimiz olmasaydı ve hizmet, lezzet, konsept üçlüsünü dolduramasaydık devamı gelmezdi. Ama biz, açıldığımız günden bu yana çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Moda şubemizde rahat ve konforlu bir çalışma ortamı da yarattık. Toplantılarını burada yapanlar, çalışmak için burayı tercih edenler oldukça fazla. Bu, bizi bir adım öne çıkaran bir özellik. Ayrıca W Talks’lar başlattık. Burada konusunun uzmanlarını, blogger’ları takipçileriyle buluşturmak, hikâyelerini anlatmalarını sağlamak için toplantılar düzenliyoruz. Ayrıca yakın zamanda workshoplarımıza başlayacağız. Kahvenin hikayesini daha çok kişiye ulaştırmak ve bilgilendirmek istiyoruz. Sonrasında da kavurma profilleri, farklı dereceleri, demleme teknikleri gelecek… Sonuçta ‘en iyi kahveye nasıl ulaşabiliriz’in peşindeyiz. Bu konuda misafirlerimizi de bilgilendirmek istiyoruz. Çünkü artık kahve hepimizin hayatının bir parçası haline geldi.

Peki sabah kahvaltı yapmak ya da kahvenin yanında bir şeyler yemek isteyenler için neleriniz var?

Ali Kodal: Kendi yaptığımız sandviçlerimiz var, her sabah taze taze hazırlanıyor. Hindi fümeli, cecil peynirli. Çok özel sandviçler, kahvaltıda ya da öğle yemeğinde sırf onu yemeye gelenler oluyor. Bakery ürünlerimiz var, onları dondurulmuş alıp sabah fırınlıyoruz. Tatlılar bize özel, konseptimize uygun. Şırıngalı eklerlerimiz var. Havuçlu kekin üzerinde kefir kremalı şırıngamız var. Dilerseniz içine ya da üzerine kendiniz krema doldurabiliyorsunuz. Labarotuar ekipmanları nı kullanarak sunduğumuz tatlılar var. Cookie’lerimiz, kruvasanlarımız, çok sevilen granolalarımız var. Menüyü olabildiğince sade tutmak istiyoruz, yaptığımız her şeyi güzel yapmaya çalışıyoruz.

Fiyatlarınız nasıl?

Ali Kodal: Kahvelerimiz 8-13 TL arası değişiyor. Filtre kahvelerimiz 9 lira iken, 12 saatte demlenen cold brew’ler 13 TL. Sandviçler 14 lira. Her kitleye uygun olabilecek bir fiyat politikamız var.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange