1 barista 15 soru

by Basak Oksak

Baristalık son yılların yıldızı parlayan mesleklerinden. Bundan böyle her sayıda bir barista konuğumuz olacak. Meslekleriyle ve kahveyle ilgili sorularımızı yanıtlayacaklar… İstanbul’da nitelikli kahvenin adreslerinden Coffee Sapiens’in baristası Kerem Yüksel ile başlıyoruz…

1- Barista olmak için nasıl bir eğitim aldınız?

Aslında kendi kendimi geliştirdim diyebilirim. Çalışmaya başladığımda bir yandan da eğitimler aldım. 5 sene önce yani 20 yaşımdayken başladım mesleğe.

2- Neden bu mesleği seçtiniz?

Aslında bir yakınımız mekân açmıştı, önce onun yanında çalışmaya başladım. Kahveyle de orada tanıştım. Makineleri kullanmayı, espresso’yu ve türevlerini hazırlamayı, her şeyi orada öğrendim. Tabii ki kendimi geliştirmek için çok araştırdım; çünkü bu mesleği çok sevdiğimi fark ettim.

3- İyi bir barista nasıl olmalı?

Öncelikle temiz olmalı, bu meslekte hijyen çok önemli. Güler yüzlü olmalı, işini doğru yapmaya odaklanmalı.

4- Mesleki anlamda kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Araştırıyorum, öğreniyorum. Bol bol denemeler yapıyorum. İşin teorik kısmı elbette önemli ama kendinizi geliştirmeniz için deneme yanılma yöntemiyle çalışmalar yapmanız da gerekiyor.

5- En severek hazırladığınız kahve hangisi?

Filtre kahveler. Çünkü üzerinde oynamalar, denemeler yapabiliyorum. Kahvesever müşterilerimizin damak zevklerine göre ortaya farklı lezzetler çıkartabiliyorum. Bu, işin eğlenceli kısmı benim için.

6- En severek içtiğiniz kahve hangisi?

Sütlü kahvelerle pek aram yok, o yüzden yine filtre kahve diyeceğim. Tabii ki farklı çekirdekleri deneme, farklı tatlar yaratma şansım oluyor. Özellikle Amerika bölgesinden, Kolombiya çekirdekleri hoşuma gidiyor; çünkü daha dengeli bir tat profiline sahipler.

7- Günde ortalama kaç fincan kahve hazırlıyorsunuz?

100’den fazla.

8-Günde kaç fincan kahve içiyorsunuz?

10 fincandan fazla içiyorumdur. Biraz fazla belki ama kahveyle birlikte bol su içmeyi de ihmal etmiyorum.

9- Özel bir reçeteniz var mı, imza kahveniz?

Evet var. Espresso bazlı bir signature içeceği hazırlamıştım. Kırmızı pancar, vanilya ve kakao ile. Menümüzde yok ama benim çok sevdiğim bir içecek. Deneyenler çok beğenmiş ve farklı bulmuştu. Renkli latte’ler görmüştüm ve ben bunu nasıl, hangi malzemelerle katkısız, organik bir biçimde hazırlarım diye kafa yordum. Kırmızı pancarla çeşitli denemeler yaptım. Pişirdim, haşladım, şeker kattım…  Sonunda çiğ olarak katı meyve sıkacağından çekmeye karar verdim. Vanilya ve şeker de ekleyerek değişik bir latte yaptım.

10-En çok hangi tür kahveler tercih ediliyor Coffee SapIens’te?

Daha çok filtre kahveler tercih ediliyor. İnsanlar süt tüketimini azalttılar. Sütlü kahveler kötü değil tabii ki ama sütsüz kahvelerde kahvenin tadını daha iyi alıyorsunuz. Nasıl bir kahve içtiğinizi daha iyi fark ediyorsunuz.

11- Dünyanın başka bir ülkesinde baristalık yapma şansınız olsaydı hangi ülkeyi tercih ederdiniz?

Gitmeyi istediğim ülkeler olabilir, İngiltere, Hollanda gibi… Balkanlar da olabilir, Karadağ mesela.

12-Türkiye’deki üçüncü nesil denilen nitelikli kahveye talebi nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnsanlar artık ne yiyip içtiklerine çok dikkat ediyor. Sınırsız seçenekleri var ve en iyisini seçmeye çalışıyorlar. Ambalajlı ürünlerden uzaklaşılıyor, daha doğal ve sağlıklı ürünlere yöneliş var. Doğal olarak içtikleri kahvenin niteliğini, nereden geldiğini, kalitesini öğrenmek istiyorlar.

13-  Kahveyi sadece üç kelimeyle anlatmanız gerekse ne derdiniz?

Yeni bir gün, keyif ve çalışmak. Bana çağrıştırdıkları bunlar.

14-Bir gün kendi mekânınızı açacak olursanız nasıl bir yer olur?

Butik bir kafe olmasını isterim. Ne kadar nitelikli, iyi kahve içerseniz için kahveyi özel yapan aslında sohbettir. Küçük, samimi bir mekân olsun, insanlarla tanışayım, sohbet edeyim, dostluklar kurayım… Yanında da tabii iyi kahve içilsin. Bir sokak arasında olabilir, cadde üzerinde olması gerekmiyor.

15- Kahvenin en iyi eşlikçisi nedir sizce?

Bence bademdir. Bademli tatlıları kahveye çok yakıştırıyorum.

Kerem Yüksel (25) – Coffee Sapiens

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange