Denizin Dibindeki Erotizm

by Basak Oksak

Deniz kestanesi, karides, yengeç, ıstakoz, istiridye, kerevit, kalamar, midye ve diğerleri… Onları sadece lezzetli birer deniz mahsulü zannediyorsanız çok yanılıyorsunuz…

Denizlerde öyle yaratıklar var ki, bütün dünya erkekleri bunların seks gücünü artırdığına inanmışlar. Gerçekten de deniz yumuşakçalarının, deniz kabuklularının, özellikle de istiridyelerin afrodizyak değerlerinin son derece yüksek olduğu öne sürülür. Bunlardan bazılarının marifetlerini size Isabel Allende’- nin kaleminden aktarmak istiyorum…

DENİZ KESTANESİ

Kestanenin dış görünümü oldukça iticidir. İstiridyeden daha fazla afrodizyak kabul edilen Asya’da, Akdeniz’de ve Güney Amerika’da yenir. Dünyanın geri kalan yerlerinde tiksintiyle bakılır. Dışı koyu renk, dikenli bir top gibidir. İçindeki cinsel organlar, kayısı rengindeki etiyle iştah açıcı bir görünüme sahiptirler. Yoğun bir deniz kokusu ile erotik bir şeyin kokusunu yayarlar. Bu kısım ağzının tadını bilenler için krallara layık bir lokmadır.

KARİDES, KEREVİT, YENGEÇ, ISTAKOZ VE ÖBÜR KABUKLULAR

Bunların hepsi çok lezzetli ve son derece afrodizyaktırlar. Hazırlanmaları çok kolaydır. Sadece haşlanırlar veya fırında pişirilirler. Konuğunuza deniz kabuklusu ikram etmeden önce mutlaka alerjisi olup olmadığını sorun. Yoksa başınıza tatsız olaylar gelebilir. O akşam yemeği, planladığınız gibi ateşli bir sevişme yerine bir kâbusa dönüşebilir.

İSTİRİDYE

İstiridye, afrodizyak mutfağın kraliçesidir ve edebiyat ya da sinema tarihinde yazılmış ne kadar erotik akşam yemeği varsa hepsinin kahramanı olmuştur. İstiridye yemenin en iyi yolu, canlı olup olmadığını anlamak için üzerlerine limon sıkıp, çiğ olarak ağza atmaktır. Zavallıcıklar asidin içinde kıvrılıp bükülürler. Etinin diri ve kabarık görünmesi, krem renginde olması, saydam sıvının içinde yüzmesi ve kötü kokmaması gerekir. İstiridyeleri kabuklu olarak alacak olursanız, onları açmanın oldukça güç olduğunu aklınızdan çıkarmayın. En iyisi istiridyeyi bu konuda uzmanlaşmış restoranlarda yemektir.

KALAMAR VE AHTAPOT

Bu hayvanlar tıpkı dış dünyadan gelen uzaylılara benzerler ama onları yemeyi öğrenmiş olanlar için müthiş lezzetlidirler. İspanya’da kalamarın mürekkebi ile hazırlanan ‘kara pilav’ öylesine erotik bir yemektir ki, bu pilavın dul kadınlara, rahibelere ikram edilmesi hiç önerilmez.

 

 

 

TARAK VE MİDYE

İstiridyelerin alçakgönüllü akrabalarıdır ve tıpkı onlar gibi limon sıkılarak çiğ çiğ yenir. Ama midyenin çorbası ve yahnisi de lezzetli olur. (Yazar bizim midye dolmanın, midye tavanın tadına bakmadığı için onlardan söz etmemiş.) Biçimleri kadın organını hatırlatır. İtalya’da bunlara çok çirkin kadın anlamına gelen ‘cozza’ denir.

Mehmet Yaşin

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange