Mükemmel ikililer

by Basak Oksak

Kullanıcılarının en çok tercih ettiği ilk 10 tatlı ile birlikte en çok hangi yemeği sipariş ettiklerini inceleyen Yemeksepeti, kullanıcılarının tercihlerine göre ortaya çıkan “mükemmel ikililer” listesini hazırladı:

 • Waffle – Kumpir
 • Sufle – Pizza
 • Künefe – Lahmacun
 • Sütlaç – Döner
 • Profiterol – Burger
 • Kadayıf – Kebap
 • Kazandibi – Çiğ köfte
 • Cheesecake – Burger
 • Dondurma – Burger
 • Trileçe – Çiğ köfte
 •  

Her gün 350 bin adet sipariş veren Yemeksepeti kullanıcıları için tatlının yeri bir başka. En çok sipariş verilen 7. kategori olan tatlının sipariş adeti 2018’de bir önceki seneye göre yüzde 55 artarken, tatlı siparişi verilen tekil restoran sayısında da yüzde 25 artış yaşandı.

Her ay yaklaşık 1 milyon adet tatlı siparişi veren kullanıcılar, tatlıyı en çok 20:00’de tüketirken, en çok Cumartesi günleri tatlı siparişi veriyorlar. Tatlıyı en seven yaş 23 olurken, kullanıcılar tatlıya sepet başına ortalama 17 TL harcıyorlar.

Kullanıcılarının en çok tercih ettiği ilk 10 tatlıyı en çok hangi yemekle birlikte sipariş verdiklerini inceleyen Yemeksepeti, kullanıcılarının tercihlerine göre ortaya çıkan “mükemmel ikililer” listesini hazırladı:

1- Waffle ve Kumpir: Waffle ve kumpir rekor kıran ikili oldu

Kullanıcıların verdiği 294 bin sipariş ile waffle, Türkiye’nin en sevdiği tatlı. Waffle deyince akla gelen ilk yerlerden olan Ortaköy’ün bu meşhur lezzetinin eşleşeceği yemek de elbette Ortaköy’den çıkmalıydı. Verilere göre waffle’ı, onun gibi en çok Ortaköy’de yenen bir lezzet olan kumpirden sonra yiyoruz. Kullanıcılar waffle siparişlerinin yüzde 55’inde sepetlerine kumpiri de ekliyorlar.2-

2- Sufle ve Pizza: Sufle ile pizzanın aşkını kimse bozamıyor

Tatlı tercihlerinin 2.sırasında yer alan sufle, en çok pizzanın yanına yakışıyor. Pizzacıların yan ürün olarak sundukları sufle konsepti Yemeksepeti kullanıcıları tarafından çok tutuldu ve bu promosyon, pizzayla beraber sufle siparişlerinde de ciddi bir artış yarattı.

3- Künefe ve Lahmacun: Geleneksel lezzetler birbirini buldu

Türkiye’nin âşık olduğu diğer tatlılardan biri de 3. sırayı kapan künefe. Dondurmalı ya da fıstıklı, her haline bayıldığımız geleneksel tatlımız künefeyi kullanıcılar en çok lahmacun ile birlikte sipariş ediyor. Lahmacundan sonra ise künefenin yanında en çok kebap ve pide siparişi veren kullanıcıların bu tatlıyı en çok geleneksel tatlıların yanına yakıştırdıkları ortaya çıktı.

4- Sütlaç ve Döner: Sütlaç menülerin kralı oldu

Kullanıcılar, hafif bir tatlı olan sütlacı en çok menülerin içinde tercih etti. Çorba, ana yemek, tatlı ve içeceğin bir arada olduğu menülerin yıldızı sütlaç oldu. Yüzde 23 sipariş oranı ile en çok tercih edilen menü ise döner ve sütlaçtan oluştu.

5- Profiterol ve Burger: Fransa ve Amerika dost oldu

Özel kreması ve üzerinde eritilmiş çikolata kaplaması ile profiterol en sevilen beşinci tatlı. Kullanıcılar bir Fransız tatlısı olan profiterolü global bir lezzet olan burger ile birlikte sipariş ediyorlar.

6- Kadayıf ve Kebap: Onları ayrı düşünemezdik

Yemeksepeti kullanıcılarının gözü kebaptan sonra kadayıfı arıyor. Kadayıf siparişlerinin yüzde 20’si kebap ile birlikte sipariş ediliyor. Geleneksel lezzetleri birleştirmeyi seven Türkiye, kebaptan sonra kadayıf ile en çok lahmacun ve döner yiyor ve geleneksellikten yine vazgeçmiyor.

7- Kazandibi ve Çiğ köfte: Şaşırtan ikili oldu

Dibi tutan yiyecekleri sevmeyiz ve tüketemeyiz. Ama kazandibi onlardan biri değil, dibi tutmak tabirinin en sevdiğimiz hali.. Kazandibi siparişlerinin yüzde 19’unda çiğ köfte de sepete giriyor.

8- Cheesecake ve burger: Başka bir başlık Birbirinden uzakta yapamıyor

San Sebastian usulü cheesecake’ten limonlu cheesecake’e kadar leziz çeşitleriyle bizi mest eden cheesecake de en çok burger ile birlikte sipariş ediliyor. Cheesecake siparişlerinin yüzde 76’sında yer alan burger açık ara cheesecake’in en mükemmel ikilisi oluyor.

9- Dondurma ve burger: Kullanıcılar dondurma ile de burger diyor

Kullanıcılar, içimizi ferahlatan dondurmayı en çok burger ile birlikte sipariş ederken, geleneksel lezzetlerin yanına da çok yakıştırıyorlar. Dondurma ile beraber verilen siparişlerin ikinci sırasında lahmacun yer alırken kullanıcıların üçüncü tercihi ise çiğ köfte oluyor.

10-Trileçe ve Çiğ köfte: Doğu ve batı aşkla buluşuyor

Çiğ köfte tutkunları bu lezzetin yanına geleneksel tatlıları çok da yakıştırmıyorlar ve yine farklı bir seçenek olan trileçeyi çiğ köfte ile aynı sepette sipariş ediyorlar. Kullanıcılar için batıdan gelen lezzet trileçe ve doğudan gelen vazgeçilmezimiz çiğ köfte muhteşem bir ikili.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange