Haydi sağlığınıza!

by Basak Oksak

Sadece sabah kahvaltılarımızın değil, neredeyse tüm günümüzün vazgeçilmez içeceğidir çay. İster ince belli cam bardakta içilsin, ister zarif porselen fincanlarda; çayın verdiği keyif bambaşkadır. Üstelik yapılan araştırmalar, çayın sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini de ortaya koyuyor. Çay içince cildimizden dişlerimize, kalbimizden kemiklerimize tüm vücudumuzda güzel şeyler oluyor!

Çay polifenoller, L-theanin ve kateşin gibi bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan ve kimyasalları içinde barındırıyor. Yeşil ve beyaz çay, insan sağlığı için en yararlı çay türleri. Çünkü beyaz ve yeşil çaylar hem az işlem görerek üretiliyor hem de genç yapraklardan elde edildiği için insan sağlığına yararlı kimyasalları daha çok barındırıyor. Çay ilk olarak vücut ısısını düzenlemek ve zihni canlandırmak için ilaç niyetine Çin’de kullanılmaya başlandı. 17. yüzyılda Avrupa’ya ulaştığında, eczanelerde sindirime yardımcı ve kasları canlandırıcı bitki olarak satılıyordu. 18. yüzyılın başlarında çay, sosyal bir içecek olarak benimsendi. O zamandan itibaren çay, vücutta yarattığı olumlu etkileri sebebiyle her gün içilen bir içeceğe dönüştü. İnsan vücuduna faydaları incelenmiş ve kabul edilmiş olsa da çay hakkında hâlâ keşfedilmemiş pek çok şey bulunuyor. Uzmanlar, özellikle yeşil çay özlerini incelemiş ve sağlığa bir yararının olmasını istiyorsak günde en az üç fincan içmemiz gerektiği kanaatine varmışlar. Bununla beraber ‘camelia sinensis’ adlı bitkiden üretilen tüm çayların sağlığa yararlı olduğu sonucuna varıldığını da belirtelim. — Çay içince vücudumuzda neler oluyor? Çay içimi vücudun tamamına yarar sağlarken, aynı zamanda çayın içinde bulunan eşsiz bileşikler bağışıklık sistemini güçlendirme, stresi azaltma, hastalıktan koruma ve kemikleri güçlendirme gibi vücudun değişik noktalarını hedef alan yararlar sağlıyor. Çay, tadının güzelliğinin yanı sıra ağız sağlığımızdan sindirim sistemimize kadar vücudumuza sağladığı yararlar sayesinde daha da değerli bir besin kaynağı olarak kabul ediliyor.

Sağlıklı dişler

Çayın antimikrobik özelliği, bakterilerin sebebiyet verdiği diş çürüklerine ve kötü nefes kokusuna engel oluyor. Bununla beraber çayın barındırdığı florür dişleri güçlendiriyor. Daha olgun yapraklardan yapılan çaylar, güzel kokulu siyah çay olabilmesi için hasat edilenler çok daha fazla florür içeriyor.

— cildiniz canlansın Çayın detoks yapan etkisi hücreleri yeniliyor ve deriyi zararlı moleküllerden koruyor. Özellikle yeşil çay, toksinlerin vücudumuzdan atılmasına yardımcı oluyor. — Güçlü bir hafıza Her türlü çayın içinde bulunan polifenollerin, beynin hafıza ve öğrenme kısımlarını koruduğu için dejeneratif hastalıkları önlediği düşünülüyor.

— Stres testi Özellikle yeşil çay, içinde eşsiz bir amino asit olan ve beynin içindeki alfa dalgalarını artıran l-theanine barındırdığı için beyni rahatlatıyor. — Kalp kalbe karşı Çay, içinde bulunan flanavoid isimli antioksidanlar sayesinde kalbi damar hastalıklarından koruyor. Yeşil çay içmek yüksek tansiyon riskini bir hayli azaltıyor.

— Sindirime yardımcı Siyah çay, yemek sonrası sindirime yardımcı içecek olarak kullanılıyor. Özellikle Pu’er isimli Çin’in Yunnan bölgesinde yetişen çay ise probiyotik özelliği sebebiyle sindirimde en çok tercih edilen tür ve aynı zamanda yağ yakımına yardımcı bir madde. Yeşil çay da metabolizmayı hızlandırıyor ve yağ yakımına yardımcı oluyor.

— Kemiklerinde hisset İçerdiği florür sebebiyle çay içenlerin kemik yoğunluğu, içmeyenlere göre daha fazla.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange