Greyfurtun Bilime Dayalı 10 Faydası

by selenay

Greyfurt, tatlı ve biraz ekşi tadıyla bilinen tropikal bir narenciye meyvesidir. Besin maddeleri, antioksidanlar ve lif bakımından zengin olması onu yiyebileceğiniz en sağlıklı narenciye meyvelerinden biri yapıyor.

Araştırmalar, kilo kaybı ve düşük kalp hastalığı riski dahil olmak üzere bazı güçlü sağlık yararları olabileceğini gösteriyor. Özellikle günün ilk saatlerinde, kahvaltılarınıza suyunu eklemeniz için harika bir meyve!  

İşte greyfurtun kanıta dayalı 10 sağlık yararı! Link Bio’da!

1. Kalorisi Düşük, Besin Değeri Yüksek

Greyfurt, diyetinize dahil etmek için inanılmaz derecede sağlıklı bir besindir. Bunun nedeni besin değeri yüksek, kalorisi düşük olmasıdır . Aslında, en düşük kalorili meyvelerden biridir .

15’ten fazla faydalı vitamin ve mineralin yanı sıra yeterli miktarda lif sağlar.

İşte orta büyüklükte bir greyfurt

 • Kalori: 52
 • Karbonhidrat: 13 gram
 • Protein: 1 gram
 • Lif: 2 gram
 • C Vitamini: Günlük ihtiyacın %64’ünü karşılar
 • A Vitamini: Günlük ihtiyacın %28’ini karşılar
 • Potasyum: Günlük ihtiyacın %5’ini karşılar
 • Tiamin: Günlük ihtiyacın %4’ünü karşılar
 • Folat: Günlük ihtiyacın %4’ünü karşılar
 • Magnezyum: Günlük ihtiyacın %3’ünü karşılar

Ek olarak, sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan bazı güçlü antioksidan bitki bileşiklerinin zengin bir kaynağıdır.

2. Bağışıklık Sisteminize Fayda Sağlayabilir

Düzenli olarak greyfurt yemek bağışıklık sisteminiz için faydalıdır.

Hücrelerinizi zararlı bakteri ve virüslerden koruduğu bilinen antioksidan özelliklere sahip yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. Ek olarak, birkaç çalışma, C vitamininin insanların soğuk algınlığından daha çabuk kurtulmasına yardımcı olmak için faydalı olduğunu göstermiştir.

Greyfurtta bulunan diğer birçok vitamin ve mineralin, iltihaplanmaya ve çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı korumaya yardımcı olduğu gösterilen A vitamini de dahil olmak üzere bağışıklığa fayda sağladığı bilinmektedir.

Greyfurt ayrıca, bağışıklık sistemi işlevini desteklemek için vücutta birlikte çalışan az miktarda B vitamini, çinko, bakır ve demir sağlar. Ayrıca enfeksiyona karşı koruyucu bir bariyer görevi gören cildinizin bütünlüğünü korumaya yardımcı olur.

3. İştah Kontrolünü Sağlar

Greyfurt yeterli miktarda lif içerir – orta boy bir meyvenin yarısında 2 gram bulunur. Araştırmalar, lif açısından zengin meyvelerde yüksek bir diyetin tokluk duygularını indüklemek için faydalı olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, lifin midenizin boşalma hızını yavaşlatması ve sindirim süresini artırmasıdır. Bu nedenle, yeterli miktarda lif tüketmek, iştahınızı kontrol altında tutarak gün boyunca otomatik olarak daha az kalori almanıza yardımcı olabilir.

4. Kilo Kaybına Yardımcı Olduğu Gösterildi

Greyfurt kilo verme dostu bir besindir. Kilo kaybıyla bağlantılı çeşitli özelliklere, özellikle de doygunluğu artırmaya ve kalori alımını azaltmaya yardımcı olan lif içeriğine sahiptir. Ek olarak, greyfurt az kalori içerir, ancak kilo vermeye yardımcı olduğu bilinen başka bir özellik olan bol su içerir.

91 obez denek üzerinde yapılan bir araştırma, yemeklerden önce yarım taze greyfurt tüketenlerin, tüketmeyenlere göre önemli ölçüde daha fazla kilo verdiğini buldu.

Diğer çalışmalar, benzer kilo azaltıcı etkiler bulmuştur. Örneğin, bir çalışma, öğünlerinde günlük greyfurt tüketen katılımcıların bel ölçülerinin küçüldüğünü buldu.

Bu, greyfurtun kendi başına kilo kaybı sağlayacağı anlamına gelmez, ancak onu zaten sağlıklı bir diyete eklemek faydalı olabilir.

5. Greyfurt İnsülin Direncini ve Diyabeti Önlemeye Yardımcı Olabilir

Düzenli olarak greyfurt yemek, diyabete yol açabilecek insülin direncini önleme potansiyeline sahip olabilir. İnsülin direnci , hücreleriniz insüline yanıt vermeyi bıraktığında ortaya çıkar. İnsülin, vücudunuzdaki birçok süreci düzenleyen bir hormondur. Örneğin, metabolizmanızın birçok yönüyle ilgilidir, ancak en yaygın olarak kan şekeri kontrolünde rolüyle bilinir.

Greyfurt yemek, insülin seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir ve böylece insüline dirençli olma olasılığınızı azaltma yeteneğine sahip olabilir.

Bir çalışmada, yemeklerden önce yarım taze greyfurt yiyen denekler, greyfurt yemeyen gruba kıyasla hem insülin seviyelerinde hem de insülin direncinde önemli bir azalma yaşadılar.

6. Greyfurt Yemek Kalp Sağlığını İyileştirebilir

Düzenli olarak greyfurt tüketmenin, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltarak kalp sağlığını iyileştirdiği düşünülmektedir.

Bir çalışmada, altı hafta boyunca günde üç kez greyfurt yiyen kişiler, çalışma boyunca kan basıncında önemli düşüşler yaşadı. Ayrıca toplam kolesterol ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerinde iyileşmeler gösterdiler.

Bu etkiler, muhtemelen, greyfurtun içerdiği ve kalbinizin düzgün çalışmasını sağlamada rol oynayan önemli besinlerden kaynaklanmaktadır.

7. Güçlü Antioksidanlar İçerir

Greyfurt, çeşitli hastalıklara yakalanma riskinin azalması da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sağlayan birkaç farklı antioksidan içerir.

Antioksidanlar, hücrelerinizi, vücudunuzda zararlı reaksiyonlara neden olabilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korur.

Greyfurttaki en önemli antioksidanlara genel bir bakış:

 • C Vitamini: Greyfurtta yüksek miktarda bulunan güçlü, suda çözünür bir antioksidandır. Hücreleri sıklıkla kalp hastalığına ve kansere yol açan hasarlardan korur.
 • Beta-karoten: Vücutta A vitaminine dönüştürülür ve kalp hastalığı, kanser ve maküler dejenerasyon gibi gözle ilgili bozukluklar gibi bazı kronik durumların riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülür.
 • Likopen: Özellikle prostat kanseri olmak üzere belirli kanser türlerinin gelişimini önleme potansiyeli ile bilinir. Ayrıca tümörlerin büyümesini yavaşlatmaya ve yaygın kanser tedavilerinin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Flavononlar: Anti-inflamatuar özelliklerinin kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürdüğü, kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiştir.

8. Böbrek Taşları Riskini Azaltabilir

Greyfurt tüketmek, böbreklerde atık maddelerin birikmesinden kaynaklanan böbrek taşı geliştirme riskinizi azaltabilir.

Bu atık maddeler, normalde böbreklerden süzülerek vücuttan idrarla atılan metabolizma ürünleridir. Ancak böbreklerde kristalleştiklerinde taş haline gelirler. Daha büyük böbrek taşları, üriner sistemde inanılmaz derecede ağrılı olabilen bir tıkanıklığa neden olabilir. Böbrek taşlarının en yaygın türü kalsiyum oksalat taşlarıdır. Greyfurtta bulunan organik bir asit olan sitrik asit, böbreklerde kalsiyuma bağlanarak ve onu vücuttan atarak onları önlemede etkili olabilir.

9. Nemlendirici Etkili

Greyfurt çok fazla su içerir ve bu nedenle nemlendirici etkiye sahiptir. Aslında, bu meyvenin ağırlığının çoğunu su oluşturur.

Orta boy bir greyfurtun yarısında, toplam ağırlığının yaklaşık %88’ini oluşturan yaklaşık 118 ml su vardır.

10. Diyetinize Eklemek Kolay

Greyfurt çok az hazırlık gerektirir veya hiç hazırlık gerektirmez, bu nedenle diyetinize eklemek oldukça kolaydır. Hareket halindeyken yoğun bir yaşam tarzı yaşıyor olsanız bile, çok fazla zamanınızı alma konusunda endişelenmeden düzenli olarak greyfurtun tadını çıkarabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange