Ev Yapımı Sürülebilir Peynir Nasıl Yapılır?

by selenay

‘Peynir dediğin ekmeğe sürülerek yenilir’ diyenler için bir tarifimiz var! Sürülebilir krem peyniri evde yapabileceğiniz hiç aklınıza geldi mi? İçeriğinden emin olduğunuz, sağlıklı ve katkısız sürülebilir peynir yapmak aslında çok kolay. 2-3 malzemeyle hazırlayabileceğiniz peyniri sadece kahvaltı sofralarında değil, tost ve sandviçlerin içerisinde hatta bazı tatlıların yapımında da kullanabilirsiniz.

*Peynirlerinize lezzet vermesi için sarımsak tozu, kırmızı toz biber, çörek otu, kuru nane gibi baharatlar ve otlar katabilirsiniz.

Sürülebilir Peynir kaç gün tazeliğini korur?

Saklama kasesine alarak ağzı kapalı halde buzdolabında 1 hafta tazeliğini korur.

Sürülebilir peynir yaparken farklı yöntem ve malzemeler kullanabilirsiniz. Bunlardan bazıları:

Süt ve Yoğurtla Sürülebilir Peynir Yapımı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı iStock-1093240532-1-683x1024.jpg

2 litre günlük pastörize veya çiğ sütü kaynama sıcaklığına gelene dek ısıtın. Kaynamaya başlayınca 1 bardak yoğurt ve 1 tatlı kaşığı tuz dökerek iyice karıştırın ve tekrar karıştırarak kaynamasını bekleyin. Karışım kesilip iyice topaklanınca tülbende aktarıp iyice süzün ve 1 gün boyunca üzerine bir ağırlık koyarak bekletin. Süzme işlemi bittiğinde peynir yenilmeye hazır hale gelecektir.

Yoğurt ve Limon Suyuyla Sürülebilir Peynir Yapımı

1 kilo yoğurdu bir tencereye alın 1 tatlı kaşığı tuzu da ekleyip iyice karıştırın. Karışımı ocağa alın kaynamaya başlayınca içine çeyrek limon suyunu ekleyin bir taşım kaynatıp ocaktan alın. Soğuduktan sonra temiz bir tülbente koyun bir yere asın 1 gece suyu süzüldükten sonra peynir yenilmeye hazır hale gelecektir.

Beyaz Peynir ve Sütle Sürülebilir Peynir Yapımı

Litre sütü kaynatın ve 40-45 dereceye kadar soğutun. 35 gr beyaz peyniri rondoya alın ve içine 1-2 kaşık süt ekleyerek pürüzsüz bir kıvam olana kadar çekin. Rondoda çektiğiniz peyniri sütün içine katıp karıştırın. Ağzını kapatıp sıcak kalmasını sağlayacak bir yere koyun. Ortalama 12 saat mayalandırın. Daha sonra derin bir kabın üstüne süzgeç ve tek kat tülbent koyun ve peyniri içine dökün. Tülbent ile ağzını bağlayıp bu şekilde dolapta 8 saat süzülmesini sağlayın ve süzme işlemi bittiğinde peynir yenilmeye hazır hale gelecektir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange