2021 kahvaltı trendleri

by Basak Oksak

“Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sözünü tüm gerçekliği ile yaşadığımız bir dönemdeyiz. Her şey gibi beslenme alışkanlıklarımız da değişti, değişiyor. “Pekiyi kahvaltıda durum nedir?” diyorsanız, haberler gayet iyi. 2021’de gayet sağlıklı alışkanlıklar edineceğiz gibi görünüyor…

1 Kahvaltı zirvede

Günün ilk öğününü atlayıp bir bardak kahveyle geçiştirenlere, “Kahvaltı alışkanlığım yok” diyenlere kötü haber! Fena halde demode olmak üzeresiniz. Çünkü kahvaltının yıldızı hiç olmadığı kadar parlıyor bu yıl. İster mükellef bir kahvaltı sofrası, ister hızlıca hazırlanmış bir tost ya da müsli ve yoğurt olsun, artık kahvaltıyı atlamak yok. Ama eskisi gibi “Şuradan bir poğaça alalım da kahvaltımızı yapalım” da yok! Hayatımız normale döndüğünde, işe giderken evden sandviç hazırlayıp yanında götürenlerin sayısı artacağa benziyor.

2 Daha fazla bitki

Pandemi, yeme içme alışkanlıklarımızı da önemli ölçüde değiştirdi. Artık pek çoğumuz kafayı sağlıklı beslenmeye taktı. Yapılan bir araştırma, bu süreçte insanların daha fazla sebze ve yeşillik tükettiklerini gösteriyor.  Bu tabii ki iyi haber. 2021 yılında da bu durum devam edecek. Vejetaryen ve vegan beslenmeyi tercih edenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Dünyaca ünlü fast-food restoranlarının bile bu sağlıklı beslenme akımına karşı koyamayacağı, alternatif menüler oluşturacakları konuşuluyor. Yani artık daha fazla  sebze, yeşillik, bitki göreceğiz; faydalarını ve kullanım şekillerini merak edeceğiz. Evet, tüm bunlar günün ilk öğünü için de geçerli elbette. Gelsin sebzeli-otlu omletler, gitsin bol yeşillikli salata kâseleri…

3 Konservenin altın çağı

2020’nin yaz aylarında herkes harıl harıl konserveler hazırladı, hatta marketlerde kavanoz kapağı kalmamıştı neredeyse. 2021’de de durum pek farklı olmayacak. Evde konserve hazırlayanların sayısı artmaya devam edecek. Kimisi annesine doğru konserve hazırlamanın püf noktalarını soracak, kimisi YouTube videoları izleyerek nasıl yapılacağını öğrenecek. Ama herkesin yolu bir şekilde konserve ile buluşacak. Ne de olsa kışın mis gibi Çanakkale domatesi ve köy biberi ile hazırlanmış konserve ile menemen yemek için her şeye katlanılır değil mi?

4 Kahvaltınız kapıda

COVID-19 salgını nedeniyle günlük yaşantımızda pek çok kısıtlama meydana geldi. Sevdiğimiz kafeler, restoranlar uzun süredir kapalı, ne zaman açılacakları da henüz belli değil. Ama biz onların ayağına gidemesek de onlar bizim ayağımıza geliyor artık. Üstelik bu hizmete kahvaltı da dahil. Özellikle kahvaltıda omlet, sandviç, tost, pizza yemeyi sevenler için durum daha kolay elbette. Seçenekler daha fazla. Ama klasik kahvaltı servisi yapan mekânlar da yok değil. Hatta kilosuna dikkat edenler için ‘fit kahvaltı’ seçenekleri bile sunuluyor.

5 Farklı kültürler, farklı deneyimler

Sosyal medyada en yoğun paylaşımlar ve en fazla ilgi çekenler yeme içmeyle ilgili olanlar. Bu sayede farklı ülkelerin farklı yemek kültürleriyle tanışıyor, merak ettiğimiz pek çok şeyi de öğrenmiş oluyoruz. “Asla yemem” dediklerinizi bir kenara bırakın tabii ama “Neden olmasın?” dediklerinizi tatmanın tam sırasıdır belki de. Örneğin bir sabah miso çorbasıyla Japon kahvaltısı ya da tortillalı bir Meksika kahvaltısı yapmaya ne dersiniz? Ne de olsa artık reçetelere ulaşmak çok kolay.

6 Bir bardak sağlık!

Kahvaltı denilince çay ve kahveden başka bir içeceğe şans vermememin modası çoktan geçti. Şifa kaynağı bitki çayları, enerji deposu yeşil içecekler, lezzetli smoothie’ler… Hepsi ve daha fazlası 2021’de hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek. Dilediğiniz sebze, meyve ve yeşilliklerle hazırlayabilirsiniz. Damak zevkiniz ve hayal gücünüz size yol gösterir nasıl olsa. İçecek demişken, kefir gibi mucizevi bir içeceği de ihmal etmezsiniz değil mi?

7 Kahve, kahve, kahve!

Kahve sevmeyenlere bile kahveyi sevdirecek bir yıl olabilir 2021! Geride bıraktığımız yılda en sevdiğimiz mekânda oturup favori kahvemizi doya doya yudumlayamadık belki ama neyse ki ‘take-away’ mekânlar imdadımıza yetişti. Elimize kahvemizi alıp bol bol yürüyüş yaptık en azından. Pek çok insan da evde kahvesini kendi hazırladı, termosa koyup yanına aldı. Kahveyle muhabbetimiz eksilmedi yani. Ama 2021’de bu muhabbet taçlanacak! Kahveler çeşitlenecek, lezzetlenecek, farklılaşacak. Sadece sabah kahvaltısında değil, öğle ve akşam yemeklerinin eşlikçisi olarak da kahveye sık sık rastlarsanız şaşırmayın. Hepsi bu kadar da değil! Çikolatalar, barlar, bisküviler… Kahve aromalı daha faza ürün raflarda yerini alacak. Kısacası kahve günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olarak her köşe başında karşımıza çıkacak.

8 Kendin yetiştir ya da doğru kaynağı bul

Çoktandır temelleri atılmıştı zaten, 2020’de iyice hayatımızın bir parçası oldu sağlıklı ve doğal beslenme. Bundan kolay kolay vazgeçmeyeceğiz.  Bu yıl da bağışıklığı güçlendirici, vitamin açısından zengin ve besleyici gıdalara yöneleceğiz. Sadece bedenimize değil, ruhumuza da iyi gelen yiyecekleri tüketeceğiz. Katkı maddesiz, glutensiz, ilaçsız, GDO’suz ürünleri arayıp bulacağız. Peyniri, zeytini, yumurtayı, sebze ve meyveyi bildiğimiz, güvendiğimiz üreticiden almanın peşine düşeceğiz. Hatta belki de kendimiz üreteceğiz, yetiştireceğiz. Peynir, zeytin ve zeytinyağı yapım atölyelerine gösterilen yoğun ilgi de bunun işareti. Bahçesi olan bir şeyler ekmek, yiyeceği ürünleri kendisi yetiştirmek istiyor artık. Dünyada da trend bu yönde. Ayağımız biraz daha toprağa basacak, fena mı?

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange