Gelenekselden uzaklaşmadan yepyeni keşifler: Hakkasan İstanbul

by zeynep

Birbirinden lezzetli imza yemekleriyle bambaşka bir gastronomi deneyimi yaşatan dünyaca ünlü Hakkasan eylül ayında İstanbul’da kapılarını açtı. Hakkasan’ın başarılı executive chef’i Andrew Yeo ile gastrofests.com için özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Muhteşem İstanbul Boğazı’ndaki konumu ile Hakkasan İstanbul, Kanton mutfağının eşsiz lezzetlerinden oluşan menüsüyle, kısa zamanda şehrin ikonikleri arasındaki yerini almaya başladı. Hakkasan İstanbul’un şehrin ikoniği olmasındaki en önemli kriter şüphesiz ödüllü şeflerin ellerinden direkt olarak servis edilen imza tabaklardan oluşuyor. Executive Chef Andrew Yeo,  “Zamanımın çoğunu diğer mutfakları keşfetmeye, Michelin yıldızlı restoranlarda yemek yemeye harcıyorum; bu da benim ilhamımın genişlemesine ve diğer mutfaklardan aldığım ipuçlarıyla Hakkasan’ı özgün kılarak tamamen kendi tariflerimle farklılaştırmama olanak tanıyor.” diyor.

Hakkasan Türkiye’deki ikinci restoranını Bodrum’un ardından İstanbul’da Mandarin Oriental Bosphorus’ta açtı. Lokasyon belirlerken neleri göz önünde bulundurdunuz? İki yıl önce açılan Bodrum Hakkasan oldukça ses getirdi, İstanbul ile ilgili beklentileriniz neler?
 
Türkiye’nin İstanbul şehrinde ikinci bir restoran açıyor olmamızı memnuniyetle duyurmaktayız. Mandarin Oriental ile Bodrum’da geçirdiğimiz çok başarılı iki yılın ardından, aynı yerel ortaklarımız Astas ve lüks otel markası ile İstanbul’da da aynı başarıyı elde etmeyi hedefliyoruz. İstanbul, tarihi, kültürü ve benzersiz bir şekilde batı ve doğu geleneklerinin birleşimi olan mutfağıyla bilindiği için, Hakkasan’ın marka özüne yani mutfak notalarına ve kültürüne benzerliği nedeniyle, sonraki konumlanmamızı İstanbul’da yapmak, doğru bir adım oldu.  4-5 yıl süren tasarım ve planlama sürecinin ardından, eşsiz bir konum olan Boğaziçi’nde bir marka yaratmanın sevincini yaşıyoruz.

Misafirler ve ekibimiz için unutulmaz bir deneyim yaratmayı hedefliyoruz. Mutfak, içecek ve ambiyanstan her türlü detayı düşünerek bir proje tasarladık. Böylece misafirlere gerçekten içsel bir deneyim sunarak ve bu ikonik uluslararası şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir mekan olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz.

Chef Andrew Yeo, siz Hakkasan’ı bir cümle ile nasıl özetlersiniz?

Hakkasan, eski tariflerden ve otantik lezzetlerden ilham alan modern bir Kantonez restorandır; dünya standartlarında karışım lezzetlerin gastronomik gücünü etkileyici tasarımla buluşturduğumuz lüks segment dünya mutfağıdır.

Hakkasan F&B shoot, Hakkasan Hanway Place. Beef Merlot

Hakkasan İstanbul’un menüsünden biraz bahseder misiniz? Hangi özel imza lezzetler bekliyor misafirleri? Bodrum’dakinden farklı neler olacak?
 
Hakkasan İstanbul, hem imza niteliğindeki yemekleri hem de yeni mevsimsel trend yemeklerin kombinasyonunu şık sunumlarla füzyon mutfakta servis ediyor. İmza nitelikteki yemekler arasında çıtır ördek salatası, bal ve karabiber soslu ızgara Şilili deniz levreği ve merlot ile yapılan siyah biberli dana eti gibi seçenekler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, İstanbul için Bodrum’a kıyasla daha fazla mevsimsel ve yeni yemek ekleyerek menüyü daha genişlettik.

Sizin için ‘mutfakta sınırları zorlamak’ ne anlama geliyor ve bu anlamda ne kadar ileri gittiğinizi düşünüyorsunuz?

Geleneksellikten çok da uzaklaşmayarak yeni lezzetleri mevsimsel tatlarla birleştirerek yeni şeyler keşfediyoruz. Misafirlerimize yeni yemekleri sunabilmek için yeni malzemeler, ürünler ve pişirme tekniklerini geliştirerek imza yemeklerimizi sunmaya devam ediyoruz.
 
Kanton muftağında sizin favori lezzetleriniz hangileri?
 
Kanton mutfağı, taze ve doğal malzemeler kullanarak hafif lezzetlerin yaratıldığı bir mutfak. Hafif lezzetlerin daha baskın hale gelmesi için, benim favorim her zaman hafif ekşilik katarak daha vurgulanabilir bir tat yaratmak.
 


 Siz mutfakta geleneksel ve moderni birleştirmeyi tercih eden bir şefsiniz. Bu anlamda en çok ilhamı nerelerden alıyorsunuz?
 
Zamanımın çoğunu diğer mutfakları keşfetmeye, Michelin yıldızlı restoranlarda yemek yemeye harcıyorum; bu da benim ilhamımın genişlemesine ve diğer mutfaklardan aldığım ipuçlarıyla Hakkasan’ı özgün kılarak tamamen kendi tariflerimle farklılaştırmama olanak tanıyor.
 
 Geleneksel Türk mutfağı ile ilgili söylemek istedikleriniz var mı? Türk mutfağında beğendiğiniz ürünler/yemekler hangileri?
 
Türk mutfağında en çok sevdiğim, etlerin marine ediliş biçimi.
 
Biraz da ekibinizden bahsedelim. Birlikte çalışacağınız ekibi seçerken nelere dikkat edersiniz, nasıl bir çalışma ortamı yaratırsınız?
 
Hakkasan İstanbul’da yeni yetenekler ararken deneyimden önce işinde kim ne kadar tutkulu olabilir bunu önceliklendirerek ekibi oluşturmaya dikkat ediyorum. Çünkü yemek yapmak her şeyden önce bir tutkudur. Verebildiğin ne varsa lezzetin içine katarak devleşirsin ve ortaya çıkarttığın yemeğin deneyimle bağlantısı bu noktada az olur. Önemli olan tutkunu katarak en özel lezzetleri ortaya çıkarabilmektir. Mutfakta birçok genç Türk şefimiz var ve onlar için de bir öğrenme ortamı oluşturmaya devam ederek içlerinde tutkuyu ellerindeki maharetle birleştiriyoruz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange