Mükemmel Pancake İçin 7 Püf Noktası

by selenay

Uzuuuuun bir kahvaltı denince akla ilk gelen lezzetlerden biri tabi ki pancake! Peki mükemmel, yumuşacık ve kabarmış pancake nasıl yapılır? Sosyal medyada gördüğünüz mükemmel pancake’leri yapmak aslında hiç de zor değil. Sadece birkaç püf noktasına dikkat etmeniz yeterli. Gelin, bu püf noktalarına beraber bakalım!

1. Kabartma tozunuzun tazeliğini kontrol edin.

Pancake, hazırlaması oldukça kolay ve birkaç malzemeden oluşan bir tariftir. Bu yüzden başta un ve kabartma tozu olmak üzere tüm malzemelerin taze olması önemlidir. Kabartma tozunuz taze değilse, pancake’leriniz kabarmaz. 

2. Büyük topaklanmaları önlemek için kuru malzemeleri ayrı bir kapta önce eleyin sonra karıştırın. 

Eğer unu ve diğer kuru malzemeleri iyice eleyip önden karıştırmazsanız, muhakkak topaklanacaktır ve yerken de ağzınıza küçük un topakları gelecektir. 

3. Vakti geldiğinde aşırı karıştırmaktan sakının. 

Sıvı malzemeleri ve kuru malzemeleri ayrı ayrı iyice karıştırdıktan sonra her ikisini de birleştirirken, artık çırpma eylemini bırakmalısınız. Nazikçe, sadece birkaç alt-üst ederek karıştırmanız yeterlidir. Aksi taktirde hamurunuz sönecektir.  

4. Hamuru dinlendirin.

Hamuru hazırladıktan sonra en az 30 dakika buzdolabında dinlendirin. Böylelikle hamurunuzun kıvamı çok daha güzel olacaktır. Bu sıra da siz de bir kahve molası verebilirsiniz!

5. Büyük bir tava veya daha iyisi bir döküm tava kullanın.

Hamur harika olsa da pişirme esnasında tava her şeydir! Büyük ve yapışmaz bir tava veya varsa en iyisi güzel bir döküm tava olacaktır. 

6. Gruplar arasında tavayı silin.

Pancake’ler en iyi tereyağ ile pişer ama tereyağ da yandığından, her pişirme sonrasında tavayı silip ardından bir küçük parça yağ eklemek akıllıca olacaktır

7. Dikkat edin.

Pancake’lerinizi pişirirken dikkatli olun. Çok çabuk kızarıyorlar mı? Isıyı biraz azaltın ve bir sonraki partiden önce tavayı bir dakika soğutun. Az mı yoksa çok mu yapışıyorlar? Daha fazla tereyağı veya yağ ekleyin. Kreplerinizi, ham tarafı birkaç iyi boyutta baloncuk olduktan ve kenarlar kurumaya başladıktan sonra çevirdiğinizden emin olun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange