Peynir alırken ve tüketirken bunlara dikkat!

by Basak Oksak

Günlük beslenme zincirinin vazgeçilmez halkası ve kalsiyum deposu peynir, hemen hemen her öğünde tüketiliyor. Saklama koşullarından en çok etkilenen gıdaların başında yer alan peyniri satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Soğuk zincirin bozulması, sağlıksız saklama koşulları gibi unsurlar peynirde bozulma riskini artırabiliyor. Ama alışveriş sırasında birkaç ufak noktaya dikkat ederek sağlıklı ve iyi peyniri almak mümkün.

  • Öncelikle son kullanma tarihine, peynirin soğuk dolapta muhafaza edilip edilmediğine ve peynir ambalajına dikkat edin. Bazı peynirlerin ambalajları taşıma, depolama koşulları sebebiyle zarar görebilir. Hava ile temas etmeye başlayan peynir, küf üretmeye ve bozulmaya başlar.
  • Peynirin soğuk zincirinin kırılmaması gerekiyor. Yani fabrikadan sofralara ulaşana kadar +2 ila +4 derecede, bir diğer deyişle buzdolabı soğukluğunda kalmalı. Satın alınan peynirler de evde, vakit kaybetmeden buzdolabına konmalı.
  • Ambalajı açılan peynirin dikkatle incelenmesi gerekiyor. Peynirin rengi, kokusu kontrol edilmeli.
  • Sofraya en son peynir konulmalı ve ilk önce peynir kaldırılarak tezgâhta bekletilmeden kapalı halde buzdolabında muhafaza edilmeli.
  • Sofradan artan peynirler, buzdolabında orijinal ambalajındaki peynirin yanına konmamalı, farklı bir kapta kaldırılmalı.
  • Buzdolabının sadece temizliği değil hijyeni de çok önemli. Süt ve süt ürünleri asla açık olarak kaldırılmamalı.
  • Salamura suyunda satılan peynirler açık şarküteri reyonundan alınıyorsa, kendi salamura suyu pakete ekletilmeli.
  • Peynirin ideal saklama derecesi +2 ila +4 derece. Peynir, ambalajından çıkarıldıysa cam, metal veya seramik bir kap içerisinde, ağzı kapalı saklanmalı. Salamura peynirler ise salamura suyu içinde uzun zaman besin değerlerini ve lezzetini kaybetmeksizin saklanabiliyor. Böylece peynirin olgunlaşma süreci de devam ediyor. Bu su dökülmemeli. Gerekirse içme suyu eklenerek azalan miktar tamamlanabilir. Böylece peynirin hava ile teması engellenmiş olur.
  • Ambalajından ihtiyaç kadar peynir alınarak kalan kısmı yine ambalajı ve kendi suyu içinde saklanmalı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange