Dışı çıtır içi yumuşacık tavuk şinitzel

by selenay

Şinitzel (Orjinali Schnitzel) dövülerek inceltilmiş etin ekmek kırıntıları ile kaplanıp kızartılmasıyla yapılan geleneksel bir et yemeğidir. “Wiener Schnitzel” yani “Viyana Şinitzel” olarak geçen bu yemek isminden de anlaşıldığı gibi Avusturya’dan çıkmıştır. Avusturya ve Alman mutfaklarının popüler yemeklerinden biridir. Özellikle düşük kolesterol ve yağ oranı nedeniyle tavuk şinitzelin popülerliği her geçen gün artmaktadır.

Klasik bir Wiener Schnitzel dana etinden yapılmaktadır. Tavuk ile yapılanına ise Hähnchenschnitzel denilmektedir. Avusturya’da “Wiener Schnitzel“ hükümet tarafından tescillenmiş ve koruma altına alınmıştır.

Genellikle limon dilimleri ve çeşnili tereyağı ile servis edilen tavuk şinitzel tarifini sizler için hazırladık…

Malzemeler

4 adet fileto tavuk göğsü

1 çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

Kaplaması için:

3 yemek kaşığı un

2 adet büyük boy yumurta

1 su bardağı galeta unu

Kızartmak için:

1,5 su bardağı ay çiçek yağı

Hazırlanışı

1.Tavuk filetoları bıçakla açın. Kesme tahtasına streç film serin ve fileto parçalarını üstüne yerleştirin. Üstüne bir streç daha kapatarak bir mutfak çekici ya da et döveceği yardımıyla inceltin.

2.İncelttiğiniz filetoları tuz ve karabiber ile lezzetlendirin.

3.Yumurtaları geniş bir kasede çırpın. Un ve galeta ununu düz bir tabağa yayın. Ayçiçek yağını derin bir tavada kızdırın.

4.Filetoları önce una, sonra yumurtaya, ardından galeta ununa bulayın.

5.Galeta ununun fazlasının silkeleyerek, hazırladığınız şinitzelleri, kızgın yağda önlü arkalı renk alana kadar kızartın.

6.Kağıt havlu serili bir servis tabağına alarak fazla yağını bırakmasını sağlayın, isteğe göre limon dilimleri ve tereyağı ile servis yapın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange