Çikolata her mevsimde başka güzel!

by Basak Oksak

Çikolatanın mevsimi yoktur ama mevsime uygun farklı tatlarla çikolatayı birleştirmek yeni güzellikler doğurabilir. Bir sütlü tatlı /içine bolca koyup soğuk olarak yemek veya mevsim meyveleriyle birlikte kullanmak ya da hafifletip dondurmak… Bu fikirleri okumak bile heyecan yarattıysa buyurun tarifleri uygulamaya.

Çikolatalı Puding

Malzemeler:

1  lt doğal ve tam yağlı süt

40 gr buğday nişastası

140 gr toz şeker

240 gr bitter kuvertür çikolata

1/8 çay kaşığı doğal tuz

Yapılışı:

Derin bir tencerede nişasta, şeker ve tuzu karıştırın. Üzerine sütü ekleyin, önce kısık ateşte ardından ortadan biraz hafif ateşte sürekli tel çırpıcı ile karıştırarak pişirin. Yaklaşık 10 dakika sonra karışım biraz kalınlaşmaya başladığında içine çikolataları ekleyin ve yine karıştırmaya devam edin. Yaklaşık 2-4 dakika arasında çikolata tamamen erimiş ve karışım kalınlaşmış olacak. Karıştırıcıyı karışımdan çıkardığınızda su gibi akıp gitmek yerine birazı karıştırıcı üzerinde kalıyorsa pişmiş demektir.

Fotoğraflarda görüldüğü şekliyle ters çevirip kullanmak için sıcakken direkt kalıplara koyabilirsiniz. Eğer kup veya kâse içerisinde servis edecekseniz ve üzerinde tabaka oluşmasın istiyorsanız, önce büyük bir kâseye alıp biraz soğutup ardından servis edeceğiniz küçük kâselere alabilirsiniz.

Supangle

Malzemeler:

1 lt doğal ve tam yağlı süt

30 gr buğday nişastası

160 gr toz şeker

150 gr bitter kuvertür çikolata

1/8 çay kaşığı doğal tuz

1 yumurta sarısı

25 gr kakao

Önceden kalmış kek (sade veya kakaolu)

Yapılışı:

Derin bir tencerede önce yumurta sarısını bir tel çırpıcı ile çırpın. Üzerine şekeri ilave edin ve çırpabilmek için biraz süt ekleyin. Bu aşamada yapmamız gereken güzel bir kıvamda toz malzeme ile sütü kaynaştırmak. Eğer sütün tamamının içine bir anda tüm toz maddeleri koyarsanız çırpmak ve homojen hale getirmek zor olur. O nedenle toz olan maddelerin üzerine azar azar süt ekleyerek çırpmak gerekir. En güzel karışım oranı 1 birim toz veya katı malzemeye 2 birim sıvı malzeme gibi düşünebilirsiniz.

Karışıma tuz, kakao ve buğday nişastasını da ekledikten sonra homojen bir karışım elde etmek için gerekirse biraz daha süt ekleyin. Toz malzemeler eridiğinde kalan sütü ilave edin ve orta ateşteki ocağa alın. 10 dakika sonra karışım biraz kalınlaşmaya başladığında içine çikolataları ekleyin ve yine karıştırmaya devam edin. Yaklaşık 2-4 dakika arasında çikolata tamamen erimiş ve karışım kalınlaşmış olacak. Karıştırıcıyı karışımdan çıkardığınızda su gibi akıp gitmek yerine birazı karıştırıcı üzerinde kalıyorsa pişmiş demektir.

Servis edilecek kâselerin tabanına önceden kekleri yerleştirin. Kullanacağınız kalıpların büyüklüğüne göre gereken kek miktarı değişebilir ya da elinizde olan keki kaplara göre dağıtabilirsiniz. Ocaktan aldığınız supangleyi soğumasına fırsat vermeden kâselere bölüştürün. Soğuduktan sonra, servis sırasında üzerine çikolatayı rendeleyebilirsiniz veya çikolata üzerinde bıçakla ince sıyrıklar oluşturup bunları süsleme için kullanabilirsiniz.

Kara Orman Pastası

Beyaz çikolatalı mus için malzemeler:

800 ml krema

400 gr beyaz çikolata

40 gr tereyağı

Kırmızı meyveli püre için malzemeler:

150 gr karışık kırmızı meyve

30 gr toz şeker

Üzerini süslemek için böğürtlen ve frambuaz

Kek için malzemeler:

6 adet yumurta

300 gr toz şeker

1 çorba kaşığı vanilya özütü

170 gr un

1 paket kabartma tozu

25 gr toz kakao

200 gr sütlü çikolata

200 gr bitter çikolata

100 gr sulu ev yoğurdu (hafif çırpılmış)

150 gr fındık yağı

23-25 cm çapında 2 adet kelepçeli kalıp

Yapılışı:

Çikolatayı benmari usulü veya mikrodalga fırında eritin ve oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. Bu sırada yumurta, şeker ve vanilya özütünü krema haline gelene kadar çırpın. Karışıma sırasıyla eritilmiş çikolatayı, yağ ve yoğurdu ekleyerek iyice çırpın. Kabartma tozu, un ve kakaoyu ekleyerek karıştırmaya devam edin.

Bu malzemelerle iki kalıp kek oluyor ve mutlaka iki ayrı kalıpta pişmesi gerekiyor. Tek kalıbınız varsa önce yarısını, sonra diğer yarısını pişirin. Ama ilk pişen kek oda sıcaklığına gelmeden kalıptan çıkarmayın. Bir de önemli olan hamuru eşit olarak ikiye bölmek. Mutlaka tartarak hamuru kalıplara koyun. Eğer tek kalıp kullanacaksanız hamuru yapacağınız kabı önceden boş olarak tartın ve ağırlığını not edin. Ardından hamur tamamlandığında tekrar tartıp hamurun ağırlığını bulun ve yarısını ilk pişecek kalıba aktarın.

180 °C’de önceden ısıtılmış fırında fansız ayarda 20-25 dakika pişirin. Yirminci dakikadan itibaren kürdan testi yapmakta fayda var. Kürdan kuru çıktığında pişmiş demektir. Fazla pişirmek keki kurutur, az pişirmek tat olarak daha yoğun yapar ama pastayı oluştururken dengeyi bozabilir. Kekler oda sıcaklığına geldiğinde en az 2 saat buzdolabında bekletilmeli. En ideali aslında kekin bir gece buzdolabında kalması diyebiliriz. Kullanmadan önce mutlaka buzdolabında olsun, çıkarır çıkarmaz kesme işlemini yapmak gerek. Pasta yapımına başlamadan önce iki keki de kesip hangi katları nerede kullanacağınıza karar vermeniz iyi olacaktır.

Her bir kekten iki kat çıkacak ve üst kısmı boşa çıkacak. Yani alttan bir kat kesince sonra tekrar onu alt gibi düşünüp bir kat daha kesmek gerek. Böylece üst katta ince bir tabaka dışarıda kalmış olacak. Bu kat yani tabanın bir üstü olanlardan biri pastanın en alt katı, diğeri de en üst katı olmalı. Artanları da pastanın yemeye hazır olması uzun süreceğinden bekleme süresinde yiyerek değerlendirebilirsiniz. Ya da artan ganaj ve krema ile karıştırıp hamur haline getirip küçük toplar yapabilirsiniz.

Beyaz çikolatalı mus yapımı:

Çikolatayı benmari usulü eritin ve eridikten sonra tereyağını ekleyip karıştırın. Oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. Kremayı kullanmadan önce 3-4 saat buzdolabında veya 30-45 dakika dondurucuda bekletin. Mümkünse çırpmak için kullanacağınız kabı da buzdolabında bekletin. Kremayı çırpma kabına alın ve hızlı ayarda çırpın. Ortalama 2-3 dakika içinde krema hacmen 3 katına çıkacaktır ve sert bir hal almış olacaktır. Üzerine erimiş çikolata ve tereyağı karışımını ilave edin ve sadece homojen olana kadar çırpın, fazla çırpmayın. Pasta için kullanmadan önce en az 12 saat, vaktiniz varsa 24 saat buzdolabında bekletin.

Kırmızı meyveler:

150 gr kırmızı meyveyi 30 gr toz şeker ile çok kısık ateşte pişirin. Meyvelerin dağılmasına izin vermeden sadece piştiğinde yani kaşık ile kesmek istediğinizde kolayca ayrıldığında ocaktan alın. Suyunu süzün ve suyunu tekrar kısık ateşte ocağa alın. Dibinde yarım çay bardağından az kalana kadar suyu kaynatmaya devam edin. Bu işlem ile içindeki fazla suyu çektirmiş oluyorsunuz ve geriye sadece özü kalmış oluyor. Bu özü daha sonra musa karıştırıp renk vermek için kullanacaksınız, oda sıcaklığına gelmesi için bekletin. Meyve parçalarını da aynı şekilde oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. Mümkünse bu işlemi pastayı birleştireceğiniz gün yapın.

Pastanın birleştirilmesi:

Keklerden birinin üst katını pastanın tabanı yaparak başlayın. Tabanı çalışacağınız tezgâha yerleştirin. Bu bir pasta standı olabilir veya bir karton pasta altlığı ya da en basitiyle kekin dışına taşmayacak şekilde kesilmiş bir pişirme kâğıdı. Yumurta fırçası ile kekin üzerini hafifçe süpürün ki kırıntılar varsa temizlensin. Beyaz çikolatalı musu 4 eşit parçaya ayırın ve ayrı ayrı geniş tabaklara koyun. 1 tanesini üst kaplamada kullanmak üzere buzdolabına kaldırın. Diğer üçüne meyve parçalarını ve meyve suyu özünü eşit bir şekilde dağıtın ama sadece kremanın üstüne serpiştirin, karıştırmayın. Musu kek üzerine yaydığınızda renkli malzemelerin beyazla karışması güzel bir mozaik görüntüsü sağlayacaktır. Sadece çalışacağınız ilk kat keki ve musunu dışarıda bırakıp diğerlerini buzdolabına kaldırın.

İlk katın üzerine musu koyun ve her tarafına eşit miktarda dağılana kadar yayın. Pastanın katlarını yerleştirdikçe bir baskı oluşacağından ve bu baskı kremayı kenarlara doğru iteceğinden kenardaki krema ortaya göre biraz daha az olsun. Ama mutlaka kenarı kaplasın ve üst kat koyulduğunda açıklık kalmasın. İkinci kat olarak ilk kekin taban katını kullanın. Üçüncü kat için diğer kekin alt katını kullanın. Üzerine musu ekleyin ve yumuşak hareketlerle yayın. Son kat olarak yine bir üst kat kullanın ki üst görünüm düz olsun. Üzerini yumurta fırçası ile süpürün. Özellikle en üst kat için bu süpürme işlemi çok önemli. En üst katı yerleştirdikten sonra yanlardan pastanın katlarının görüntüsüne bakın. Boşluklar varsa önce buraları doldurun. Kaplama için ayırdığınız sade musu kullanın. Ardından çok ince bir tabaka musu sadece yanları kaplamak için kullanın ve soğuyup katların birbirini tutması için 30 dakika buzdolabında bekletin. Bu bekletme süreci olmazsa olmaz değil ama güzel bir kaplama için gerekli.

Dolaptan çıkardıktan sonra önce üst kısma musu yayarak yumuşak ama aynı zamanda seri hareketlerle kaplayın. Kullandığınız bıçağı sık sık yenileyin ki krema bulaşan bıçak görüntüyü bozmasın. Üst tarafı düzelttikten sonra yanları kaplayın; küçük küçük ve yumuşak hareketlerle. Kaplama için ayırdığınız musun üçte birini süsleme için ayırmanız gerekli.

Kaplama işlemi bittikten sonra süslemenin ilk etabına geçebilirsiniz. Krema sıkma aparatı ile üst kata fotoğrafta gördüğünüz gibi yer yer şekiller yapabilirsiniz. Bunun için üst kaplamada kullanılan musu kullanmanız yeterli. Krema sıkma aparatının tırtıklı başlığını kullanarak sadece küçük bir halka yapıp halkanın ucunu halkanın ortasına kadar getirip yukarı doğru kaldırarak sıkma işlemini tamamladığınızda fotoğraftaki şekli elde etmiş olursunuz. Önce bir tabak üstünde şekil vermeyi denerseniz eliniz alıştığında pasta üstüne geçersiniz ve denemeyi tabak üzerine yaptığınız için orda kullandığınız kremayı tekrar sıkmak için kullanabilirsiniz. Pasta üstüne sıktığınız şekli beğenmezseniz yine pasta üstünden de hafif bir dokunuşla alıp tekrar sıkmak için kullanabilirsiniz. Şekillerle süslemeyi tamamladıktan sonra pastayı buzdolabına alın.

Kalıp çikolatayı 5 dakika dondurucuda bekletin, ardından sebze soyacağı veya bir bıçakla kalıp üzerinde kaydırarak yaprak şeklinde kesikler elde edin. Çok ince olarak çikolatanın başından sonuna kadar gitmeye çalışın ki kalıptan ayrılan ince katman çikolata dönerek bir şekil alsın. Oluşturduğunuz şekilleri 10 dakika dondurucuda bekletin. Ardından pastayı buzdolabından çıkarıp üstünü ve yanlarını çikolata parçaları ile süsleyin. Yanları kaplamak için pastanın biraz havada olması daha iyi; bir kişi pastayı havada tutarken siz de kenarlara süsleri yapıştırabilirsiniz. Pastayı en az 1 gece buzdolabında beklettikten sonra servis yapabilirsiniz. İçindeki meyveler pişmiş olduğu için çiğ meyve kullanılan pastalara göre ömrü daha uzun süreli olur.

Dondurulmuş çikolatalı mus

Malzemeler:

200 gr bitter çikolata +

25 gr daha süslemek için

15 gr yumuşamış tereyağı

2 yemek kaşığı bal

3 yumurta (beyazı ve

sarısı ayrılmış olarak)

200 ml krema

Yapılışı:

200 gr çikolatayı benmari usulüyle eritin. Kullanacağınız kap daha sonra yumurtaları da alacak büyüklükte olsun. Eriyen çikolataya tereyağı ve balı ekleyerek yine benmari usulüyle eritmeye devam edin. Ocaktan alıp oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. Oda sıcaklığına geldiğinde yumurta sarılarını teker teker ilave edin. Her yumurta sarısından sonra en az bir dakika çırpın. Karışım homojen olduktan sonra tekrar benmari yönteminde kullandığınız su dolu tencereye karışımın olduğu kabı yerleştirin ve 2-3 dakika karışım ısınıp çözünene kadar karıştırarak pişirin. Oda sıcaklığına gelmesi için kenara alın.

Yumurta aklarını 2-3 dakika yüksek ayarda çırpın. Kıvam aldığını anlamanın en kolay yolu; kalıbı ters çevirdiğinizde hiç hareket etmemesi. Bir de mikser başlığını karışımdan çıkardığınızda karışımın kalıp gibi sert kalması. Aynı şekilde önceden 2 saat buzdolabında veya 30 dakika dondurucuda beklettiğiniz kremayı çırpın. 2-3 dakika içinde krema hacmen 3 katına çıkacaktır.

Çikolatalı karışımı kremanın içine ilave edin ve tek yönlü hareketlerle tel çırpıcı ile karıştırın. Ardından yumurta beyazlarını ekleyin ve yine tek yönlü ve hafif hareketlerle karıştırarak homojen ve havalı bir karışım elde edin. Karışımı dondurucuda beklemeye elverişli kalıplara alın ve en az 4 saat dondurucuda bekletin. Çözüldükten sonra tekrar dondurmayın. Servis yapmadan 2 dakika önce dondurucudan çıkarın ve üzerini çikolata parçaları ile süsleyin.

Tarifler Elif Perçin Poyraz – instagram.com/cafelontano

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange