Cachette: Saklı cennette ev kahvaltısı

by Basak Oksak

İstanbul’un son yıllarda steakhouse’cularıyla meşhur olan semti Armutlu’nun arka sokaklarından birinde şirin mi şirin bir mekânda, Cachette’teyiz. Burası kelimenin tam anlamıyla saklı bir cennet. İçeriye girdiğiniz andan itibaren sımsıcak atmosferiyle sizi sarıp sarmalıyor. Kahvaltı seçenekleri iştah açıcı. Zaten sadece sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği servisleri var, akşam 6 oldu mu kapanıyor mekân.

İki yetenekli ve bu işe gönül vermiş kadın yaratmış Cachette’i. Aslı Soyak, Münih’te doğup büyümüş. Paris’te moda tasarımı okumuş. İstanbul’a gelişi evlilikle olmuş. Son yıllarını İstanbul-New York arasında geçirdikten sonra, çocuklarının eğitimlerini tamamlamasıyla yeniden İstanbul’a yerleşmiş ve Cachette hayali başlamış.

Mutfakta ise Güniz Dalver var. 2000 yılından bu yana yiyecek içecek sektöründe. Aslı Hanım ile Cikare adlı tek masalı restoranın sahibesi iken tanışıyorlar. Ve bir yıl önce birlikte yol almaya karar veriyorlar. İyi ki de veriyorlar…

Cachette ne zaman açıldı? Konseptinizden biraz bahseder misiniz?

29 Eylül 2018 tarihinde Cachette’i açarken aklımda tek bir şey vardı; insanların kendini evinde gibi hissetmesi. Bu yüzden mekânın her köşesi farklı bir dokuya ve hikâyeye sahip. Burayı mutfağında kaliteli malzemelerle lezzetli yemeklerin yapıldığı, samimi ve sıcak bir eve dönüştürmek için çalıştık ve sanırım başardık. Gelenlerin keyif aldığını görmek beni çok mutlu ediyor.

Cachette’in kelime anlamı Fransız­cada ‘saklanma yeri’ değil mi? Neden böyle bir isim tercih ettiniz?

Kesinlikle! ‘Hideout’ yani ’saklanılan yer’ gibi de düşünebilirsiniz. Lokasyonu, restoranın ismini koymadan önce bulmuştum. Cachette’in bulunduğu yerin ve o bölgenin arada kalıp, herkes tarafından bilinmiyor olması aklıma bu ismi getirdi. Buraya gelirken neden bu ismi verdiğimi anlamışsınızdır…

Kahvaltı yapmak isteyenler için menüde ne gibi seçenekler var? İmza lezzetleriniz var mı, biraz bahseder misiniz?

Olmaz mı! Öncelikle bir bilgi vermek isterim; çoğu lezzetimiz evde yapılıyor. Granola, fıstık ezmesi, badem ezmesi, çikolatalı fındık kreması, reçel çeşitleri, ekmekler ve şu an aklıma gelmeyen daha birçok lezzet… Kahvaltılık olarak açıkçası en sevileni seçemiyorum; çünkü benim için hepsi çok lezzetli. Menüde klasik kahvaltı seçeneğimiz ile birlikte yumurtalı lezzetler, açai ve smoothie bowl’lar var. Pankek ve tartine’lerimizi de unutmamak lazım. ‘Açai bowl’ ve ‘avokado tost’; sanırım favori olarak bu ikiliyi söyleyebilirim. Yeni menü geldiğinde tekrar değerlendirmeye alabiliriz tabii ki…

Daha önce gelmemiş olanlar için mekânınızı bir cümle ile nasıl anlatırsınız?

“Ev gibi.” İlk sorunuzda da belirtmiştim, yine belirtmekten mutluluk duyuyorum; buraya gelen müşterilerimizin kendini evindeymiş gibi ya da sanki bana misafirliğe gelmişler ve onlara birçok farklı lezzet sunuyormuşum gibi hissetmeleri benim için çok değerli ve önemli.

Ekmekleri de kendiniz yapıyorsunuz değil mi? Ekmek çeşitleriniz neler?

Evet, hem de bayıla bayıla. Cachette’in şefliğini yapan ve aynı zamanda uzun senelerdir arkadaşım olan Güniz Dalver ile birçok ekmek çeşidi denememiz oldu ve en iyilerini seçtik. ‘Keten tohumlu, dereotlu ekmek’ ile ‘karabuğday ekmeği’ sofra ekmeklerimizden. Siyez ekmeği, otlu ekmek, cevizli karabuğday ekmeği ve daha birçok lezzetli ekmek ise sipariş üzerine yaptıklarımızdan.

Sabah kahvaltısı için en fazla iltifat alan, tercih edilen lezzetleriniz hangileri?

Avokado tost üzeri poşe yumurta ve otlu peynirli omlet ilk sırada. Bacon’lu eggs benedict ve açai bowl ise yakın takipte. Aslında Cachette kahvaltımız da çok seviliyor. Zeytin piyazı ve cheese puff kahvaltıya ayrı bir lezzet katıyor. Kendi yaptığımız fıstık ezmesi, fındık çikolata ezmesi, badem ezmesi ise deneyenlerin damağında çok güzel bir tat bırakıyor.

Sağlıklı beslenmek isteyenler için de seçenekleriniz var mı?

Menüdeki seçeneklerin çoğu sağlıklı diyebiliriz. Mesela hiç kızartma yapmıyoruz. Örneğin mücveri fırında yapıyoruz. Bunun yanı sıra sağlık deposu diyebileceğimiz yumurtayla yapılan oldukça fazla lezzetimiz var. Tabii ki talep doğrultusunda proteinleri ızgarada veya sebzeleri fırında yapabiliyoruz. Kaçamak yapmak isteyenlere de opsiyonlar yok değil.

Müşteri profilinizden de biraz bahseder misiniz, kimler geliyor size?

Aslında spesifik bir profilimiz yok. Her yaş grubundan müşterimizin olması bizi çok mutlu ediyor. İyi ve kaliteli yemeğin peşine düşen, rahat olmaktan keyif alan, bir yerin enerjisine kendini bırakabilen, değişik yerleri keşfetmeyi tercih eden herkes, burada bizimle olmaktan keyif alıyor.

Lokasyon olarak neden Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’ni seçtiniz? 

Aslında aklımda ilk olarak Bebek’te açmak vardı. Ama farklı yerleri keşfetmeyi her zaman sevmişimdir. O yüzden saklı bir yeri, lezzet köşesi haline çevirmenin bana ve tarzıma daha uygun olacağını fark ettim. Kısa bir araştırma sonrası da burayı buldum. İçeri girdiğim anda, içeride olabilecek her şeyi hayal edebildiğim bir mekândı. Enerjisini sevdim ve her gün buraya mutlu bir şekilde geldiğimi fark ettim. Aslında düşündüğünüzde konum çok merkezi, gerçekten. Sadece yol üstünde olmadığı için uzak gibi geliyor olabilir.

Şubeleşmeyi düşünüyor musunuz? İstanbul dışında bir şubeniz olsaydı nereyi tercih ederdiniz?

Şubeleşmeyi düşünmüyorum. Elbette hayallerim var ama şimdilik gerçekçi yaklaşmak lazım. Şu anda burada olmaktan çok mutluyum.

Özellikle İstanbul’da çok fazla konsept mekân -özellikle de kafe- açılıyor. Ama çoğu da bir yıl içinde kapanıyor. Sizce bunun nedenleri neler? 

Bir yer açmak, insanların keyif almasını ve memnun kalmasını sağlamak oldukça zor ve hassas bir iş. Hizmet sektöründe en önemlisi bu bile diyebilirim. İşin başında olmak ve her an mutfağı kontrol etmek bu işin olmazsa olmazı. Kontrolü kaybetmemek için, hem ciddi olabilmek hem de yaptığın işi sevip keyif alabilmek çok önemli.

Aslı Soyak – Güniz Dalver

Röportaj- Birgül Kopuz

Fotoğraflar: Altan Aykan

Adres:

Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Berivan Sokak No: 16 A Sarıyer/İstanbul

Telefon:

Tel: 0212 229 27 28

Çalışma saatleri

Pazartesi hariç her gün sabah saat 08:00 ile 18:00 arası.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange