İzmir’in kahve mekânları

by Basak Oksak

İzmir, bir kahve şehridir. Kahve kavurma markaları ve kahve dükkânlarıyla şehir, pandemi döneminde de kahveseverler için önemli adreslere sahip.

Pandemi sürecinin ne olduğu, nasıl yönetilmesi gerektiği ya da önlemlerin içeriklerinin tartışıldığı dönemde artan vaka sayıları ile süreç başında kapatılan kafeler, şimdi yeni önlemler çerçevesinde sadece al-götür ya da paket servis yapabiliyor. Alınan bu önlemler ne zamana kadar devam edecek belirsiz. Hal böyle olunca al-götür (take away) ve online gerçekleşen ticaret belki de zirve yaşıyor. Elbette ticari olarak kafelerin işleri inanılmaz düştü ama en azından ticari hayatı sürdürmek adına yapılan bu dönüşümler, bazı işletmeler için eskisinden bile daha iyi ticaret hacmi ile sonuçlanırken bazıları içinse maalesef çok iç açıcı değil. Yaşanan süreçte bardağın dolu tarafından bakıp en azından iyi kahveyi bizlere sunmak için çalışan kafelere bir nebze olsun destek olmak bizim elimizde. Kahveseverler olarak şimdi mahallemizdeki kahve dükkânlarına uğramak ve onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek bizlerin sosyal sorumluluğu.

Sayıları yüzün üzerinde olan İzmir’deki kafelerden birkaçını sizin için paylaşıyorum. Burada yer veremediklerimizi keşfetmek de sizlerin elinde.

Baristocrat

Baristocrat, İzmir’in önemli nitelikli kahve temsilcileri arasında yer almaktadır. 2016 yılından bu yana İzmir’de dört şube ile faaliyet gösteren Baristocrat’ın en önemli özelliği, nitelikli personeli ve eğitimci kadrosu.

Baristocrat ekibi şu ana kadar kendi markası dışında 200 farklı firmaya eğitim veya danışmanlık hizmeti vermiş ve vermeye de devam ediyor. Bundaki en büyük etken firma sahibi Nurettin Karakundakoğlu. Kendisine dededen kahveci diyebiliriz. Ailesi yaklaşık 60 seneyi aşkındır kahve makineleri üretiminde ve dünyada birçok iyi kahve markası ile çalışmaktalar. Ayrıca Nurettin Bey, SCA’nın Türkiye’deki sayılı kahve eğitmenleri arasında yer alırken, bu bilgi ve deneyim Baristocrat’ın hem mekân hem de ürün kalitesine doğrudan yansıyor.

Baristocrat’ta düzenli olarak dünyanın en az 10 ülkesinden kendileri tarafından ithal edilen ve kavrulan, tadım notları da 85-95 arasında kahveler bulunuyor. Baristocrat, yeni önlemler çerçevesinde Alsancak, Bornova, Gaziemir ve Urla’da hizmet veriyor.

Adres: Şehit Nevres Bulvarı 21 A, 35220 Alsancak / Konak / İzmir

Daft

Daft Coffee, haziran ayında açılmış yeni bir 3. nesil kahve dükkânı. Kısa sürede, İzmir’de kaliteli kahve içmek isteyenler için önemli bir adres haline gelen Daft Coffee, özellikle nitro cold brew’leriyle adından sıkça söz ettiriyor. Pandemi sürecinde gösterdikleri hassasiyetle İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen ‘Turuncu Çember Sertifikası’nı ilk alan işletmelerden biri oldu. Şimdi yeni düzende al-götür ve eve servis olarak aynı hassasiyetle işlerine devam ediyorlar.

Daft yeni önlemler çerçevesinde Alsancak’ta al-götür ile hizmet veriyor

Adres: Kültür, 1381. Sokak No:2/A, 35600

Konak / İzmir

Philia Lifestyle & Coffee Co.

2018 Nisan ayında kurulan Philia Lifestyle & Coffee Co., İzmir Karşıyaka sahilde yaklaşık 250 m2 üzerinde kurulmuş 3. nesil bir kahve dükkânı ve etkinlik alanıdır. Dört farklı konsepti içinde barındıran Philia, misafirlerinin rahat edebilmesi için kendi içinde birçok farklı alan oluşturmuş. Deniz manzaralı ön bahçesi, freelance ve ders çalışanlar için dizayn edilmiş iç alan ve kütüphanesi, kışın özellikle şömine keyfi yapılabilen kış bahçesi ve herkesin oldukça çok sevdiği arka bahçesi ile bilinmektedir. Kahveseverlerin uğrak yeri olan Philia, çekirdek kahve ve tasarım ürün satışı da yaparken, menüsünde kruvasan, berliner ve dünya pastaları gibi özel lezzetler de bulunuyor.

Adres: Donanmacı, Cemal Gürsel Cd. No:278/A, 35580 Karşıyaka/İzmir

Roast and Found Co.

2016 yılında Karşıyaka Bostanlı’da kapılarını açan, açıldığı günden bu yana sadece daha iyi kahveye ulaşma arzusuyla yoluna devam eden ve de bu yolda ilerlerken marka kurucusu Serkan Sağsöz’ün 2017 Türkiye Kahve Kavurma Şampiyonluğu ve 2020 Türkiye Barista Şampiyonluğu başarılarını da hanesine yazdırdı. Roast and Found Co., içinde barındırdığı özellikleri ile bir nitelikli kahve projesidir diyebiliriz. Kahveseverler kısaca markaya ‘RAF’ demeyi tercih ediyor. Siz de Bostanlı’ya gelirseniz mutlaka ‘RAF’a uğramayı ihmal etmeyin hatta yakalarsanız Serkan Sağsöz ile kahve konuşmaya başlayın. Aklınızda olsun, kahve konuşulmaya başlayınca vaktinizin olması gerekiyor. Roast And Found Co.’nun geçirdiğimiz bu zor günlerde kapıları 10:00 – 20:00 saatleri arasında açık ve take-away olarak nitelikli kahve sektöründeki hizmetlerine devam ediyor.

Adres: Bostanlı, 2013. Sokak No:18, 35590 Karşıyaka / İzmir

In the Cup

Kendinizi Karşıyaka Bostanlı’da kahve kokularına sürüklenirken bulabilirsiniz. In the Cup Coffee House, 2018 yılından bu yana ‘ara sokak kahvecisi’ konseptiyle kahveseverlere hizmet veriyor. Burada karşılaşılan samimiyet yüzünüzde bir gülümsemeye sebep olabilir.  Kahveyi deneyimleyebileceğiniz farklı noktaları bulunuyor: ‘Comfort Zone’ kısmındaki hamaklara uzanabilir veya ‘Brew Zone’ köşesinde baristaları ile kahveden konuşabilirsiniz. Bu keyifli atmosferinin yanı sıra müzik seçimleri konusunda kendilerine çok güvendiklerini her fırsatta dile getiriyorlar. Kahvenin yanı sıra bitki çaylarını ve renkli kokteyllerini deneyimleyebilir, yeni normalin getirmiş olduğu yeni düzende, take-away ve online sipariş seçenekleriyle lezzetlerine ulaşabilirsiniz. Nitelikli kahve dükkânı ‘In the Cup Coffee House’, sizlerle farklı demleme ekipmanları ve dilediğiniz kahve çekirdeğini buluşturmayı heyecanla bekliyor.

Adres: Bostanlı, 2010. Sokak No: 3, 35590 Karşıyaka / İzmir

Las Habitas

Karşıyaka Bostanlı’nın en önemli mekânlarından olan Las Habitas, adını aldığı doğal yaşam alanı anlamıyla “Daha iyi bir gün için” mottosunu benimserken, kahveleri ve doğal günlük menüleriyle ses getiriyor. Kahveseverlerin yoğun ilgisi de kendilerine güvenlerini boşa çıkarmıyor.

Las Habitas’a gelerek sizin için özenle hazırladıkları kahveleri take-away olarak alabilirsiniz. Kahvenin yanı sıra menüde birçok bitki çayı, özel tarifli tatlıları, vegan yiyecekleri ve soğuk sıkım sağlıklı meyve suları da yer alıyor.  Bostanlı sahile yakın olan konumları, pandemi döneminde alınan önlemlere bir nebze olsun avantaj sağlıyor. Kahvesini alıp sahile inen birçok kişide bardaklarını görebilirsiniz. Ayrıca Las Habitas’ta kahve ekipmanı satışı da yapılıyor.

Adres: Bostanlı, Bestekar Yusuf Nalkesen Sokak

No:10/A, 35590 Karşıyaka / İzmir

Coffeemamma

2013 yılında eski bir tütün deposunda kurulmuş olan Coffeemamma, şimdiye kadar gördüğünüz kahve dükkânlarından farklı. Aslında bunun sebebi salt kahve dükkânından daha çok aslında bir kahve üretim merkezi olmaları. Kahve üretim alanlarıyla, kahve tutkunlarının bu sürece mutlaka şahit olmaları gerekiyor. Coffeemamma’nın hem kavurucusu hem patronu olan Fatih Arslan’ın kahve tutkusu bir başka; kavurduğu kahvelerin belirli bir standartta olması onun için çok önemli.  Hatta Almanya’da yer alan kahve kavurucuları birliği ‘Deutsche Röstergilde’nin Almanya dışında olan tek üyesi. Coffeemamma, Alman kalite standartlarında kahve üretiyor diyebiliriz. Kavurduğu bazı kahvelerin bu birlik tarafından altın madalya ile ödüllendirildiğini de söylemeden olmaz. Kahvenin üretim aşamasını merak edenlerdenseniz sadece hafta içi hizmet veren Coffeemamma’da take away kahvenizi beklerken şöyle etrafa bir göz gezdirin, pandemi sonrasında daha detaylı bilgi almak için Fatih Arslan ile sözleşin; kahvenin arka planını görmek sizi heyecanlandıracaktır.

Adres: Umurbey, 1501. Sokak No: 2 D:C, 35230 Konak / İzmir

More Coffee&Tea

2015’te kurulan More Coffee & Tea, Bornova’nın ilk yeni nesil kahvecisi diyebiliriz. Küçükpark’ın sakin bir sokağında yer alan More Coffee & Tea, üniversite gençliğini yeni nesil kafe mantığı ile kucakladığından beri Bornova’da kafe ekosistemi epey değişti.

SCA üyesi olan bu kahveci baristaları ve kavurucularıyla, nitelikli kahvelere kolayca ulaşabileceğiniz, müzikleriyle ve içinizi ısıtan atmosferiyle keyif alabileceğiniz bir ortamı sizlere kusursuzca sunan bir işletmedir. Buraya yolunuz düşerse yaban mersinli pasta ve yoğun kıvamlı sıcak çikolatasını da mutlaka deneyin.

Adres: Kazımdirik, 175. Sokak No:14/A, 35100 Bornova / İzmir

Tuck Coffee

2017 yılında şehrin ‘asi pandası’ bütün kahveseverlerin dikkatini çekmeye başladı. Gerek sosyal medyada gerekse katıldıkları etkinliklerde kendilerini bir adım öteye taşımayı, reklam gücünü kullanmayı başaran bir marka oldu Tuck Coffee. Kahveseverlere yaptıkları bir kampanya, reklamcılık tarafında alkışlanası bir proje oldu ve alkışla da kalmayıp ‘Felis Mediacat’ ödülü kazandı. İlk defa İzmirli bir markanın bu ödülü almasının yanı sıra bir başka ilk de yerel bir marka olarak bu ödülü ilk kez kazanıyor olmalarıydı.

Yaptıkları kampanya: Logoları olan asi pandanın dövmesini ücretsiz olarak ‘tucktattoo kampanyası’ olarak duyurdular ve 1000 kişinin vücutlarına yaptırdırlar. Sadece reklamdan ibaret olmayan Tuck Coffee’nin kahve sektörüne yatırımları da hızla devam ediyor. 10 şube ile hizmet veren mekân, aynı zamanda kahve akademisiyle de kahveseverlere kapılarını açıyor.

İzmir’de Bostanlı, Alaçatı, Bornova, Üçkuyular, Hatay ve Alsancak’taki şubelerinde take-away kahveleriyle pandemi döneminde de hizmet vermeye devam ediyorlar.

Adres: Bostanlı, 6351, Bestekar Sadi Hoşses Sokak 40/B, 35590 Karşıyaka

Soulmate Coffee and Bakery

İzmir’in sevilen kahve markalarından biri, özellikle mağazalarının bulunduğu konum ve stratejilerinden olsa gerek, öğrencilerin ağırlıklı olduğu bölgelerde çok güçlü duruyorlar. Yerel bir marka olmalarına rağmen güçlü uluslararası markalar ile aynı çizgide kendilerini konumlandırıyorlar. Marka kurucusu Alper Ulus, kahve konusunda sektörün tanınan simalarından. Oluşturduğu marka kurumsal çok mağazalı zincir sistemi üzerinde duruyor ve bu konuda epey başarılı olduklarını söylemek gerekiyor. Farklı şehirlerde olmak üzere 40 mağazaları var ve hepsinden pandemi döneminde take away (al götür) hizmeti veriyorlar. Pandemi döneminde tüm ekonomi çok yavaş bir döngüde ama sonrasında Soulmate Coffee & Bakery birçok şehirde daha çok bilinen bir kahve dükkânı olacak.

Adres: Adatepe Mah. 8/5 Sokak No: 2/A

Buca / İzmir

Coffeemania 

Kahve kültürünün yaygınlaşmaya başladığı ilk zamanlarda İzmir’de kurulmuş olan marka, benzer rakiplerinden kahveye verdiği önem ile bir adım öne geçmeye başarmış duruyor. Normal şartlar altında kahvenin yanı sıra mutfaklarına da çok güvenen Coffeemania, iletişimini daima kahve üzerine kurgulamış durumda. Hatta  kendileri ülkemizin ilk kahve otobüsüne sahip. “Hayat sokakta, Kaliteli kahven yanında” mottosu ile ya bir etkinlikte ya da bir mağazasının yanında sizi karşılayabilir. Üç farklı konsepti ile kahveseverlere hizmet veren marka, pandemi döneminde ülkemizin birçok şehrinde yer alan tüm mağazalarında take away (al götür) hizmeti veriyor. Alman kavurucular birliğinden ödüllü olan filtre kahvelerini deneyebilirsiniz.

Adres: Umurbey Mahallesi 1501 Sokak

No: 2 / Alsancak / İzmir

Yazı: Şahin Aydoğan / Loc Festivals

Kahve Dergisi (Ocak-Şubat-Mart 2021) Sayısı

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange