Bir fincan mutluluk: Cup of Joy

by Basak Oksak

Sürprizli şehir şu İstanbul! Bebek’te kuytu bir pasajda dünyanın en iyi kahvelerini içebiliyorsunuz mesela. Meraklısı biliyor zaten altı yıldır, bilmeyenlere de biz anlatalım…

Boğaz’ın asil ve güzel semti Bebek’te, meşhur Bebek Badem Ezmecisi’nin yanında küçük bir pasaj var. Ve o pasajın içerisinde İstanbul’un en kaliteli kahvelerini yapan bir kafe. Elbette kahve meraklılarının radarına çoktan girmiştir Cup of Joy. Biz henüz keşfetmeyenlere biraz tanıtalım istedik.

Mekânın sahibi iki girişimci kadın, Ebru Döşekçi ve Suzan Serez, 2013 yılının mart ayında açmışlar bu küçük ve şirin mahalle kahvesini. Ebru Hanım heykeltıraş, Suzan Hanım halkla ilişkilerci. Merak ediyoruz, neden böyle bir pasajın kuytu köşesini tercih etmişler acaba? Ebru Döşekçi yanıtlıyor sorumuzu: “Böyle bir kafe açma fikri doğduğunda, pek çok kişiye fikir danıştık ve yiyecek içecek sektöründe yıllardır bulunanlara sorduk. Herkes açmayın dedi bize. Bebek o zamanlar da önemli kahve zincirlerinin bulunduğu bir semtti ama bu durum gözümüzü korkutmadı. ‘Bebek’te deniz kenarında güzelim mekânlar varken, kim karanlık pasaja girer ki? Kim anlar 300-500 Euroluk kahveden?’ En çok duyduğumuz sözlerdi bunlar ama biz çok inanmıştık bu işe ve vazgeçmedik. İlk açıldığımızda yani bundan altı yıl önce, Türkiye’de üçüncü dalga kahve pek bilinmiyordu. Yurtdışından getirdiğimiz ilk kahveleri İstanbul’da doğru dürüst kavurabilecek, eğitim verebilecek kimse yoktu. Hatta ekipman, bardak, doğru düzgün filtre bile yoktu. Bugün kafe açmak çok kolay çünkü artık her şey bulunuyor Türkiye’de”.

Vedat Milor’dan tam not

Cup of Joy’un kahveleri kısa sürede önce mahalleliler tarafından çok sevilmiş sonra da fısıltı gazetesiyle kulaktan kulağa yayılmış. Hele bir de Vedat Milor yazınca kapıda kuyruklar başlamış. “Ama artık İstanbul’da çok fazla mekân açıldı, seçenekler fazlalaştı. Bizim de müdavimlerimiz oluştu, onlar geliyor sürekli” diyor Ebru Hanım.

Bu arada Vedat Milor bakın ne yazmış Cup Of Joy için: “Ben İstanbul’da ciddi filtre kahveyle Bebek’teki ‘Cup of Joy’da karşılaştım. İddialı, adını sapına kadar hak eden ve çok cici iki hanımın işlettiği ve tartları da enfes bir butik dükkân burası.” (2 Ağustos 2015, Hürriyet)

Altı senede Bebek, Zorlu Center, Vadiİstanbul ve Levent Loft olmak üzere toplam dört şubeye ulaşmış Cup of Joy. Erken kalkar yol alır misali, kahvenin dünyada çok hızlı bir trend olduğunun erken farkına varmışlar.  İngiltere’de çok beğendikleri bir üçüncü dalga kahveci varmış, ilk başta onun Türkiye’de bir şubesini açmak istemişler. O markanın yönlendirmesiyle sonunda en doğrusunun kendi özel markalarını yaratmak olacağını anlamışlar. Yani Amerika’yı yeniden keşfetmek zorunda kalmışlar bir anlamda. İşi iyice araştırdıktan sonra gözleri korkmamış değil. İşte zaten bu yüzden de ana caddede koskoca bir dükkân yerine, küçük bir pasajda denemeye karar vermişler şanslarını.

Aslında ilk başta bir kafe fikri yokmuş akıllarında, kahveyi çekirdek olarak satacaklarını zannediyorlarmış. “Çünkü dünyanın en iyi kahveleri seçilen pahalı ve kaliteli kahveleri getirdik, blue mountain, geisha gibi… Zannettik ki evde kullanıcılar gelip bizden çekirdek olarak alacak, biz makine ve ekipman satacağız. Yani gelip tadarlar, beğendikleri kahveleri alırlar diye düşündük. Sonra kendiliğinden iş buraya evrildi. Gelen ortamı beğendi, kahvesini burada içmeyi tercih etti. Yani ilk başlarda biz göz önünde olacak bir kafe mantığı ile açmadık burayı. İnsanları cezbeden bir mekân oldu kısa sürede. Küçük bir pasajın içinde, mütevazı bir mekân ve insanlar daha önce hiç tatmadıkları çok kaliteli kahveleri içiyorlar. Sabah koşusundan sonra uğrayanlar, fazla göz önünde olmadan oturup iyi bir kahve içmek isteyenler uğramaya başladı. Bir sığınma yeri gibi geldi insanlara. Müdavimleri kısa zamanda oluştu. Hem Bebekliler hem de gerçekten iyi kahveyi arayanlar gelip buldu bizi.”

30’a yakın sağlıklı ürün

Kahveler dönemsel olarak değişse de altı yıldır değişmeyen kendilerine özel bir blend’leri var. Çiftlikler değişiyor ama hemen hemen aynı tatlar. Kolombiya, Kosta Rika, Brezilya ve Peru’dan geliyor kahveler. Peki en çok hangi kahvelere talep var Cup of Joy’da:  Sütlü kahveler, en çok da cortado, cappuccino, latte… Ama bunlar şubeler arasında da farklılık gösteriyor. Filtre kahveleri de çok beğeniliyor. İki ortağın kahve zevki biraz farklılık gösteriyor. Ebru Hanım flat white tercih ederken, Suzan Hanım’ın favorisi filtre kahve.

Konsept olarak diğer şubeler birbirine benziyor ama Bebek şubesinin konsepti hepsinden farklı. İlk olmanın, küçük olmanın, kuytu bir pasajda olmanın farklılığı belki de… Aslında yan yana iki dükkândan oluşuyor Cup of Joy. Biri yetmeyince hemen yanındaki dükkânı da kiralamışlar. İkisi de çok küçük ve çok şirin. Pasajın içinde de oturma alanları var, merdivenlere yastıklar konulmuş. Kahvesini alan içeride ya da dışarıda oturacak bir yer buluyor kendine. Olmadı, pasajın içinde ayakta sohbet ederek kahve yudumlayanları da görmek mümkün.

Cup of Joy’un sadece kahvelerinin değil kahvaltı ve leziz tatlılarının da müdavimleri var. 30’a yakın sağlıklı ürün çeşidi bulunuyor. Hepsi de yediğine içtiğine dikkat eden ve spor yapanlar için. Row’lar, şekersiz, unsuz, glutensiz, yağsız tatlılar da var, brownie ve cheesecake çeşitleri de. Protein ağırlıklı beslenenler, glutensiz tercih edenler, vegan ya da vejetaryenler… Hemen her damak zevkine hitap edecek seçenek bulunuyor burada.

Mekân sabah 07:00 ile akşam 19:00 arası açık. Sabah 07:00 çok erken değil mi? Evet ama sabah sporunu yapan, dönüşte Cup of Joy’a uğruyor, kahvesini içiyor ya da kahvaltısını yapıyor. “06:00’da açsak yine gelen olur” diye boşuna demiyor Ebru Hanım. Erken kalkan yol alır demiştik değil mi, dönüşte de mükemmel bir fincan kahveyi hak eder.

Adres: Bebek Mahallesi, Cevdetpaşa Caddesi, Yasemin Pasajı, No: 53/5, Beşiktaş/İstanbul

Tel: 0212 263 00 06

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange