Bunları biliyor muydunuz?

by Basak Oksak

Makarnanın lezzet sırrı

Pesto hariç tüm makarnalar sıcak sosla karıştırılmalı. Makarna sosunu hazırlarken doğaçlama yapacaksanız, zeytinyağı ve tuz haricinde 6 malzemeyi aşmayın. Makarnanın lezzeti ve pişme derecesi de en az sosu kadar önemli. Bu nedenle hem pişirmeyi doğru yapmak hem de pişme suyuna yeterince tuz eklemek gerekiyor. 250 ml suya 4 çay kaşığı deniz tuzu uygun bir ölçü.

Katalonya mutfağının özel yemeği ‘escudella’

Noellerde yenen ya da soğuk kış günlerinde kuvvet veren bir yemek olan ‘escudella’, Katalonya mutfağının sevilen yemeklerinden. Yapılışına gelince… ‘Pilota’ denilen baharatlı köfteler, butifarra (bir tür sosis), kemik ve her tür sakatatla birlikte, mevsimine göre lahana ve havuç gibi sebzeler et suyunda kaynatılıyor. Çıkan et suyu birinci yemek olarak çorba halinde hazırlanmak üzere süzülüyor ve şehriye ya da makarna türeviyle pişiriliyor. Ardından sebzeler ve et de ayrı yeniyor. Böylece tek tencerede pişirilmiş yemek ekonomik ve pratik bir biçimde sunulmuş oluyor.

Napolyon’un en sevdiği yemek hangisiydi?

Ziyafet vermeyi çok seven Napolyon, mide sorunları yaşadığı için hafif yemekleri tercih edermiş. Patates çorbası, fasulye ve soğan en çok sevdiği yiyeceklermiş. Bir gün Marengo’da savaş alanında aşçısını yemek toplamaya göndermiş ve şef elinde küçük bir tavuk, biraz karides, yumurta, domates ve sarımsakla dönmüş. Aşçı bu malzemelerle Napolyon’un favori yemeğini yaratmış: Marengo usulü tavuk.

kırl

Osmanlı saray mutfağında şiş kebaplar

Günümüzde sevilerek tüketilen şiş kebaplar, Osmanlı saray mutfağında da pek çok çeşidiyle yer alıyordu. İşte bazıları yok olurken bazıları günümüze kadar gelmiş şiş kebaplar: Ceylan kebabı, Çarşı kebabı, Hindi palazı şiş kebabı, İzmir kebabı, Karaca geyik yaban keçisi kebabı, Kaz palazı kebabı, Kokoreç, Koyun kebabı, Mazruf kebabı, Orman kebabı, Ördek palazı, Palamut torik altı parmak ve kılıç balıkları, Patlıcanlı bıldırcın kebabı, Piliç kebabı, Tavuk kebabı, Yoğurtlu kebap, Yufkalı kebap…

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange