Bunları biliyor muydunuz?

by Basak Oksak

Kahveyi severek içiyor, kahve üzerine sohbet ediyor; sosyalleşiyoruz. Pekiyi bu sevdiğimiz içecek hakkında ne kadar çok bilgiye sahibiz?

Yeşil kahve çekirdeği zayıflamaya yardımcı

Fazla kilolar, insanoğlunun en büyük sıkıntılarından. Bu kilolardan kurtulmaya yardımcı olan takviyelerden biri de yeşil kahve çekirdeği. Yeşil kahve çekirdeği, içerisinde melanoid ve faydalı elementlere sahip bir gıda. İşlem görmediği için de antioksidanlar açısından zengin. Bu da metabolizmamızın hızlı çalışmasına ve yağ yakmamıza yardımcı oluyor.

Lezzetli ve taze kahve içmek için taze öğütün

Taze kahve içmenin önemli noktalarından biri, kahvenizin kavurma tarihi olduğu kadar bir diğer durum da kahvenizi çekirdek halde alıp taze öğütmeniz. Kendiniz kahvenizi öğütecek manuel ya da otomatik değirmene sahip değilseniz, kahve temini yaptığınız yerden az miktarda taze öğüttürüp sık aralıklarda kahve almanız, taze kahve içmenize yardımcı olacaktır.

Kahveye süt eklemenin tarihi 17. yüzyıla dayanıyor

Kahveyi sütlü içmek nitelikli kahve tüketicilerinin çok fazla sevdikleri bir durum olmasa da aslında kahve-süt ikilisinin tarihi 17. yüzyıla uzanıyor. Fransız bir doktorun 1680’lerde kahveye süt ekleyip içmeyi ilaç olarak tavsiye etmesiyle, sütlü kahve içme kültürü yeme içme literatürüne girmeye başlıyor.

Koyu kavrulmuş Türk kahvesinde 65 farklı koku ve tat var

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Elmacı ve doktora öğrencisi Jülide Kıvançlı’nın ‘Türk Kahvesinin Karakteristik Lezzetinin GC/MS ve Lezzet Profili Analizi ile Belirlenmesi’ başlıklı çalışmasında, koyu kavrulmuş Türk kahvesinde 65 farklı koku ve tat tespit edildiği açıklandı.

İlk espresso makinesinde İtalyanların imzası var

İtalyan Angelo Moriondo, 1884 yılında kahveyi buharda pişiren makineyi icat ederek patentini aldı. Ancak icat ettiği makinede bazı aksaklıklar vardı. 1901 yılında başka bir İtalyan Luigi Bezzera, bu makinenin çok daha gelişmişini icat ederek bugünkü espresso makinelerinin temelini atmış oldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange