Bu besinler yağ yakmanıza yardım ediyor

by Basak Oksak

Doğrudan, tek başına yağ yakımına etki eden bir besin yok ama bazı besinler içerdikleri birtakım bileşikler sayesinde yağ yakımını destekliyor. Ancak bu desteği sağlayabilmeleri için de mutlaka sağlıklı bir beslenme tarzı, düzenli bir egzersizin parçası olması gerekiyor. Sofra/Compass Group Türkiye Ülke Diyetisyeni Emel Terzioğlu Arslan, böyle bir düzen içinde bazı besinlerin yağ yakımına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Günde 2-3 fincan yeşil çay

Yeşil çay, içerdiği fenolik bileşikler sayesinde hem vücutta yağ depolanmasını önlüyor hem de yağ yakımını hızlandırıyor. Ayrıca bazı çalışmalar, yeşil çaydaki fenolik bileşiklerin alınan enerjinin bağırsaklar tarafından emilimini azalttığını söylüyor. Yeşil çay termojenik etkisiyle de metabolizma hızını artırıyor. Doktorunuz herhangi bir nedenle yeşil çayı yasaklamadığı sürece ve gebe değilseniz günde 2-3 fincan yeşil çay içebilirsiniz.

Yoğurttan vazgeçmeyin

Yoğurt kalsiyum içeriği sayesinde özellikle karın çevresindeki yağlanmanın azalmasına yardımcı oluyor. Ayrıca içeriğindeki konjuge linoleik asit sayesinde yağ yakımını destekliyor. Protein içeriğinin yüksek olması da metabolizmanın hızlanmasına destek oluyor. Bir  kâse yoğurda birer çay kaşığı karabiber, zerdeçal ve keten tohumu ekleyerek tüketirseniz yağ yakma etkisi maksimum düzeyde oluyor.

Metabolizmayı hızlandıran kırmızı biber

Kırmızı biber içerdiği kapsaisin sayesinde yağ yakımına destek oluyor. Kapsaisin vücut sıcaklığını yükselttiği için metabolizmayı hızlandırıyor. Ayrıca yapılan bir çalışmada, kırmızı biber gibi baharatların enerji harcamasını yüzde 8 oranında artırabileceği gözlemlenmiş. Reflü, gastrit, mide yanması gibi problemleriniz yoksa yemeklerinizde bolca kullanabilirsiniz.

Sabahları 1 yumurta

Yumurta besin değeri açısından çok kıymetli olmakla kalmıyor, yağ yakımına da önemli ölçüde destek oluyor. İçerdiği kolin sayesinde yağ depolanmasını azaltıyor ve enerji harcamasını artırıyor. Ayrıca yüksek protein içerdiği için uzun süre tok tutuyor ve besin alımını azaltıyor. Yani sabahları 1 adet yumurta yemek her anlamda fayda sağlıyor.

Günde 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı; içeriğindeki orta zincirli yağ asitleri (MCT) sayesinde yağ yakımına destek oluyor. MCT’ler yağın enerji olarak kullanılmasını sağlıyor. Ayrıca metabolizmayı da hızlandırıyor. Hindistancevizi yağını günde 2 yemek kaşığını geçmemek şartıyla beslenmenize eklemenizde hiçbir sakınca yok.

Tatlı isteğinizi dizginleyen tarçın

Tarçın, içeriğindeki polimerler sayesinde kan glikoz düzeyini azaltıyor. Böylece yağ depolanmasını destekleyen bir hormon olan insülin salınımını da dengelediği için daha az yağ depolanması oluyor. Tarçın ayrıca tatlı isteğini de azalttığından, beslenmenizden eksik etmemeniz gereken bir baharat.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange