Hindistancevizi yağı metabolizmayı hızlandırıyor

by Basak Oksak

‘Yaşam ağacı’ olarak da adlandırılan hindistancevizi meyvesi, Filipinler ve benzeri ada ülkelerinde beslenmenin önemli bir parçası. Yerel halk, pek çok hastalığın tedavisinde hindistancevizi yağını kullanıyor. Bu yağ, içeriğindeki MCT adı verilen orta zincirli yağ asitleri ve anne sütünde de bulunan laurik asit nedeniyle önemli bir besin kaynağı. Hindistancevizi yağının diğer faydaları şunlar:

İçeriğindeki laurik asit nedeniyle antimikrobiyal özelliği var. Bağırsaktaki zararlı mikropları temizleyerek kolon sağlığını destekliyor.

Hindistancevizi yağına beslenmelerinde sık yer veren toplumlarda obezite ve buna bağlı hastalıkların gelişiminin daha az olduğu görülüyor. Bu nedenle hindistancevizi yağının metabolizma üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülüyor.

Tiroit fonksiyon bozukluklarının rafine yağlarla ilişkili olabileceğine dair yapılan çalışmalar bulunuyor. Bu nedenle rafine yağların yerini soğuk sıkım hindistancevizi yağı ile değiştirmek tiroit fonksiyonlarında iyileşme vaat edebiliyor.

Hindistancevizi yağı, dış dünyaya karşı bariyer görevi olan cildi nemlendirir, cilt üzerindeki mikropları yok eder ve buna bağlı olarak akne ve dermatit tedavisine destek oluyor.

İçerdiği MCT, orta zincirli yağ asitlerinin keton cisimciklere dönüşmesi sonucunda beyin sağlığı üzerinde olumlu etkileri olup; Alzheimer, Parkinson, Huntington ve MS gibi pek çok sinir sistemi hastalığına karşı koruyucu.

Kanser hücrelerinin büyüme ve gelişmesini baskılıyor.

Kötü huylu kolesterolü (LDL) düşürüyor ve iyi huylu kolesterol (HDL) oranını yükselterek damar tıkanıklığı riskini azaltıyor, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlıyor.

Antifungal etkisi nedeniyle başta candida mantarı olmak üzere pek çok mantar hastalığını tedavi ediyor.

Vücutta yağ yakımına yardımcı oluyor

Hindistancevizi yağında diğer çoğu yağın aksine uzun zincirli yağ asidi değil, orta zincirli yağ asitleri bulunuyor. Orta zincirli yağ asitleri, uzun zincirli yağ asitlerinden daha farklı olarak metabolizmayı hızlandırmaya ve vücudun yağ yakımına yardımcı oluyor. Yapılan bir araştırma, günde 1-2 yemek kaşığı orta zincirli yağ asidi yemenin, enerji yakımını yüzde 5 oranında artırdığını gösteriyor.

Kahvenize ekleyip içerseniz…

Bir fincan sade filtre kahveye eklediğiniz bir tatlı kaşığı hindistancevizi yağıyla tüm günü tok kalarak ve daha konsantre olmuş geçirebilirsiniz. Ayrıca gün içinde daha fazla kalori yakımı sağlanabiliyor. Sade kahve tercih etmiyorsanız, 1 tatlı kaşığı hindistancevizi yağının yanında, 100 ml hindistancevizi sütü ve tarçın da ekleyebilirsiniz.

Ağız kokusunu önlüyor, dişleri beyazlatıyor

Sabah uyanır uyanmaz hindistancevizi yağı ile yapılan gargara oldukça fayda sağlıyor. Dişinizi fırçalamadan önce, 1 tatlı kaşığı hindistancevizi yağını ağzınıza alın ve en az 5 dakika boyunca ağzınızı bu yağla çalkalayın. Hindistancevizinde bol miktarda bulunan laurik asit, antibakteriyel, antifungal ve antiviral aktivite gösteriyor. Bu nedenle başta ağız olmak üzere sindirim kanalı florasının temizlenmesi ve düzenlenmesinde etkili. Ayrıca dişleri beyazlatıyor, dişeti iltihabı ve çürükleri tedavi ediyor. Kötü ağız kokusuna neden olan kötü bakterileri öldürüyor. Diş hassasiyetini azaltıyor.

Yeşim Temel Özcan Uzman DİYETİSYEN

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange