Bir Şarküteriden fazlası: OLiveida

by selenay

Kendi ürettikleri özel çeşnili zeytinyağları, yöresel peynir ve zeytin çeşitleri, mezeler, kahvaltılık çeşitleri, taze meyve ve sebzeler, doğal ve katkısız ürünler… Oliveida bir şarküteriden çok daha fazlası.

Kadıköy, son yıllarda gastronominin başkentlerinden biri oldu. Bunda ilçenin klasikleşen önemli lezzet noktalarının payı büyük. Bu lezzet noktalarından biri de zeytinyağı çeşitlerinden mezelerine, şarküteri çeşitlerinden peynire, reçelden zeytine kadar hem ilçenin hem de Anadolu Yakası’nın bir şarküteriden fazlası olan Göztepe Merdivenköy ve Caddebostan Ömerpaşa’daki şubeleriyle Oliveida Lezzetleri Aktürk.

Oliveida Lezzetleri Aktürk, Birol & Hande Aktürk çiftinin başarıyla yönettiği bir şarküteri. Ancak markaya sadece şarküteri dersek yanılmış oluruz. Aktürk Ailesi’nden Birol Bey’in kökenleri Edremit bölgesine uzanıyor. Aile, yaklaşık 100 yıla yakındır Kuzey Ege-Edremit bölgesinde zeytin hasadı yapıyor. Birol & Hande Aktürk çifti de ailenin dördüncü kuşaktan temsilcileri olarak yaklaşık 7 yıl önce Oliveida markasını yaratarak aile bölgesi dışına çıkmaya karar verip Oliveida Lezzetleri Aktürk serüvenine başlamışlar.

Markanın en önemli ürünlerinin başında elbette zeytinyağı geliyor. Dünyanın zeytinyağı konusunda en önemli bölgelerinden biri olan Kuzey Ege-Edremit’te kendi aile tarlalarından hasat edilen erken hasat soğuk sıkım, natürel sızma, taş baskı gibi zeytinyağları ve ayrıca kendilerine has portakallıdan fesleğenliye, limonludan acı biberliye, biberiyeliden kekikliye kadar özel çeşnili zeytinyağları da bulunuyor.

ZENGİN ŞARKÜTERİ VE KAHVALTILIK ÇEŞİTLERİ

Zeytinyağı dışında şarküteride yine birbirinden özel biberli bademliden Hatay kırmaya, Edremit çizikten seleye, Ayvalık çevirmeden Gemlik gurmeye ve zeytin salatasına kadar farklı çeşitlerde zeytin de yer alıyor.

Şarküteri bünyesinde aynı zamanda Oliveida markalı katkısız ve koruyucusuz tamamen doğal yapılan özel yapım ürünler de bulunuyor: Domates salçası, kahvaltılık sos, reçel çeşitleri, sirke, turşu, makarna sosları, kurutulmuş meyve, fındık ezmesi, fıstık ezmesi, mevsimine göre kavanozda enginar/bezelye/bamya gibi sebze ve bakliyatların yanı sıra yine yüzde 100 zeytinyağı bazlı sabun, saç losyonu,el-vücut losyonu, sıvı el sabunu gibi doğal bakım ve kozmetik ürünleri.

Oliveida Lezzetleri Aktürk, Anadolu Yakası’nın önemli şarküterilerinin başında geliyor. Her gün hizmet veren şarküterinin çeşitleri arasında neredeyse yok, yok. Tamamen yapıldığı yöreden özel olarak getirilen bu ürünler arasında şarküteri et çeşitlerinden yerli ve ithal sucuk, salam, pastırma füme et, kuru et, cotto, jambon, mortedella, roast beef, antrikot füme; peynir çeşitlerinden yerli ve ithal Kars gravyeri, fesleğenli ve domatesli gouda, mimolette, İspanyol manchego, rokfor, Erzincan tulum, Ayvalık sepet, isli Çerkes, Ezine, kaşar; yerli ve ithal tereyağı, kaymak, süt, pekmez, tahin, bal, ekşi mayalı ekmek, kuru yemiş, sebze-meyve ve daha birçok çeşit bulunuyor.

Şarküterilerinin olmazsa olmazlarından biri de meze çeşitleri. Oliveida Lezzetleri Aktürk ise Kadıköy ve Anadolu Yakası’nda yaşayanların mezelerini temin ettikleri klasiklerden biri. Şarküterinin kendi meze ustaları tarafından taze yapılan mezeleri de hem lezzet hem de çeşitleriyle fark yaratıyor. Oliveida markalı erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı kullanılarak yapılan mezeler arasından da içli köfte, fava, patlıcan salatası, çiğ köfte, Arnavut ciğeri, Girit ezme, zeytinyağlı dolma, kadınbudu köfte, muhammara gibi mezelere deniz mahsullerinden de midye dolma, soslu hamsi, torik lakerda, ahtapot, uskumru çiroz ve jumbo karides gibi çeşitler eşlik ediyor. Ürünler Türkiye’nin her yerine adrese teslim gönderiliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange