Yeterli Miktarda Kırmızı Et Tüketimi Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor! 

by selenay

Havaların iyice soğumaya başladığı bu günlerde, herkes hasta olmamak için tükettiği gıdaların içeriğine özen gösteriyor. Özellikle vücut sağlığı ve bağışıklık sisteminin güçlü tutulması için bireylerin tükettiklerine dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Bonfilet COO’su ve Gıda Mühendisi Kemal Bozkuş, kırmızı ette bulunan yüksek orandaki protein ile demir, çinko, selenyum mineralleri ve B12 vitamininin yeterli miktarda tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini aktarıyor.

Besinlerden alınan mineral ve vitaminler vücudun daha güçlü ve sağlıklı kalmasını desteklerken hastalıklara karşı direnci artırıyor. Yapılan araştırmalara göre de bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekleyen vitamin ve minerallerin kırmızı ette yeterli miktarda bulunduğu görülüyor. Yeterli miktarda kırmızı et tüketiminin kış dönemi süresince grip, nezle gibi birçok enfeksiyondan korunmaya yardımcı olduğunu aktaran Bonfilet COO’su ve Gıda Mühendisi Kemal Bozkuş, enfeksiyon kaynaklı hastalıkların daha sık görüldüğü kış aylarında kırmızı et yemenin, vücudun kendini hastalıklara karşı savunma mekanizmasını güçlendirdiğini paylaşıyor.

Bonfilet COO’su ve Gıda Mühendisi Kemal Bozkuş

Vücudun İhtiyacı Olan Vitaminleri ve Mineralleri Kırmızı Et Karşılıyor

Daha sağlıklı ve zinde bir vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerin yeterli miktarda alınması oldukça önemli. Özellikle demir, çinko, selenyum gibi minerallerle, B12 vitaminin tüketimi bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendiriyor. Vücudun ihtiyacı olan kırmızı kan hücrelerinin yapımını gerçekleştiren demirin ve bebeklerin anne karnındaki döneminden ergenliğe kadar olan büyüme dönemine kadar zeka gelişimini destekleyen ve büyüme çağındaki çocukların yeterli miktarda protein ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan çinkonun kırmızı ette yeterince olduğuna dikkat çeken Gıda Mühendisi Kemal Bozkuş, selenyum mineralini de bulunduran kırmızı etin bağışıklık sistemini ve karaciğeri tehlikelere karşı koruduğunu aktarıyor. Ayrıca et ve et ürünlerinde bulunan ve vücut için çok önemli olan B12 vitaminin altını çizen Bozkuş, 100 gr kırmızı et tüketiminin günlük ihtiyacın üçte ikisini, ayrıca riboflavin, niasin, B6 ve pantatonik asitin %25’ini karşılayabildiğini de belirtiyor.

Kırmızı Et, Protein Eksikliğinden Kaynaklı Sorunlara Çare

Protein eksikliği vücutta birçok rahatsızlığa neden olabiliyor. En önemli belirtilerinin başında bağışıklık sistemini zayıflatması, hastalıklara yakalanma riskini artırması, kansızlık yapması ve saç-tırnak zayıflığı oluşturması gelen protein eksikliğine çare ise kırmızı ette bulunuyor. Vücudun ihtiyacı olan yeterli protein miktarını alamama durumunda bazı sağlık sorunlarının yaşanabileceğini vurgulayan Bonfilet’in COO’su ve Gıda Mühendisi Kemal Bozkuş, hayvansal besinlerde demir içeriğinin oldukça fazla bulunduğunu ve kırmızı et tüketmenin kansızlığı önleyebildiğini aktarıyor. Saç ve tırnak için gerekli olan A, D ve B12 vitaminlerini de içeren kırmızı etin haftada en az iki kere tüketilmesini öneren Bozkuş, kaliteli kırmızı ette bulunan proteinin, saç tellerini ve tırnağı oluşturan keratini de içinde bulundurarak güçlü saç telleri ve dayanıklı tırnakların oluşumunda yardımcı olduğunu belirtiyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange