Kahve, lezzet ve mimari: Cop of Joy Nişantaşı

by Basak Oksak

İstanbul’un önemli semtlerinden Nişantaşı, kahve sektörünün fenomen markalarından Cup of Joy’un kış bahçesi mimarisiyle fark yaratan yeni şubesine ev sahipliği yapıyor.

Cup of Joy… Ülkemizde yeni nesil kahvecilik dendiğinde ilk olarak andığımız birkaç mekânın başında geliyor. Kahve sektöründe klasikleşen Cup of Joy, Suzan Serez ve Ebru Döşekçi tarafından 2013 yılında Bebek’te küçük bir dükkân olarak açıldığı günden bu yana tüketici olarak kahve kültürümüze önemli katkılarda bulundu. Mekân, ilk zamanlarında ‘Jamaica Blue Mountain’ ve ‘Esmeralda Geisha’ gibi dönemin yüksek kalitedeki kahvelerini deneyimlememize ve V60, aeropres, syphon, cold drip gibi yeni nesil kahve ekipmanlarını tanımamıza neden olmuştu. Elbette Bebek’teki o küçük dükkânda kahve yanına yapılan birkaç çeşit kurabiye ve kekleriyle de damak seviyemizi yükseltmişlerdi. Yıllar içinde giderek nitelikli bir şubeleşme gerçekleştiren Cup of Joy, Zorlu Center, Vadistanbul ve Levent Loft’taki mekânlarıyla fark yaratmaya ve Vadistanbul’daki merkez mutfaklarında da yeni lezzetler sunmaya devam ettiler. Daha evvel de sayfalarımızda yer verdiğimiz Cup of Joy, her zamanki gibi nitelikli kahvelerin yanı sıra farklı lezzetlerin de yer aldığı ve mimarisiyle ses getiren Nişantaşı’ndaki yepyeni şubesiyle dergimize konuk oluyor.

Tarihi bir konakta, yeşilliklerle bezeli, kış bahçesi içinde: Cup of Joy Nişantaşı

Cup of Joy’un Nişantaşı şubesi, eski bir tarihi konağının bahçesinde yer alıyor. Nişantaşı’nda yakın zamanda kaymakamlık binası olarak hizmet veren yapı, çok eskiden ünlü Mardin Ailesi’nin ve ondan önce de sokağa ismini veren Şair Nigâr’ın konağıydı.  Konak yeni restore haliyle Kalyon Kültür’e ait. Bahçe tarafı, kurum tarafından da Cup of Joy’a teklif edilmiş ve sonunda ortaya, Nişantaşı’nda binaların içine hapsolmuş, iç içe ve birbirinin benzeri küçük mekânlara bir alternatif olarak yemyeşil, ferah, samimi, insana nefes aldıracak şekilde bir mekân çıkmış. Şehir kalabalıklığı içinde adeta bir ‘vaha’ gibi. Mimari olarak Toner Mimarlık imzası taşıyan mekân, iç ve dış alanlarıyla fark yaratıyor. Mekânda dikkat çeken unsurlardan biri de cam bir mimariye sahip kış bahçesi. Haziran ayında açılan Cup of Joy Nişantaşı, kış bahçesiyle yaz boyunca ilgi görürken, yağmurlu ve olası karlı mevsimlerde de farklı bir atmosfere bürünecek.

Kahvaltısıyla fark yaratıyor

Cup of Joy Nişantaşı, aynı zamanda önemli bir mutfağa da sahip ve mutfağında fark yaratan lezzetlere imza atıyor. Bunlardan biri de kahvaltı menüsü. Yeşillikler içindeki bahçede güne çikolatalı pancake’ten kahvaltı salatasına, granola’dan muzlu porridge’e, fit tabaktan çılbıra, açma üzeri benedict’ten menemene kadar farklı ve bilinen lezzetlere yeni dokunuşlar yaptıkları kahvaltı çeşitleriyle başlayabilirsiniz. Mekânda aynı zamanda ekşi mayalı ekmeklerden yapılan tost ve sandviç çeşitlerinden salata çeşitlerine kadar her öğün tüketebileceğiniz ürünler de mevcut. Bu ürünler arasında mekânın imza lezzeti olan hamburger ekmeği arasında füme dana antrikotlu ‘Coj Club’ı özellikle tadın.

Cup of Joy fırınından çıkan özel lezzetler

Cup of Joy Nişantaşı, kahvenizi yudumlarken sizlere ‘fırınından’ çıkan önemli tatlı-tuzlu lezzetler de sunuyor. Portakallı-çikolatalı kek, muzlu-çikolatalı kek, brownie, fit brownie, kurabiye, poğaça, glutensiz ürünlerin yanı sıra çikolata bazlı barlar ve ‘raw’ yani pişirilmeden ham olarak yapılan tatlılar da menüde yer alıyor.

Yeni nesil kahveciliğin fenomen markası Cup of Joy’un kahveleri yine sektörünün fenomen isimlerinden ve aynı zamanda SCA Türkiye Ulusal Koordinatörü Aslı Yaman tarafından kavruluyor. Nişantaşı şubesinin kahve çeşitleri arasında diğer şubelerde de bulunan ‘House Blend’ (Kolombiya, El Salvador, Brezilya), ‘Columbia Supremo Medellin’, ‘El Salvador Las Duanas’, ‘Peru Ecoforest Chanchamayo’, ‘Guatemala Huehuetenango’ ve ‘Brezilya Sao Paolo Cerrado’ gibi nitelikli kahveler 250 gramlık paketlerde çekirdek olarak satışa sunulurken, bu özel kahveleri espresso bazlı olarak ve yeni nesil kahve demleme aparatlarında demleterek de masanıza siparişini verebilirsiniz.

Cup of Joy Nişantaşı kahvenin, lezzetin ve mimarinin aynı anda yer aldığı bir mekân olarak İstanbullu kahveseverlere keyifli bir alternatif sunuyor.

Ve yakın zamanda açtıkları Bağdat Caddesi şubesi de Anadolu Yakası’ndaki ilk dükkanları olarak bölge kahveseverlerinin ilgisini görüyor.

Yazı ve fotoğraflar:  Reha KADAK

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange