GLUTENSİZ EKMEK YAPMANIN ŞİFRELERİ

by Basak Oksak

Şef Süleyman Engin, “Glutensiz pişirme konusunda henüz yeniyseniz, işe standart karışımlarımızı uygulamakla başlayın. Doğal gıda ürünü satan marketlerde bulunan çok amaçlı ticari bir karışım satın alarak da üretime başlayabilirsiniz. Ticari karışımlarla bir müddet çalıştıktan sonra kendi karışımınızı hazırlamanız daha mantıklı olur. Temel glutensiz karışım nüansları ile deneyim kazandıktan sonra, yeni un çeşitleriyle yavaşça kendi glutensiz un repertuarınızı zenginleştirmeyi deneyin. Zamanla bu deneyim sayesinde kişisel tariflerinizin zenginleştiğini göreceksiniz. Glutensiz un çeşitlerinin özelliklerini kavradıkça hammaddeyi kullanma alanınız da o kadar çok genişleyecek. Glutensiz unları kullanmayı öğrendikçe, sevdiğiniz yiyeceklerin tat ve dokularını yeniden yakalamanız bir o kadar kolay olur” diyor.

Süleyman Engin glutensiz ekmek yapmanın matematiksel detaylarını ise şöyle sıralıyor: “Bu detayları öğrenmek tarif istemekten daha hayat kurtarıcı bir nitelik taşıyor. Tarif istemek size verilen balığı kendinizce pişirmekten öteye götürmeyen ezber bir öğretiden ibaret. Püf noktaları eşliğinde detayları öğrenmek ise balık tutmayı öğrenmiş olmanızın kalıcı bilgisi.

Glutensiz tarifler; kaşık, bardak bilumum gereçlerle sonuca gidilebilecek reçeteler değil. Tarif denilen reçete detaylarla doludur ve bunu size kimse anlatmaz. Diğer taraftan ekmek yapamıyor ya da istediğiniz sonuçlara yakın bir ürün pişiremiyor olmak pek çok insan için ortak bir sorun. Ancak bu sorunu ortadan kaldırmanın yolunun detayları önemsemekten geçtiğini unutmayın. Detaylara önem verdiğiniz sürece başarılı sonuçlar alacağınızdan kuşkunuz olmasın. İyi bir glutensiz ekmek yapmanın en önemli ve ilk adımı, doğru hammadde ile çalışmak. Türkiye hammadde zengini bir ülke, kaliteli bir un karışımı elde etmek için söz konusu hammaddelerden yararlanmanız yeterli olacak.” Kaliteli ve doğru hammaddelerle sağlıklı ürünler yapmanız dileği ile… Aralık ayında görüşmek üzere.

Ferit Özkaşıkçı

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange